Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
“Keser döner sap döner gün gelir hesap döner”

“Keser döner sap döner gün gelir hesap döner”

12 Kasım 2011

Yıllardan 1984. Aralık ayının son günlerinde Jivkov’un yönetim kadrosu Bulgaristan’ın Türklük bölgelerinde “Soya dönüş” programını uygulamaya geçiriyordu. Koşukavak Jivkov’un en sadık adamlarından Grişa Filipov yoldaşa emanetti. Filipov’un arkasındaki Jivkov’un, yoldaşından ziyade Moskova’ya ve Varşova Paktı’na güveni tamdı ki büyük bir cesaretle Türklerin taharetlenmede ibrik kullandığını ima ederek, Türkiye’den medet uman Bulgaristan Türklerine “O ibrikçilerden mi korkacağız” sözlerini sarf etmişti.

O günlerde Sofya yakınlarında Jivkov’un adamlarının mekânı Boyana Sarayı’nda, diğer kodamanların çocuklarıyla mutlu hayat geçiren Grişa Filipov’un torunu Lüdmila da vardı. Sıradan ailelerin çocukları muz, portakal gibi ithal meyveleri ancak şansları varsa yılbaşından yılbaşına tadımlık olarak yerken, Boyana’daki çocukların sofralarında bir tek kuş sütü eksikti. Ne yazık bu sırça köşkteki seçkin ailelerin “cennet” hayatı çok uzun sürmedi ve Bulgarlığı kabul etmeyip işkencelere tabi tutulan Türklerin ahını aldılar. 89 yılında Bulgaristan Türklerinin ayaklanması sonucu buradaki vatandaşlara yurtdışı seyahat serbestliği tanındı ve büyük göç başlayınca efsaneleştirilen komünist sistem çöktü.

Lüdmila da ailesiyle sırça köşkten ayrılmak zorunda kaldı ve yaşıtları gibi o da demokratik düzende büyüdü, serpildi ve bir gün yazarlığa soyundu. Hayatın cilvesi bir gün onun yolunu Türk romancı Tuna Kiremitçi ile kesiştirdi ve kısa sürede iki tarafta ateş bacayı sarıverdi. Bu buluşmalar kâh Bulgaristan tarafında, kâh Türkiye’de basının gözünden kaçmadı.

“Hürriyet” gazetesinin 30 Mayıs 2011 tarihli “Kelebek” ekinde okuduk. “Tuna Kiremitçi, yaklaşık bir yıldır aşk yaşadığı Bulgar romancı Ludmila Filipova ile geçtiğimiz gün City’s’de görüntülendi. El ele objektife yansıyan çift, sorular üzerine şimdilik evliliği düşünmediklerini söyledi”.

Bulgar zulmünü ve bu zulmün maşalarından Grişa Filipov gibi Türk düşmanı biri bugün hayatta olsaydı güzel torunu Lüdmila’yı bir Türk’ün kolunda gördüğünde, çıldırmaz mıydı acaba? İnsan böyle bir haberi okuduktan sonra içinden gururla bir “Oh olsun!” demeden edemiyor. Ama bunu atalarımız çok çok önceleri söylemiş, yeri gelmişken bir de biz tekrarlayalım:

“Keser döner sap döner
gün gelir hesap döner”.

Kaynak: Mehmet TÜRKER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS