Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de gençler hoşgörü konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlediler

Kırcaali’de gençler hoşgörü konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlediler

16 Kasım 2011

Uluslararası Hoşgörü Günü dolayısıyla bugün Kırcaali’de Biznes İnkübatör binasının salonunda Birleşik Çocuk Merkezine bağlı Çocuk ve Gençler Parlamentosu “Birbirimize Karşı Hoşgörülü, Diğerlerine Karşı Hoşgörülü” adlı yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Girişim Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin’in himayesi altında gerçekleşti. Toplantıda Kırcaalinin birçok okullarından müdürler, öğretmenler, öğrenciler, Bulgar Kızılhaç Teşkilatının Gençlik Kollarından gönüllüler bulundular. Resmi misafir olarak, Kamu Denetçisi Hakif Emin, Kırcaali Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sezgin Bekir, Kırcaali Belediyesi “Sosyal Faaliyetler” Müdürü Şirin Süleyman, Birleşik Çocuk Merkezi Müdürü Zlatka Penöva hazır bulundular.

İlk önce hoşgörü konulu yuvarlak masa girişimcilerini ve katılımcıları Hakif Emin selamladı. Kamu Denetçisi konuşmasında, “Bugün çok kullanılan hoşgörü kavramı henüz anlaşılmaya ve açıklamaya ihtiyaç duymakta. Hoşgörü bizim hayatımızın bir parçası olmalı, günümüzü doldurmalı ve yaşadığımız çok yönlü hayata doğru bir köprü olmalıdır. Hoşgörü, çeşitlilikte uyum olması demektir. Hoşgörü, sadece manevi açıdan değil, siyasi ve hukuki açıdan da bir gereksinimdir. Hoşgörü değeri barışın sağlanmasını ve savaş kültürünün barış kültürüyle değiştirilmesini mümkün kılar. Saygı, anlama ve kabullenme aramızdaki farklılıkların korunmasını sağlamalı, kaldırılmasını değil. Hoşgörü, entelektüel ve barışçıl insan ilişkilerinin temelinde yatar. Hoşgörü, parçası olduğumuz Avrupa Birliğinin güttüğü değerlerden ve prensiplerden biridir” diye belirtti. Kırcaali Kamu Denetçisi, “Farklılıklar her zaman insanlar arasında çatışmalara yol açmıştır ve insanlığı savaşa ve kan dökmeye götürmüştür” diye vurgulayarak, insanları birleştirip, kaynaştıran ve tek bir topluluk olarak yaşamalarına yardımcı olan hoşgörülü olmalarına seslendi.

Sezgin Bekir, bu önemli günde Kırcaali gençlerinin düzenlediği hoşgörü toplantısına katılmaktan mutlu olduğunu paylaşarak, Belediye yönetimi adına organizatörleri kutladı ve teşekkür etti. Yaşlıların kafalarının başka şeylerle meşgul olmayan gençlerden hoşgörü konusunda öğrenecekleri birçok şey olduklarını ifade etti. Sayın Bekir, “Bugün Uluslarası Hoşgörü Günü. Bir şeyin uluslararası günü olması için problem var demek. Bu problem de o gün kamuoyun dikkatine sunulmalı. Kırcaali ülke çapında hoşgörü başkenti olarak ün yapmıştır. Bu rastgele olmamıştır. Bir gerçek var ki, Kırcaali’de çeşitli etnik ve dini grupların temsilcileri birbirleri arasında anlaşma ve huzur içinde yaşam sürdürmekteler. Hoşgörü, sadece çoğunluk ve azınlık arasında bir etkileşim değildir. Bence hoşgörü diğerlerinden farklı olmayanların farklı olanlara karşı aldığı tutumdur” diye paylaştı. Sezgin Bekir, birinin varlığına katlanmak anlamındaki “hoşgörü” sözcüğünün doğru tanımlanmadığını, aslında hoşgörünün birinin varlığının kabullenmek anlamında kavranması gerektiğini savundu. Sayın Bekir, “Hoşgörü ayrımcılığı reddetmekte. Çünkü hepimiz belirli bir anlamda biriz.

Birleşik Avrupa’nın sloganı “Çeşitlilikte Tek Yumruk Olmak” gelişi güzel seçilmemiştir” diye mesajını verdi. En sonunda gençlere hitaben Sezgin Bekir, hoşgörünün konuşulmasından çok, uygulanması çağrısında bulundu.
“Birbirimize Karşı Hoşgörülü, Diğerlerine Karşı Hoşgörülü” adlı toplantıya katılan öğrenciler, hoşgörü konusunda edindikleri yararlı deneyimi paylaştılar. Kırcaali lise okulları öğrencileri hoşgörü ile ilgili yürüttükleri çeşitli faaliyetleri mültimedya aracıyla tanıttılar. “Otets Paisiy” Lisesi öğrencileri ise çektikleri “Bulgaristan, O Benim” adlı filmi beyaz perdeye getirdiler.

Daha sonra öğrenciler hoşgörü anlayışını tartıştılar ve hoşgörü değerlerinin hayatta daha etkili olması için çabalarını birleştirmeye karar verdiler. Toplantı sonunda gençler hoşgörü mesajlarını bir kağıda yazıp, dünya küresi maketi üzerine yapıştırdılar.

Uluslararası Hoşgörü Günü, 16 Kasım 1996 tarihinde Birleşik Milletler Teşkilatı (OON) Genel Kurul Toplantısında kabul edilen Hoşgörü Prensipleri Deklarasyonu ile ilan edilmiştir.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS