Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
İş Bankası, Bulgaristan’da faaliyetlerine başladı

İş Bankası, Bulgaristan’da faaliyetlerine başladı

04 Kasım 2011

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Bulgaristan’daki İşbank GmbH’nin açılışında, Atatürk’ün 1914’te Sofya’da ataşe militer olduğunu hatırlatarak “Yaklaşık 100 yıl sonra da Atatürk’ün kurduğu İş Bankası olarak Bulgaristan’dayız” dedi. Özince, en büyük yatırımcısına bilevize konusunda sıkıntı yaratan Bulgaristan’a seslendi: “Yatırımlarımız sürecek, yeter ki devlet önümüzü açsın”

İş Bankası, Avrupa’daki bankacılık çalışmalarını yürütmek üzere kurduğu GmbH adıyla Bulgaristan’da faaliyetlerine başladı. Başkent Sofya’da açılan İşbank GmbH, şirketin yurtdışındaki 16’ncı şubesi oldu. İşbank GmbH’nin açılışı nedeniyle ülkeye gelen İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, grubun Bulgaristan’daki üçüncü yatırımını hayata geçirdiğini ifade etti. Ersin Özince, “Atatürk, 1914’te Sofya’da ataşe militerdi, 1924’te İş Bankası’nın kurucusu oldu. Atatürk’ün kurduğu İş Bankası olarak ondan yaklaşık 100 yıl sonra Bulgaristan’dayız” dedi.

‘Devlet önümüzü açsın’

İş Bankası Grubu’nun ilk olarak 1997’de bir Avusturya şirketi üzerinden Bulgaristan’a girdiğini belirten Ersin Özince, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun yıllar Bulgaristan’ın en büyük yatırımcısı olduk. 2004’te Trakya Cam yatırımlarını yaptık. En sonunda grubun esas işi banka da Bulgaristan’a gelmiş oldu” diye konuştu. İşbank GmbH’nin Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nden gelen yatırımcıyı desteklemeyi, Bulgar şirketlerinin de yurtdışı faaliyetlerine destek olmayı amaçladığını söyleyen Özince, “Grubun yatırım planları büyük. Yeter ki Bulgaristan devleti önümüzü açsın.”

450 milyon $ ek yatırım

Ersin Özince, Trakya Cam Bulgaria’nın bugüne kadar 400 milyon dolar yatırım yaptığını hatırlatarak, şirketin binin üzerinde istihdam sağladığını ve Bulgaristan’da ürettiği camın yüzde 90’dan fazlasını ihraç ettiğini kaydetti. Özince, 450 milyon dolarlık ilave yatırımın da planları dahilinde olduğunu ifade etti. Özince, “Gönlümden geçen buradaki yatırımlarımızın büyümesidir. Bulgaristan’ın o zamanki başbakanı Simeon Saxe Coburg Gotha, Türkiye’ye gelmişti. İlk defa bir ülke başbakanı ayağımıza kadar gelmiş, bizi ülkesine davet etmişti” diye konuştu.

1 ay sonra Rusya’da

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de merkezi Almanya’da bulunan İşbank GmbH’nin bu ülkede 12 şubesinin bulunduğunu, ayrıca Hollanda, Fransa, İsviçre’de de yer aldıklarını belirtti. Adnan Bali, “Bulgaristan, Almanya dışındaki 4’üncü ülkemiz. Aynı zamanda Balkanlar’daki ilk şubemiz. Önümüzdeki ay da Rusya’da satın aldığımız Bank Sofia’nın açılışını gerçekleştireceğiz” dedi. Bankanın 1.180 şubeye ulaştığını söyleyen Adnan Bali, Erbil, Bahreyn, Londra şubeleri ile Çin ve Mısır temsilcilikleri olarak uluslararası faaliyetleri yürütmeye devam ettiklerini vurguladı.

İş Bankası’nın şubeleşme atağını; Türkiye’nin ekonomik ortamının iyileşmesi, Amerika’nın notunun düşürülmesi ve Avrupa’da yaşanan borç sorunu sonucu Türkiye’nin olumlu anlamda küresel piyasalardan ayrışmasına bağlayan Adnan Bali, “İlk defa kriz döneminde Türkiye dış piyasalara göre daha rahat bir dönem geçiriyor. Birçok gösterge bakımından da bu durumu destekliyor. Kriz sürecinden korunmada en önemli faktör olduğunu düşündüğüm kaldıraç kullanımı, yani gerek kamu gerekse finans sektörü ve hane halkının daha az borçlu olması Türkiye’yi ayrıştırdı” şeklinde konuştu.

9 ayda 1.8 milyar lira net kâr

İş Bankası yılın ilk 9 ayında 1 milyar 803 milyon TL net kâr elde etti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın 9 aylık performansıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası, sağlıklı büyümesini sürdürdü ve ilk 9 aylık döneminde aktiflerini yüzde 21 oranında artırarak 132 milyar TL’den 160 milyar TL’ye yükseltti. Bankacılık sektöründe kârlılık ve büyüme üzerinde baskı oluşturan gelişmelere karşın, öngördüğü kârlılık hedefi doğrultusunda performans gösteren İş Bankası’nın bu dönemdeki net kârı 1 milyar 803 milyon TL oldu, yüzde 5 artış gösteren özkaynakları 18 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Toplam kredilerde yüzde 33 oranında büyüme kaydeden İş Bankası’nın, 2010 sonunda 64 milyar TL olan kredileri 85 milyar TL’ye ulaştı. Söz konusu artışta ticari nitelikli kredi hacmindeki yüzde 38’lik artış rol oynadı. Bu gelişme sonucunda ticari nitelikli kredilerin toplam kredi hacmi içindeki payı yüzde 72 seviyesine yükseldi. İş Bankası’nın yılsonunda yüzde 3.6 olan takipteki krediler oranı yüzde 2.5’e indi.

‘1 yıl vize istedim, vermediler’

Ersin Özince, Sofya’ya giderken basınla gerçekleştirdiği sohbette, Bulgaristan’da yaşanan sıkıntılara da değindi. Özince, “Bulgaristan’ın en büyük yatırımcısıyız. Ben bu şirketlerin yönetim kurulu başkanıyım. Bana bile, en az 1 yıl diye belirtmeme rağmen 5 aylık vize verdiler. Ülkeye katkımız çok ama önümüzü açmıyorlar. Bulgaristan ile ticaret hacmimiz 2010’da 2.5 milyar dolardı. 2011’in ilk 4 ayında ise bu rakam 1.3 milyar dolara ulaştı. 1500 Türk şirketi faal durumda” dedi.

Kaynak: Ufuk KORCAN / VATAN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS