Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Gorna Arda Baraj Sistemi projesine iki yıla kadar start verilecek

Gorna Arda Baraj Sistemi projesine iki yıla kadar start verilecek

14 Kasım 2011

“Gorna Arda” su enerji şirketi temsilcileri Werner Casagrande ve Raimund Gaysbauer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad ile yaptıkları iş görüşmesinde Gorna Arda Baraj Sistemi kurulması projesine iki yıl içerisinde başlanabileceğini bildirdiler. Onlar, nihai detaylı tasarım hazırlanmasında baz teşkil edecek dört fikir projesi varyantları tanıttılar. Ulusal Elektrik Şirketi ve EVN Avusturya konsorsiyumu kaskad su elektrik santrallerin tasarımının hazırlanmasını, inşaatı ve yapısının kurulmasını partnerlik içinde gerçekleştirecekler. Şu anda projenin teknik kısmının yeniden tasarımlandırılması üzere yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. Proje esnasında birkaç gelişim aşaması içinde Arda nehri kıyısının Stoyanov most ile Kitnitsa arası kısmında toplam kapasitesi 170 megavata erişen hidroelektrik santraller kurulacak. Bu santrallerden Bulgar enerji şebekesine 350 GWh elektrik enerjisi girecek ve bu miktardaki elektrik 100 000’ne aşkın hanelerin ihtiyacını karşılayacak.
Casagrande ve Gaysbauer, proje hazırlığının uzun süre almasının Çevresel Etki Değerlendirilmesi ve gereken inşaat ruhsatlarının alınması prosedürlerinin yerine getirilmesiyle ilgili olduğunu açıkladılar.
Resmi Murad kendi tarafından uzun zamandır planlanan Arda nehrinin yukarı akıntısında hidroelektrik santraller kaskatının kurulması projesinin yeniden başlatılması gerçek olma yolunda olmasının son derece önemli bir olay olduğunu kaydetti. Başkan, Gorna Arda projesinin sadece bir enerji projesi olmayıp, Bulgaristan ekonomisine büyük ivme kazandıracağından, belediyede işsizliğin azalmasında büyük rolü, altyapı ve turizm gelişiminin iyileştirilmesinde katkısı olacağından realize edilmesinde belediye yönetiminin tam destek verme ve iş birlik yapmak için hazır olduğuna kesin kanaatini getirdi. Sayın Murad, “Yerli halk bu projeye büyük ümitler bağlıyor” diye paylaştı.
Gorna Arda Projesinin Tarihi
Gorna Arda Baraj Sistemi kurulması daha geçen asrın ortalarında konu olmaya başlamıştır. 1998 yılında “Yılın Anlaşması” diye adlandırılan, o zamanki Bulgaristan ve Türkiye Başbakanları İvan Kostov ve Bülent Ecevit tarafından Gorna Arda Baraj Sistemi’nin inşaatının ilk temel atma töreni yapılmıştı. O zaman projenin yerine getirilmesini üstlenen Türk Ceylan Group ltd. şirketinin mali sıkıntıya girmesi yüzünden tüneller yapılmış aşamasında henüz yeni başlatılan tesisin inşaatı durdurulmuştur. Devlet Ulusal Elektrik Şirketi'nin (NEK) 8 milyon Avro yatırım yaptığı proje, 9 yıl için durdurulmuştur. Mayıs 2009 tarihinde Avusturya EVN ve Alpine Maireder şirketleri tarafından Türk hisseleri satın alınmıştı. Bir yıl sonra Alpine Maireder şirketi projeden elini çekmişti.
Proje yöneticileri Casagrande ve Gaysbauer, baraj sisteminin kurulmasına 2013 yılında başlanılması planlandığını haber verdiler. Ardino Belediyesi bölgesinde kurulacak su elektrik tesislerinin 7 yıla kadar hazır olması gereklidir. Bu tarihte su elektrik sisteminin inşaatı ve kullanılması için yapılan yatırımların 500 milyon Avro civarında olduğu hesaplanmıştır. Projenin gerçekleşmesinde yaklaşık üç bin kişi işe alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS