Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Başmüftülüğümüz AGİT’in İslâmofobi konulu konferansında temsil edildi

Başmüftülüğümüz AGİT’in İslâmofobi konulu konferansında temsil edildi

02 Kasım 2011

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Dış İlişkiler Dairesinden Hayri Emin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT)’in düzenlemiş olduğu “Kamu Söyleminde Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Yüzleşme” konulu konferansta Bulgaristan Müslümanlarını temsil etti. 28 Ekim 2011 tarihinde Viyana’da gerçekleşen toplantı, AGİT’in bu konuda ilk defa düzenlediği bir etkinliktir.
Son yıllarda Avrupa’da ve dünyada yaygınlaşan İslâmofobi ve Müslüman karşıtı söylemler, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ciddi sorunlara yol açmaktadır. Medyalar da bu “ateşi” körüklemektedir. Bu sorunu göz önünde bulundurarak düzenlenen konferansın amaçları, medyaların ve siyasilerin ayrımcılığın önlenmesinde, farklı grupların birbirlerine olan hoşgörünün ve saygının desteklenmesi ve teşvik edilmesinde oynayabilecekleri rolün araştırılması ve keşfedilmesidir. Ayrıca, anti-Müslüman veya İslâmofobi içerikli kamu söyleminin kişisel güvenliğe ve sosyal uyuma olan etkisi ve buna karşı bilinç uyandırmayı amaçlanmaktadır.
Toplantının birinci oturumunda AGİT üyesi ülkelerde Müslümanlara karşı önyargı ve stereotipi konuları tartışıldı. İkinci oturumda söz alan Hayri Emin, diğer ülkelerde olduğu gibi Bulgaristan’da da İslâmofobi eylemlerinin arttığını, bu tür söylemlerin özünün anti-Müslüman düşünce modellerinin distribütörü olan aşırı milliyetçi siyasi partilerden geldiğini dile getirdi. Bu tür eylemlerin, İslâm sembollerine karşı olumsuz tavırların yükselmesini sağlamakta olduğunu da söyledi. Ancak günümüzün en ciddi sorunlarından birisinin de toplumun bütün bu olumsuz gelişmelere ve haksızlığa karşı duygusuz kalması, hatta İslâmofobi söylemlerinin artık dikkat çekmemesi, özellikle medyalarda, normal bir konuşma haline gelmesi gözlemlenmekte olduğunu dile getirdi. Medyaların genellikle bu konulara ticarî ve siyasî amaçla, çıkarcı ve çoğu zaman bilgisizce yaklaşmakta olduklarını dile getirdi. Hayri Emin konuşmasında, bu durumun toplumda gerginlik yarattığını, Müslümanlara karşı şüpheci tavırların oluşması dinî ve etnik grupların birbirine karşı güvenlerinin azalmasına yol açtığını ve bunun da demokratik değerleri ve kuralları ciddi derecede etkilediğini söyledi.
Konferansın üçüncü oturumunda Başmüftülük temsilcisi AGİT’e bazı önerilerde bulundu. Özellikle AGİT’in siyasetçiler tarafından kullanılan İslamofobik söylemler konusunda daha aktif olmasını, Müslümanların ve gayrimüslimlerin birbirleriyle ilgili dini ve etnik barışın korunması ve diyalogun artması ile ilgili daha fazla bilgi edinme amaçlı eğitimler almaları konusunda destek sağlamaları önerisinde bulundu. Medya özgürlüğü temsilcileriyle ilişkide olup toplumdaki farklı grupların ve şahısların adil yargılanmasına ilişkin araçların geliştirmesini ve kılavuz hazırlanmasını önerdi. Ayrıca AGİT’in devlet memurlarına, STK temsilcilerine, gazetecilere vs. düzenlediği eğitim seminerlerine devam etmesini de tavsiye etti.
AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisinin (ODİHR) ilk defa yayınlamış olduğu “Eğitmenler için Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele kılavuzu – eğitim aracılığı ile İslamofobi ile mücadele” adlı çalışma İslâmofobi ile mücadelede önemli bir adımdır. Kılavuz şu aşamada sadece İngilizce olarak yayınlanmıştır. Bu kılavuzun geliştirilmesinde AGİT, Avrupa Konseyi ve UNESCO’nun önemli katkıları olmuştur.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS