Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İdari Mahkemesi oy pusulalarını yeniden sayılmasına karar verdi

Kırcaali İdari Mahkemesi oy pusulalarını yeniden sayılmasına karar verdi

01 Kasım 2011

23 Ekim’de yapılan yerel seçimleri % 53,9 ile kazanan Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis’e karşı GERB partisi tarafından seçimlerin iptali için açılan davaya Kırcaali İdari Mahkemesinde bugün bakılmaya başlandı. Davanın ilk oturumu Kırcaalilerin yoğun ilgisi karşısında gerçekleşti. Mahkeme, iktidar GERB partisinin Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva’nın seçimlerde usulsüzlükler yapıldı iddiasıyla mahkemeye sunduğu şikâyet dilekçesini kabul etti ve Belediye Başkan seçimlerini kazanan aday Müh. Hasan Azis’e ve oyların % 20’sini alarak GERB’den kaybeden İliya İliev’e verilen tüm 133 sandıktaki oy pusulalarının yeniden sayılmasına karar alındı. İki aday için verilen oy pusulalarından başka, geçersiz nitelenen 1850 oy pusulası da sayılacak. Hâkim, “Şu ana kadar edindiğim pratik, geçersiz bültenlerin yeniden sayımında birçoklarının geçerli olduğunu gösterdi” diye paylaştı.

Daha sonra gazetecilerle basın toplantısı yapan davanın hâkimi, İdari Mahkeme Başkanı Viktor Atanasov, “Kırcaali Belediye Başkanı oy pusulalarının yeniden sayılması seçim sonucunu hiçbir şekilde değiştirmeyecek” diye öne sürdü.

Viktor Atanasov, “Oyların yeniden sayımı kötü bir şey değil, ama kesinlikle can sıkıcı olacak” diyerek, davayı anlamsız bulduğunu paylaştı. Davanın hâkimi, “Sayımdan 2-3 gün sonra GERB’ten de bu işin anlamsız olduğunu anlamalarını umuyorum. Fakat hiçbir şekilde mahkemenin her hangi bir sebeple oyların yeniden sayımına izin vermeyerek, adaletin kanıtlanmasına izin vermediği şüphesinin kalmasını istemem. Oyları yeniden sayarak, kendi gözleriyle sonuçlardan emin olsunlar” diye belirtti.

Viktor Atanasov, 2007 yılında yapılan Yerel Seçimlerde Ardino’da Mehmet Dikme ve “Novoto vreme” partisinin yeniden oy pusulalarının sayımını istemelerini örnek verdi.

Hâkim, “O zaman durum gerçekten inanılmazdı. O zamanki Belediye Seçim Komisyonu Başkanı “Novoto vreme” tarafından sunulan şikâyeti haklı bulduğunu söyledi. Seçmenlerin tüm oyları ve listelerin yeniden sayımından sonra, 7. gün ona sorduğumda, şikâyetin haklı olmadığını söyledi. Şimdi de aynısı olacak” diye tahmin etti.

Viktor Atanasov, “Mahkeme dava üzere her gün oturum gerçekleştirecek. Her iki tarafın şahitleri de dinlenecek. 7 gün içinde davanın sona ermesi gerekiyor” dedi.
Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), GERB ve Kırcaali Belediye Seçim Komisyonu ikişer Seçim Sandığı Komisyonun oylarının sayılması önerilerinde bulunmaları üzere saat 15.30’da 6 sandığın oyları sayımına başlandı. Sayımda Tsveta Karayançeva ve avukatı Nikolay Margaritov, Müh. Hasan Azis ve avukatları Teodora Beleva ve Georgi Belev, Belediye Seçim Komisyonu Başkanı Daniela Petrova, Başkan Yardımcısı İvan Robov ve genel sekreteri Sunay Faik, davanın hâkimi Viktor Atanasov ve mahkeme temsilcileri bulundular.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS