Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Mahkemesi, Eşref Kahraman’ın siyasi tutuklanmasına karşı devlete açtığı davaya bakmaya başladı

Kırcaali Mahkemesi, Eşref Kahraman’ın siyasi tutuklanmasına karşı devlete açtığı davaya bakmaya başladı

20 Ekim 2011

Kırcaali Bölge Mahkemesinde, merkezi Bursa’da bulunan Balkanlarda Adalet, Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) Başkanı Eşref Kahraman’ın Bulgaristan’a Bulgarlaştırma süreci sırasında tutuklanmasına karşı açtığı dava üzere oturum gerçekleşti.
Hâkimlerin karşısında Sayın Kahraman, Aralık 1984 yılında tutuklandığını ve Cebel’den İliya İliev ve Momçilgrad’tan Lütvi Halilov ve İvan İvanov olmak üzere Devlet Güvenliğinin üç görevlisi tarafından sorguya çekildiğini anlattı. Mağdur, “Biraz malumat almak için götürülmüştüm, fakat 4 yıl tutuklu kaldım” diye yakındı.
Şahidi Şükrü Süleyman, Belene kampında 1985-86 yıllarında bulundukları dönemden gözler yaşartıcı ayrıntılar anlattı. Bir odada 32 kişi bulunduklarını, tuvalet yerine bir kovayı kullandıklarını paylaştı. Eşref Kahraman, iki kere suçluların yanına bir, iki haftalığına götürülmüş. Tüm vücudunda dayak izleri olup, bu durum sağlığına yansımış ve astımdan hastalanmış. Mağdurun zor yürüdüğü ve sürekli öksürdüğüne vurgulayan Şükrü Şüleyman, kampta tutuklular arasından sadece bir hekimin bulunduğunu, ilaç olarak ise sadece kafa ağrısı hapları kullandıklarını anlattı. Şimdi de Eşref Kahraman’ın Belene olaylarını unutamadığı için kâbus gördüğü öne sürülüyor. Yakınlarının ise, aylar boyu onun nerede olduğunu bilmedikleri açıklandı. Öğrendiklerinde de, sınırlı görüşmelere izin verilmiştir. Plevne’den gelen savcıların, Eşref Kahraman’ın daha 30 yıl Belene’den çıkamayacağını ve ayrıca çocuklarının da daha 30 yıl onun suçlarının cezasını çekeceğini iddia ederek, korkutmaya çalıştıkları şikâyet edildi.
Eşinin kız kardeşi Kıymet Ramadan, Eşref Kahraman’ın asılsız tutuklandığını belirtti. Mağdurun ilk önce İçişleri Bakanlığı’nın Momçilgrad Güvenlik Şubesinde birkaç gün kaldığı anlaşıldı. Buradan yakınlarına kendisi hakkında hiçbir bilgi verilmemiştir. Kız kardeşi onu aramaya gitmiştir, fakat ancak iki ay sonra nerede olduğunu öğrenmiştir. Kampta tutuklu kalmasından sonra, davacının bugüne dek süren akciğerleriyle problemleri olmaya başlamış ve bronşial astım hastalığına yakalanmış. Belene mağduru, uzun zaman depresyonda kalmış.
Eşref Kahraman’ın avukatı Vasil Vasilev, mahkemenin mağdurun Belene ve İzgrev köyüne sürgüne gönderildiği savcılığın soruşturma yürüttüğü davaları istemesini ısrar etti. Bu dava evraklarının İçişleri Bakanlığının “Arşiv” Müdürlüğünde korunduğu anlaşıldı. Avukat, davanın görüşülmesinde, Sofya Askeri Bölge Savcılığının soruşturma davasının evrakları temin edilerek, Bulgarlaştırma süreci ile ilgili dev davanın da kullanılmasını istedi.
Kırcaali Bölge Mahkemesi, avukatın isteklerini yerine getirdi.
Kendi tarafından hâkimler, mağdurun Ulusal Sigorta Enstitüsü, Ulusal Gelir Ajansı ve Cebel Belediyesinden siyasi tutuklu olarak, tazminat alıp almadığına dair belge tanıtmasını istediler.
Eşref Kahraman, Belene kampında tutulmasından dolayı, kesinlikle devletten tazminat almadığının altını çizdi.
Mahkeme, Eşref Kahraman davasına tekrar 16 Kasım 2011 tarihinde bakacak.
Oturumdan sonra, Eşref Kahraman basın mensuplarına davanın gelişiminden memnun olduğunu paylaştı. Sayın Kahraman, “Önemli olan davanın görüşülmeye başlamasıdır. Eğer Bulgaristan Savcılığından ve İçişleri Bakanlığı Kırcaali Emniyet Müdürlüğünden istediğim 200 000 leva tazminatı alamazsam, Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağım” diye paylaştı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS