Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İdare Mahkemesi, Belediye Başkanı seçimiyle ilgili kararını Pazartesi açıklayacak

Kırcaali İdare Mahkemesi, Belediye Başkanı seçimiyle ilgili kararını Pazartesi açıklayacak

17 Kasım 2011

Bugün Kırcaali İdare Mahkemesinde GERB partisinin Müh. Hasan Azis’in Kırcaali Belediye Başkanı seçilmesi kararının iptal edilmesi ısrarı üzere görülen davanın sonuncu oturumu gerçekleşti. GERB’in şikâyeti üzere dinlenmesi gereken 6 şahitten ikisi dinlendi. GERB’in avukatı Nikolay Margaritov, “Salı günden beri diğerleriyle bağlantı kuramıyoruz, o yüzden şahit listesinden silinmelerini istiyoruz” diye sebep gösterdi.

Hâkim karşısında GERB’in lehine Kırcaali’den 56 yaşındaki Kameliya Jekova Dumanova ve Prileptsi köyünden 30 yaşındaki Naim Ramis Naim tanıklık ettiler. Jekova, “Yordan Yovkov” Lisesinde 24 Nolu Seçim Sandık Komisyonunda üye olduğunu ve 17.30 sularında oy kullanmak için gittiği 21 Nolu Seçim Sandık Komisyonda kendisine 7 numara işaretli oy pusulası verildiğini anlattı. Durumu komisyon temsilcilerine bildirince kendisine yeni oy pusulası verildiğini paylaştı.

Naim Naim’in anlattıklarında ise çelişkiler vardı. İlk önce GERB’in temsilcisi olduğu Miladinovo Seçim Sandık Komisyonunda kendisini sekreter olarak tanıtan birinin bir seçmene Cumhurbaşkanı seçimi için kullanılmamış oy pusulasını, Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri için ise, 7 Nosunu işaretlemesini gösterdiğine tanıklık etti. Aynı zamanda HÖH partisinin savunucusu Naim’e oy pusulasının katlı olduğunu görüp görmediğini sorunca, katlı olduğuna tanıklık etti. Ardından avukat Teodora Beleva şahide, “O zaman nasıl hangi parti için propaganda yapıldığını gördün?” diye sorunca, daha önceden söylediklerinden vazgeçti ve gözleriyle görmediğini, fakat işittiğini dile getirdi. Bu durum salonda bulunanların gülüşüne neden oldu.

Nikolay Margaritov dava sürecinde davacının şikâyetinde de belirttiği gibi seçimlerde önemli usulsüzlükler ve ihlaller olduğunun kanıtlandığını iddia ederek, Müh. Hasan Azis’in aleyhine seçim sonuçlarında %3-3,5 oranında değişiklik olduğu gerekçesiyle Kırcaali Belediye Başkanı seçiminin iptal edilmesini ısrar etti.

Müh. Hasan Azis, ironik bir şekilde Margaritov’un savunduğu seçim sonucunun ne tür hesaplara dayandığını sordu. Başkan, pazartesi günü dava kararının duyurulmasından sonra bu konuyla ilgili basın mensuplarıyla görüşeceğini belirtti.

Davalı tarafından Kırcaali Belediye Seçim Komisyonu temsilcileri, Nikolay Margaritov’un isteğini itiraz ettiler ve seçim sonuçlarının kanuna uygun olarak ilan edildiğini savundular.
Onlar da, Müh. Hasan Azis’in avukatı Teodora Beleva da davanın seçimle ilgili bazı ihlalleri ortaya çıkardığını, fakat onların Belediye Seçim Komisyonunun ilan ettiği Kırcaali Belediye Başkanı seçimi kararının değiştirilmesi için yeteri derecede kanıt olmadığını belirttiler.
İdari Mahkeme Başkanı Viktor Atanasov, davayla ilgili mahkemenin kararını cumartesi pazar günlerinde çalışarak, pazartesi günü sitesinde duyuracağını bildirdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS