Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Belediye Meclis Başkanı Niyazi Şakir seçildi

Kırcaali’de Belediye Meclis Başkanı Niyazi Şakir seçildi

04 Kasım 2011

İlde devletin yöneticisi olan Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova tarafından düzenlenen ilk yerel meclis oturumunda belediye başkanı, yerel meclis üyeleri ve köy muhtarları belgelerini alıp yemin ettiler. Daha sonra geçilen meclis başkanı seçiminde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) grubundan başkanlığa önerilen Niyazi Şakir meclis başkanı seçildi. Törene HÖH Kırcaali Milletvekili Ünal Tasim, GERB Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva, eski Kırcaali Valisi Angel Kocamanov, eski Kırcaali Meclis Kurulu Başkanı Seyfi Necip, Kırcaali Kamu Denetçisi Akif Emin katıldılar.

Geleneksel olarak ilk oturum başkanlığını en yaşlı meclis üyesi Atanas Apostolov yaptı. 3. dönem belediye başkanı seçilen İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Azis İsmail belgesini aldı. Toplam 41 meclis üyesine sahip yerel mecliste 39 üye, 46 köy muhtarı seçmenlerin yararına çalışacaklarına dair ant içtiler ve belgelerini aldılar. Böylece hepsi resmi olarak göreve başlamış oldular. Atanas Apostolov, ilk oturumunun açılışında yerel meclise işinde başarılar diledi. Bu başarının da meclisin kapanışında üyelerin il merkezi sokaklarında görevlerini başarıyla yerine getirmenin sonucu başı dik yürüyebilmeden ibaret olacağını söyledi.

Daha sonra yeni yerel meclis başkanı seçimine geçildi. HÖH partisi Niyazi Şakir’i meclis başkan adayı olarak gösterdi. İktidar ise belediye başkanı seçimini kaybeden İliya İliev’i gösterdi. Yapılan gizli oylamada Niyazi Şakir 20, İliya İliev 9 oy alırken, 10 oy da geçersiz çıktı. Oylamada hiçbir adayın toplam 41 üyenin %50 artı 1 oy (21 yeter oy) alamaması sonucu başkan seçilemedi. Kanun gereği hemen ikinci kez oylamaya gidildi. Verilen kısa ara sonrasında yeniden başkanlık seçimine gidildi. HÖH Belediye teşkilatı başkanı Hasan Azis meclis grubuyla kısa bir toplantı yaptı. İkinci oylama sonucunda Niyazi Şakir 25 oy alarak belediye meclisinin 2011-2015 yasama döneminde başkanlık etmeye hak kazandı. İliya İliev’e tekrar 9 oy çıkarken, 5 oy da geçersiz çıktı.

Yeni seçilen Kırcaali Meclis Başkanı Niyazi Şakir, 1969 yılında Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde dünyaya gelir. Sağlık yöneticiliği ve sosyal faaliyetler alanında iki yüksek lisans eğitimine sahip. Ayrıca HÖH Kırcaali Belediye Teşkilatı Başkan Yardımcı olan Niyazi Şakir, ikinci dönem meclis üyeliğine seçildi. 20 yıldır sağlık sektöründe hizmet vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Niyazi Şakir, ismini geçen yıl yerel belediyelere uygulanan baskılara karşı il genelinde “Sağlıklı İş Ortamları – Güçlü Bölge Yönetimi” adı altında yürütülen imza toplama kampanyası sırasında Kamu İnisiyatifi Komitesinin başkanlığını yönetmesiyle duyurdu. O zaman Niyazi Şakir, 10 günde toplanılan 53 400 imzayı Bulgaristan Millet Meclisi Başkanı Tsetska Tsaçeva, ülke kamu denetçisi Ginyo Ganev ve Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’a sunmuştu.

Niyazi Şakir’in ilk sözleri, “Gerçek demokrasi bu demek. Bazen kararlar zor alınıyor, fakat bu tür kararlar, insanın işinde daha büyük çaba göstermesine ve etkili olmasına imkan veriyor. Beni destekleyen herkese ve desteklemeyenlere de teşekkür etmek istiyorum. Meclis başkanı olarak, vatandaşlarımız yararı için tüm meclis üyelerine güvenebilmek istiyorum. Bugün hepimiz için çok zor gündü, fakat ben kendi adıma memnunun diyebilirim” oldu.

Niyazi Şakir yeni Meclis Kurulu seçildikten sonra Kırcaali Belediyesinin anahtarını üçüncü dönem için Belediye Başkanı Müh. Hasana Azis’e sundu.

Kırcaali Valisi Yerel yönetimin ilk iki önemli temsilcisine iyi yönetim prensipleri yazılı tablolar hediye etti. İvanka Tauşanova, ettikleri yemini unutmamalarını ve vatandaşların çıkarları için çalışmalarını diledi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS