Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sayıştay, Millet Meclisindeki ikiyüzlü milletvekillerini gün ışığına çıkardı

Sayıştay, Millet Meclisindeki ikiyüzlü milletvekillerini gün ışığına çıkardı

08 Kasım 2011

İhanet ve partiyi içten parçalama girişimi sonucu Hak ve Özgürlük Hareketi’nden(HÖH/DPS) ihraç edilen sözde bağımsız, son seçimlerde Birleşik Halk Partisi (ENP) listelerini destekleyen Kasim Dal, milletvekillerine verilen mali desteği iktidar partisi Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar Partisi (GERB) üzerinden aldığı açıklandı. Bu bilgiler Sayıştay’ın yapmış olduğu denetim sonrası kamuya açıklandı. Kendisini seçen Türklerin oylarına ihanet edip saf değiştiren ve meclisteki bağımsızlar kervanına katılan Dal gibi yedi adet sözde bağımsız milletvekilin de bu yolu izlediği belirtildi. Bunlardan sekizi GERB biri de Bulgar Sosyalist Partisini (PSB) olmak üzere 1 Ocak 30 Haziran arası seçildikleri partiden farklı olarak başka bir meclis grubuna ait olduklarını beyan etmişler. Mevcut 240 sandalyeli Millet Meclisinde 17 bağımsız milletvekili var. Bunlardan sekizi parti üzerinden mali desteği alırken, dokuz vekil herhangi bir koalisyon, parti meclis grubuna mensupluk bildirmemiş. 2011 yılı için bir vekile verilen ortalama üç aylık devlet mali yardımı 49 228 leva.

Neredeyse %97 Tırgovişte (Eskicuma) ve Dobriç’te (Hacıoğlu Pazarcık) yaşayan Türklerin oylarıyla seçilen kanlı Jivkov rejimi siyasi tutuklusu Kasim Dal ve eski HÖH Gençlik Kolları Başkanı Korman İsmailov’un ihaneti, her yıl Hak ve Özgürlük Hareketine 393 824 levaya mal oluyor. Paranın o kadar önemli olmadığı bu durumda kandırılan, aldatılan ve yalandırılan seçmenlerin, Türk Müslüman seçmenlerin ihanete uğramış olmaları bu hareketi daha da vahim kılıyor. Çoklu siyasi fırka (parti) döneminin başlamasından beri güçlü parti, güçlü beyin takımı, düşüncede esnek ve üretken kurmaylar demek, ancak onlardan da önemlisi mali açıdan güçlü olmak demek.

Osmanlı-Rus savaşından beri ya da herkesin telaffuz ettiği 93 harbinden beri birçok zulme, yok edilme siyasetine ve girişimlerine, zorunlu Hıristiyanlaşma, Bulgarlaşma hareketleri, ona yakın göçe maruz kalan ve azınlık durumunu dahi kaybeden Türkler ayrılığın, parçalanmış olmanın ve ihanetin faturalarını hep ağır ödediler. Kaldı ki tarih tekerrürden ibarettir…

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS