Sisli Ufuklarda seçimlerPerşembe, 03 Kasım 2011

Sisli Ufuklarda seçimler23 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Seçimler için oyumu kullandıktan sonra, bir iş icabı Kırcaali otogarına gittim ve bir hayli oyalandım. Orada bulunduğum zaman zarfında her gün İstanbul-Kırcaali seferleri yapan birçok otobüs geldi ve Boğaziçi'ne de kalkanlar oldu. Dikkatimi yolcular çekti. Gidip gelenler neredeyse iki elin parmakları kadar ya vardı ya yoktu. Bu gördüğüm manzara bana geçen yıllarda yapılan seçimleri hatırlattı. O seçimlerde Kırcaali ve bölgesinde seçim oranının diğer bölgelere kıyasla daha yüksek olmasını hep Türkiye'den gelen soydaşlarımıza bağladılar. Sözde, onlar olmasaymış seçimleri HÖH dışında diğer partilerin de kazanma şansları varmış. Ve onun için de, 2009 yılı Parlamento seçim kampanyasında HÖH hariç önde gelen parti liderleri seçmenlere hitaben Seçim Yasasında değişiklikler yapacaklarını ve "otobüsle seçim turizmine" son verecekleri vaatlerinde bulunmuşlardı. GERB partisi daha da öte giderek etnik karışık bölgelerde HÖH monopolünü (tekelini) hezimete uğratacaklarını (çökerteceklerini) büyük bir inançla ortaya atmışlardı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Daha önce belirttiğim gibi, bu seçim günlerinde Kapıkule'den Kırcaali'ye "turist" akını yoktu. Kırcaali halkı, yaygara koparanlara ispatladı ki, kendi gücüyle de galibiyet varmış. İl'in yedi belediyesinin yedisinde de HÖH adayları Belediye Başkanı seçildiler. Hem de, rakiplerini nerede nerede arka saflarda bırakarak. Bu, galibiyetin tam anlamda bir göstergesi değil mi?! Burada parantez açarak belirtmek gerekir ki, seçimleri birinci turu akşamı GERB partisinin verdiği basın konferansında, partinin Merkez Seçim Bürosu Başkanı (izinli İçişler Bakanı!) Sayın Tsvetanov, etnik karışık bölgelerde HÖH/DPS monopolü çökertildi, Kırcaali ve Çernooçene belediyelerinde HÖH ile ikinci turda balotaja gittiklerini bildirdi. Salondakiler tarafında sürekli alkışlanmış olsa da, seçim gerçekleri ortaya çıktığında o alkışlayan eller havada asılı kaldı. Acele çavuşlar ise yutkunup durdular.
Bir gerçektir ki, Kırcaali bölgesinde ki seçimler, demokrasinin ilk yıllarından beri ilgi odağı oldu. Her seçimde, Sofya'dan sonra haber bültenlerinde hep Kırcaali geldi. Burada ki her seçim, Atılan her adım, ağızdan çıkan her söz sık elekten geçirilip mercek altında bakıldı ve devam da ediyor. Son seçimler öncesi ve aynı gün, ileri gelen devlet kurumları makineleştirilip bir nevi devreye sokuldu. Burada örnekler çok ve onları eleştirenler sıradan insanlar değil, her biri haberdar kişiler. Fakat görmeden ve belirtmeden geçemeyiz ki seçim günü Kırcaali'nin Borovets mahallesinde hiçbir bahanesiz İl Polis Şefi başta olmak üzere, polisin kimlik ve ehliyet yoklamaları, devriye gezmeleri gözdağından başka bir şey değildir. Daha önceleri de, Miladinovo köyünde yapılan ara muhtar seçiminde 12-15 polisin görevlendirilmesi, Vali'nin ve GERB milletvekili Karayançeva'nın orada bulunmalarına gövde gösterisinden başka ne diye bilinir?! Yaratılan psikolojik baskıya rağmen halk oyunu tercih ettiği HÖH muhtar adayına vermişti.

Geçen ay yapılan seçimlerden, iktidar tarafından yaratılan tüm engellik ve zorluklara rağmen, Kırcaali belediyesi halkı açık alınla çıktı. Her zaman olduğu gibi, seçimler sırasında da aralarında hoşgörü, iyi komşuluk ve saygı hâkimdi. HÖH Belediye Başkan adayı müh. Hasan Azis ilk dönemde olduğu gibi, seçmenlerin saygı ve güvenini kazanarak daha birinci turda üçüncü dönem başkanlık koltuğunu hak etmiş oldu. Sayın Hasan Azis'in Belediye Başkanlığı seçimlerini üçüncü kez daha birinci turda kazanması bir sürpriz değil, beklenen bir olaydı.
Bu çok farklı yenilgiyi kabullenemeyen Kırcaali İli GERB koordinatörü ve milletvekili Tsveta Karayançeva, Belediye Başkanı seçimlerinin iptalini isteyen şikâyet dilekçesini Belediye Seçim Komisyonu aracılığıyla Kırcaali İdari Mahkemesine sundu. Dilekçede, seçim gününde "izlenilen yolsuzluklar "sıralanırken, oy pusulalarının da birer birer sayılması isteniyor. İyi de, insan soruyor; oylar ayaklan mı sayılmış? Seçim Sandık Komisyonlarında üyelerin çoğunluğu bayanın partisindendi. Hal böyle iken suç kimde? Bence, "suç" seçmenlerde, çünkü onların adayını tercih etmediler. Bu tür hareketler, halkın deyimiyle öküz altında buzağı aramaktır. Mahkeme kararıyla oylar sayılıyor. Umarım sonuçlar Sayın Hasan Azis'in lehine daha da üstün oranda çıkar. Belediye çapında 32 bin vatandaş seçme hakkından edildi! Verilen oylardan 2 bini ise geçersiz sayıldı!

Esefle belirtmek gerekir ki, Hükümeti yöneten bir parti liderinin ve onun sağ kolu ve yardımcısının lügatinden de Bulgaristan Türk Azınlığı olmaması çok üzücü ve düşündürücü! Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Sayın Plevneliev'de ikinci tur seçim akşamı verilen basın konferansında onların lügatiyle konuştu. Burada bazılarına hatırlatmak icap ediyor, Müslüman ulusu yok, İslam - Müslüman dini var. Ve bu dine tabi olan, kendi dillerinde konuşan, kendi kültürlerini yaşatan farklı uluslar var.
Sadece kendini seven bir parti liderlerine gönül vererek onların lehine oy verenlerde çıktı aramızdan. GERB için Beli plast köyünden 87, Rani list'ten 65, Zvezdelina'dan 62 ve daha birçok köylerden az da olsa oy çıkması düşündürücü doğrusu. Velişane köyünde ise türdeşlik (aşiret) kavgası yüzünden GERB adayı 40 oy alarak 2 oy farkla muhtar seçildi.

HÖH partisi yıllardır dışarıdan parçalanmaya çalışıldı ve devam da ediyor. Hedeflerine ulaşamayanlar kaleyi içeriden almak çabalarına yöneldiler. Parti saflarında karnını doyuran, tüyünü düzen (yalabıyan) bazıları aç günlerini unutarak büyüdükleri avluya havlamaya başladılar. Kullanıldıklarını bile bile bölücülüğe kalkıştılar. Son seçimler öncesi de yeni böyleleri ortaya atıldı. "Biz Geliyoruz!" diye yola çıktılar. Şehir sokaklarında birkaç gün tur atarak geldikleri gibi, ardına bakmadan gerisin geriye döndüler. Bu yeni bölücülerin istekleri kendilerine oy değil de, HÖH'ne oy vermeyin diye boğaz yırtmaktı. Eh, it yürür, kervan yürür demiş atalarımız.

2009 yılı Parlamento Seçimlerinden sonra GERB ATAKA çoğunluğu, seçim Yasası'nda öyle bir değişiklikler yaptılar ki bundan Bulgaristan vatandaşları son seçimlerde nasibini aldı. Ülke çapında birinci turda, üç secimde (Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanı, Belediye Maclis Üyeleri) toplam 700 bin oy geçersiz sayıldı. Yasak listesine girmiş 440 bin vatandaş Yerel Seçimlerde oyunu kullanamadı. Bundan 10-15 yıl önce birkaç ayına yurtdışına çıkmış bazı vatandaş polisin hazırladığı bu listeye alınmış. Diğer biri ise, bir günlüğüne Edirne'ye varıp gelmiş, ona da seçme yasaklığı getirilmiş. Ya yurtdışına hiç çıkmamışlar için ne diyelim?!
Geçen seçimlerde ders alınıp bu yanlışlıklar gelecek için düzeltilmezse, ancak sandık başına seçmen yerine adaylar gidecek gibi görünüyor. Durum böyle olunca, dünyaca ünlü Türk mizah yazarı Aziz Nesin'in Yaşar Yaşamaz eserini hatırlamamak elde değil.
Not: Sayın okuyucularım, yazının başlığı seçimler sonrası yerli ve yabancı gözlemcilerin izlenimlerinden doğmuştur.


DİĞER HABERLER