Kırcaali Bölge Müftülüğü ‘nün kurban faaliyetleri ile ilgili Sayın Beyhan Mehmet ile söyleşiSalı, 08 Kasım 2011

Kırcaali Bölge Müftülüğü ‘nün kurban faaliyetleri ile ilgili Sayın Beyhan Mehmet ile söyleşi Beyhan Mehmet önce Kırcaali Haber gazetesi olarak kurban bayramınızı tebrik ederiz.

- Teşekkür eder, sizlere, değerli okurlarınıza ve bütün İslam alemine hayırlara vesile olmasını, insanlığın huzuruna ve dünya barışına vesile olmasını niyaz ederim.

- Müftülük olarak kurban bayramı günlerindeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

- Allaha hamdolsun ki, bir bayram namazını daha cemaatimizle idrak etme sevinci içerisindeyiz. Yüksek şura Başkanımız Şabanali Ahmet, Allah kendisinden razı olsun Kırcaali'de cemaate hitap ederken, kendim de bu yıl farklılık olarak bayram namazını Cebel'deki kardeşlerimizle eda ettik. Binlerce kenetlenmiş, büyük bir saygınlıkla bayramlaşan müminlerin tablosu yüreğimizi serinletiyor.
Kurban bayramında en büyük faaliyet kurbanlığın sunulmasıdır. Bundan dolayıdır ki müftülük olarak bizler kurban kesmek suretiyle, kesememiş, bir parça kurbanlığı gözleyen kardeşlerimize yönelik hizmet etme gayreti içinde olduk!
Başmüftülüğümüzün yürüttüğü "kurban organizasyonu" sayesinde elde edilen kurbanlıklardan bölgemize3 adet büyük baş temin edildi. Bağışta bulunan ve böylelikle ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmamızı sağlayan kardeşlerimize ve organizasyonu yürüten başmüftülüğümüze şükranlarımızı sunarız.
Yüreğimizi dağlayan, bizleri derinden etkileyen ise " kendi ihtiyaçları olduğu halde" Van ve Erciş depreminin yaralarını sarmaya çalıştıkları halde Türkiye'den gelen 2 büyükbaş hayvan oldu. Mevlam depremzede kardeşlerimize kolaylıklar ihsan etsin, maddi-manevi depremzedelere yardım elini uzatan hayır sahibi kardeşlerimizin bağışlarını kabul buyursun.

- Kurbanların dağıtımını nasıl yürüteceksiniz?

- 222 encümenliği olan bölgemizde, ne yazık ki her yere ulaşamıyoruz! İmkân ölçüsünde dağıtımlar belediyelerimizin yardımlarıyla ulaştırılacak! Nitekim halkın durumunu en iyi bilen ve gözeten belediyelerimizdir! Bizlerin teslim ettiği 3-5 kurban paylarına, belediyelerin kendi kestikleri kurbanlıkları da kattığımızda inşallah bir bereket hasıl olur!
Kurbanla ilgili okuyucularımızdan şöyle bir soru geldi "Kurban öncesinde veya kurban günlerinde kasaptan satın alınan et kurban yerine geçer mi" ? Hayır, kurban olmaz. Kurban sırf Allah rızası için, kurban bayramının 1. gününden 3. gününe kadar şartları taşıyan 4 ayaklı hayvanların (koyun -keçi, inek, manda, dana, deve) kurban niyetiyle Allah anılarak " bismillah Allahü ekber" lafzı ile kesilmesidir. Tabii kasaptan 3-5 kilo et almak kolay görünüyor belki daha ucuza mal oluyor, ancak o kurban değil normal günlerde olduğu gibi et ihtiyacının teminidir! Kurban bayramını manevi atmosferi kurban kesimiyle başlar. Müslümanlar hayvan katilleri filan değildir! Evet, kurbandan yüz binlerce kurbanlık kesiliyor doğru. Ancak normal günlerimizde yediğimiz etlerinde tarlada bitişmediğini hatırlayalım.

- Ramazan ayında Ülke çapında Somali'deki mağdur insanlara ve İslam eğitimi haftası çerçevesinde de eğitim faaliyetleri için yardımlar toplandı, bir değerlendirmesini yapabilir misiniz?

- Mübarek ramazan ayında bütün camilerimizde 2 adet sergi açıldı. Allah bütün kardeşlerimizin yardımlarını kabul buyursun.
Somali için ülke genelinde yaklaşık 80.000 leva toplandı. 8.000 levası Kırcaali bölgesinden.
İslam eğitimi için ise toplam: 102 500, bölgemizden 6349 leva toplandı.
Damlaya damlaya göl olur! Atasözü ne kadar anlamlıdır!

- Okuyucularımıza gündemle alakalı mesajınız nedir efendim?

- Yunus Emre'nin yüzyıllar öncesinde sarf ettiği sözü hatırlayarak hayat dersi çıkaralım isterim
"Yaratandan dolayı, yaratılanı sevelim". Yüce Allah'a ve insanlara karşı sorumluğumuzu en güzel şekilde yürütmeye çalışalım. Zengin Müslümanlar hakkıyla zekâtlarını verseler yeryüzünde fakir insan kalmaz! Kurban kesme sorumluluğu olan bütün insanlar kurbanlarını kezseler, ihtiyacı olan insanlarla birlikte hastanelere, huzurevlerine vs. kurumlara bağışları yapılabilir?!


DİĞER HABERLER