Künye E-gazete
 
KIRCAALÝ HABER
 15 YAŢINDA
DÖVÝZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arţiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kýrcaali
Mestanlı’da tüm köyler yeniden Hak ve Özgürlüğün

Mestanlı’da tüm köyler yeniden Hak ve Özgürlüğün

24 Ekim 2011

Akif Akif oyların %80.81’ini alarak demokratik geçiş dönemindeki HÖH listesinden seçilen 4. Belediye başkanı oldu. Başkanlık seçiminde Hareket 6377 oy alırken Belediye Meclis seçimi için 5607 yani oyların %71.11’ini aldı. Meclis seçiminde partiye 630 geçersiz oy çıkması Yerel Teşkilatın ve Parti Seçim Bürosunun hedeflediği 24 meclis üyesine ulaşılamadı ve sandalyelerin 29’da 21’ini alarak yerel mecliste yeniden mutlak çoğunluk kazandı. Diğer 8 sandalyenin paylaşımı; GERB (Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar Partisi) – 4 sandalye, ENP (Birleşik Halk Partisi) – 2, NDE (Ulusal Birlik Hareketi) – 1, BSP (Bulgar Sosyalist Partisi) – 1.

Bugüne dek belediye seçim tarihinde en yüksek oy oranına ulaşan Mehmetoğlu Akif AKİF: "Ekipteki her arkadaşa gayretleri ve enerjilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Soğuk havaya, iki seçiminin bir arada yapıldığından dolayı köylerde 4 pusula, kasabada 3 pusula kullanıldığından, sandıkbaşı komisyonlarının yavaş çalışmasına rağmen, Anayasal hakkını kullanıp oy vermeye çıkan tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Seçim kampanyasını yürütme şeklimizle, herkesi kucaklama girişim ve düşüncemizle, günümüz dünyasına eski kalan düşünce, hareket, çalışma şekli değişimlerini, bazı kabullerin değişmesinde attığımız olumlu adaımlar, aynen aday belirleme sırasında genel başkanımıza söz verdiğim biçimde yapıldığı için hem kendi hem de Mastanlı adına çok mutluyum. Sorumluluğumuzun farkındayız, emin adımlarla bazen ışık gibi bazen de 3 kere biç 1 kere kes misali çalışmamız başlayacaktır. Diğer 6 belediyemizde seçilen arkadaşları da ayrıca kutluyorum" dedi.

MESTANLI HÖH TEŞKİLATININ GÖRÜNMEMİŞ BAŞARISI

2003 yılından beri her seçimde kenetlenmeyi bilen ve başarısını giderek arttıran Belediye Teşkilatı ülke genelinde Hak ve Özgürlükler Hareketinin bir numaralı teşkilatı oldu.

Gazetemize bir açıklama yapan,3 dönemdir HÖH Belediye Teşkilatı Başkanı ve henüz geçen seçimde Seçim Bürosu Başkanı olan Birol Köseömer şunları söyledi: “Bulgaristan Türklerinin sesi ve Anadilimiz güzel ve eşsiz Türkçe’mizde hem basılı hem de sanal ortamda genel ağ üzerinden yayın yapan bu değerli gazetenin sayfalarından tüm Mastanlılara, tüm teşkilatlarımıza önce kendi adımdan, ardından kurmay ve çalışma arkadaşlarım adına canı gönülden teşekkür ediyorum. Kolay olmadı, ama bizler birlik, beraberlik ve dirlik içerisinde neyi başarmadık ki… 8500 oydan 6377’sini aldık kaldı ki diğer partilere kayan oyların 1500’den fazlası bizim bağrımızdan kopan, çeşitli nedenlerden dolayı yolunu şaşıran veya küskün olan kardeşlerimizin oyudur. Yetmedi 326 kişi sebepsiz yere seçim listesinden çıkarıldı, belediye dışında yüksel taksil gören 151 öğrencimiz ve aş peşinde olan yaklaşık 180 işçi oy veremedi. İki yıl sonra yapılacak genel seçimde tüm bu oyları yeniden yuvaya döndürmek için çalışmaları daha bugünden başlıyoruz. Hala açıklamak istemediğim yedeğimiz de var! Halkımız sağduyulu davrandı, Hepsinden Allah razı olsun - şehitlerin kanıyla emilip taşan bu bereketli toprağa sırt çevirip bölücülüğe kalkan kişilere prim yapmaya izin vermediler. İktidarın, devlet kurumlarının baskılarına boyun eğmediler. Başta çiçeği burnunda belediye başkanımız ve %50si yeni olan meclis üyelerimiz partimizin çizmiş olduğu hizmet anlayışı, hoşgörü, barış ve karşılıklı anlayış içinde seçmenimizin vermiş olduğu bu görevin altından anlımızın akıyla çıkacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Buradan İçişleri Bakanı Tsvetanov’a şunu sormak istiyorum: Hani seçim turizmi Sayın Bakın? Daha ne zamana kadar bu ayrımcılığa evet diyeceksiniz. Daha ne zamana kadar “Vergini ver oyunu kendine sakla!” diyeceksiniz. İl genelinde 7 numarayla yedide yedi yapan bu başarımızı Genel Başkanımız Dr. Ahmet DOĞAN’ın yanı sıra her zaman bize Türk olarak değil de Müslüman olarak hitap eden Başbakan Borisof ve İçişleri Bakanı Tsvetanov’a hediye olsun. İnşallah bu onlara bir ders olur. Çünkü biz çok büyük bir medeniyetin evlatlarıyız… Yedi belediyemizdeki tüm Kırcaali halkına, parti teşkilatlarımıza, seçmenimize bizlere bu eşsiz duyguyu yeniden, ama daha değerli, daha keyifli, daha üstün duygu içerisinde yaşattıkları için kocaman bir sağ olun diyor, sizlere de yayın hayatınızda başarılar diliyorum! “

Belediye başkanı seçimi:
Akif Mehmet Akif – HÖH – 6377 oy – oyların %80.81
Mladen Aldinov Mandov – GERB – 943 – %11.95
Georgi Dimov Çakırov – BSP – 325 – % 4.12
Hasan Bekir Hüseyin – ENP – 192 – % 2.43
Kostadin Marinov Lazarov – Ataka – 54 – %0.68

Oy kullasnma hakkına sahib vatandaş - 15514
Toplam oy kullanan - 8573
Geçerli oy sayısı - 7891
Geçersiz oy sayısı - 682

Toplam 29 sandalye - belediye meclisi seçimi.:

HÖH listesi – 5607 oy – oyların %71.11 – sandalye sayısı 21
GERB – 939 – %11.91 – 4
ENP – 383 – %4.86 – 2
BSP – 370 – %4.69 – 1
NDE – 279 – %3.54 – 1
Metin Hasan – 213 – %2.70 – 0
Ataka – 51 – %0.65 – 0
SDS – 43 – %0.55 – 0

Oy kullasnma hakkına sahib vatandaş - 15514
Toplam oy kullanan - 8573
Geçerli oy sayısı - 7885
Geçersiz oy sayısı - 688

HÖH
1. Sunay Hasan HALİL
2. Ömer Lütfi HÜSEYİN
3. Nihat Halil APTURAHMAN
4. Fahri Halil MUSA
5. Fethi Nuri ŞEVKET
6. Metin Beysim İBRYAM
7. Necat Faik MEHMEDALİ
8. Nermin Ömerova İSMAİLOVA
9. Ercan Hüseyin EYÜP
10. Salim Osman SALİM
11. Bekir Hüseyin HALİL
12. Vedat Nuri EMİN
13. Taner Fikri İDRİZ
14. Rahime İsmail RAİF
15. Sezgin Mehmet İSMAİL
16. Bedri Bekir BEKİR
17. Mustafa Hasan SALİ
18. İlknur Kazım MÜMÜN
19. Behçet Salim SALİM
20. Sefide Mehmet MUSTAFA
21. Severina Emilova TOPALOVA

GERB
22. Mladen Aldinov MANDOV
23. Hüseyin Salim MAHMUT
24. Minço Rosenov GİGYOV
25. Valentin Marinov SİNABOV

ENP
26. Hasan Bekir HÜSEYİN
27. Bekir Hasan ALİ

BSP
28. Georgi Dimov ÇAKIROV

NDE
29. Nurgün Ramadan MEHMET

2 dönemdir meclis başkanlığını yürüten ve bu görevi üçüncü kez üstlenmeye hazırlanan Sunay Hasan, tüm teşkilat kollarının bir an olsa bile çalışma temposunu düşürmediğini söyledi. Ayrıca belediye teşkilatına üye tüm arkadaşlarının üstlendikleri görevleri harfi harfine yerine getirrdiklerini belirtti. Yeni seçim kanununun daha az oy alana daha yüksek ağırlık vermesinden dolayı da mecliste 2 sandalye kaybettiklerinin altını çizdi.

Mestanlı (Momçilgrat) belediyesi sınırları içerisinde seçim yapılan 25 köyün tamamını da Hak ve Özgürlükler Hareketi kazandı, bunların dışında 5 köye de muhtar atanacak.

Seçilenler: Bayramköy (Austa) – Mustafa EMİN, Boyacılar/Oyacılar (Bagryanka) – Tunay SALİ, Yüzbezi/Özbek (Vırhari) – Baki ZEYNAL, Taşkınlar (Vrelo) – Mümün MÜMÜN, Hayranlar (Gruevo) – Ahmet İBRAHİM, Celepler (Celepsko) – Hasan İBRAHİM, Söylüm (Piyavets) – Erdinç ALİ, Sulumlu (Zagosko) – Ekrem AHMET, Gökviran/Güren (Zvezdel) – Mehmet SALİF, Kulfalı (Karamfil) – Mehmet MEHMET, Atalan (Konçe) – Sabahattin KADİR, Karaköy (Lale) – Kasim BAYRAM, Alibeykonağı (Nanovitsa) – Basri İSMAİL, Alfatlı/Ahlatlı (Neofit Bozvelievo) – Zekerie MAHMUT, Pazarlar/Çukurdereköy (Pazartsi) – Erol HALİL, Ahatbaba (Postnik) – Sezgin ALİ, Ahatlar/Ahatlı (Ptiçar) – Nurittin İSMAİL, İlyazoğulları/Ellezoğulları (Progres) – Sabri HÜSEYİN, Yenicuma (Raven) – Zeynal ALİ, Sarıhanlı/Saranlı (Sedefçe) – Mehmet Hacıselim, Semerciler (Sedlari) – Özcan HÜSEYİN, Sindeli (Sındeltsi) – Şerife ARİF, Atmacılar (Sokolino) – Ayhan OSMAN, Memköy-Göcenlerköyü-Mümünköy/Göçedenler (Çayka) – Fikret ALİ, Tokmaklıdere (Çukovo) – Bircan HÜSEYİN. Şu beş köyde; Cebel Ayvalı (Gorsko Dülevo), Başsaçlı/Bağşaşlı (Sadovitsa), Mandacılar (Bivolyane), Arabacı (Gurgulitsa) ve Uzuncular’da (Devintsi) belediye başkanı teklifi, yerel meclisin kararıyla muhtar atancak.

Darısı başta Kırcaali İli genelindeki köyler olmak üzere ülke genelindeki diğer HÖH belediyelerinin üstüne. Birgün İnşallah %25 olacağız…


Kaynak: İsmail İBRAHİMOĞLU


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS