Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Her yıl 34 000’den fazla Bulgaristan vatandaşı kanser hastası oluyor

Her yıl 34 000’den fazla Bulgaristan vatandaşı kanser hastası oluyor

15 Kasım 2011

Başkent Sofya’da yapılan 8. Ulusal Onkoloji Kongresi sırasında Onkoloji Aktif Tedavi İhtisas Hastanesi Müdürü Doç. Zdravka Valeriyanova, “Ulusal Kanser Kayıt verilerine göre, yılda 34 000 Bulgaristan vatandaşı kanser hastası olmakta, 18 000 ise kanser hastalığından ölmekte. Bu yıl 36 600 vatandaşın kanser hastası olmaları bekleniyor” diye bildirdi.

Uzmanın ifadesine göre, Bulgaristan’da tespit edilen toplam kanser hastalıkları, Avrupa’daki kanser hastalıklarının ortalama sayısı altında bulunuyor, fakat serviks, gırtlak, mide ve akciğer kanseri gibi vakalara ülkemizde daha çok rastlanmakta.

Doç. Valeriyanova, kanser hastalığı vakalarının daha çok kadınlar arasında görüldüğünü belirtti.
Dünya çapında ölüm sebeplerinin başında kronik bulaşıcı olmayan hastalıklar gösterildi.

2008 yılında dünyada gerçekleşen 57 milyon ölüm olayının %63’ünün bu tür kronik bulaşıcı olmayan hastalıklardan (kalp damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalıkları gibi) ileri geldiği kaydedildi. Uzmanın tanıttığı veriler, nüfusun ihtiyarlamasıyla beraber kronik bulaşıcı olmayan hastalıkların etkisinin artmaya devam edeceğini ve tahminlerin 2030 yılına kadar olan ölüm vakalarının hemen hemen %80’inin düşük ve orta giderli ülkelerde belireceğini gösteriyor.

Kanser, kalp damar hastalıklardan sonra ölüm sebebi olan kronik bulaşıcı olmayan hastalıklardan ikinci yerde bulunmakta. Yeni kanser vakalarının 2030 yılına kadar yaklaşık 21,4 milyon kişiyi kapsayıp, üçte ikisinin fakir ülkelerde belireceği açıklandı.

Doç. Zdravka Valeriyanova, “Onkolojik hastalıklar Bulgaristan’da yaşanılan ölümlerin birinci sebebi ve kan dolaşımı hastalıklarından sonra ölüm vakaları yapılışında %16 oranında yer almakta. Kanser hastalıklarının %60’ı sigara içme, fazla miktarda alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, düşük fiziksel aktivite gibi faktörlere bağlanmakta” diye vurguladı.

Aynı hastaneden Dr. Elena Piperkova, kanser hastalıklarından dünyada yılda 1 milyon kişinin hastalanması ve 370 000’inde ölüme sebep olmasıyla meme kanserinin en yaygın şekli olduğunu dile getirdi.
Lozenets Hastanesinden Dr. Tsvetan Genadiev, hastalığın hangi aşamada teşhis edilmesinin tedavi etkisinin baş faktörü olduğunun altını çizdi. Tıp doktorunun ifadesine göre, prostat kanseri 50 yaşından yukarı erkeklerde en sık rastlanan kanser hastalığıdır ve ilk aşamada teşhis edilirse, minimal invaziv yöntemlerle tedavi edilebilir.

“Çariçe Yoanna” Üniversite Çok Profilli Aktif Tedavi Hastanesinden Prof. Damyan Damyanov, erkeklerde görülen kanser hastalıklarından akciğer kanserinin en çok sıklıkta rastlandığını söyledi. Hekim, “Dünyada bu yıl yeni bir buçuk milyon kişinin akciğer kanseri hastası olmaları bekleniyor” dedi.

Varna Tıp Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Stefan İvanov, “Hamilelik dönemindeki kanserli süreçlerine henüz fazla rastlanmıyor, fakat onların sayısı da artmakta. Hamilelik döneminde teşhis edilen ve tedaviye başlanılan kanser vakalarında en önemli gereksiz yere tedaviye geç kalınmasının aşılmasıdır” diye öne sürdü.

Şu anda 20’den fazla anti kanser aşısının klinik incelenmesi yapılmakta ve önümüzdeki yılda onların en az 5’inin onaylanması beklenmekte.

Onko-hematolojik Hastası Çocuklar İçin Aktif Tedavi İhtisas Hastanesinden bir hekim ekibinin raporuna göre, çocukluk döneminde pek kanser hastalıklarına rastlanmıyor. Uzmanlar, 600 çocuktan 1’sinin kanser hastası olma riski içinde olduğunu ifade ettiler. Fakat kanser hastası çocukların hayatını kaybetme riskinin çok yüksek oranda olduğu, en çok kazaların çocuk ölümlerine sebep olurken, kanserin ikinci yerde çocuk ölümü sebebi gösterildiği anlaşıldı.

Çağdaş incelemeler, ciddi tümör sıkıntısı geçiren çocukların %14-20 oranında psikolojik sorunları olduğunu ve bunun da her beşinci tedavi edilen çocukta görüldüğü ortaya çıktı. Bu tür çocuklarda en çok saldırganlık, çocuk korkuları, muhalif bozukluklar, okumada ve beceri edinmede zorluklar, depresyon ve başka psikolojik bozukluklar gözlenmekte.

Uzmanlar, günümüzde kanser hastası çocukların %65’i tedavi edilebilir olduğunu, çocuk onkolojisinde en büyük problemin çocuğun hayatının kalitesine tehlike yaratmadan minimal yan etkisi olasılı anti tümör terapisi seçimi olduğu belirttiler.

Boyana rezidansında süren dört günlük kongre esnasında 200’den fazla rapor tanıtıldı. Onkoloji uzmanları, tek tip onkoloji standart hazırlanması fikrinde birleştiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS