Arda Nehri Aynasında Müzelerimiz Projesinin ilk toplantısı…Pazar, 20 Kasım 2011

Arda Nehri Aynasında Müzelerimiz Projesinin ilk toplantısı…AB-Türkiye Kültürler Arası Diyalog-Müzeler Hibe Programı (ICD-MUSE)kapsamında Edirne Müzesinin hibe almaya hak kazanan "Arda Nehri Aynasında Müzelerimiz" projesi uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa Birliği Projesi kapsamında proje lideri Edirne Müzesi ve proje ortağı Bulgaristan Kırcaali Müzesi yetkilileri Edirne'de bir araya gelerek 19.11.2011 Cumartesi günü ilk toplantısını yapmışlardır.

Edirne Müzesi Müdürü Hasan Karakaya'nın koordinatörü olduğu projede toplantısına, kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Salih Şenol, Edirne Müzesi uzman personeli ile Kırcaali Bölge Tarih Müzesinin Müdürü Pavel Petkov ile Projenin Kırcaali'deki etkinlikleri kapsamında etkinlikte yer alacak personel katılmışlardır. Yapılan toplantıda; proje kapsamında uygulanacak olan restorasyon ve konservasyon kursu, iki müzenin uzmanlarının karşılıklı işbirliği ziyaretleri, fotoğraf atölyesi, yapılacak sergiler için karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuştur.

Projenin her iki ülkede tanıtılması amacıyla basına her aşamada bilgi verilmesi, projenin iki ülkede kültürler arası diyaloga daha fazla katkı sağlaması açısından önem arz ettiği ele alınmış, çalışmanın her aşamasında basın katılımı sağlanmasına özen gösterilmesine, bu amaçla sık sık güncellenecek bir internet sayfası açılmasına karar verilmiştir.

Yapılacak etkinliklerin çalışma düzenine göre tarihlerinin belirlendiği toplantı, Edirne Müzesinin gezimi sonrasında, projenin Edirne'nin ve Kırcaali'nin kültür ve turizm potansiyelinin geliştirilmesinde önemli bir adım olması temennileriyle sonlandırılmıştır.


DİĞER HABERLER