Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Avustralya Hükümeti Türkçeyi Ulusal Müfredata Almayı Kabul Etti

Avustralya Hükümeti Türkçeyi Ulusal Müfredata Almayı Kabul Etti

21 Kasım 2011

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Avustralya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının aylar süren çalışması sonucu Avustralya Hükümeti Türkçeyi ulusal müfredata almayı kabul etti.

Avustralya’da daha önce eyaletlerin sorumluluğunda olan eğitim-öğretim müfredatının tek bir çatı altında toplanarak 2008 yılında ‘Ulusal Müfredat’ için çalışmalara başlanmış ve bu çalışmada göçmenlerin kendi anadillerini öğrenebilmelerinin sağlanması için bazı dillerin ulusal müfredata alınmasına rağmen yabancı diller kategorisinde Türkçeye yer verilmemişti.

Bunun üzerine Başkanlığımızca kamu kurumlarının Avustralya’daki muhataplarına resmi mektuplar yazılmış, dost ülke Avustralya’nın ulusal müfredata Türkçeyi de dahil etmesi konusunda yoğun çaba gösterilmiştir.
Buna ilaveten, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TBMM Avustralya Dostluk Grubu Başkanlığı, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü konu hakkında bilgilendirilerek Türkçe’nin ulusal müfredata alınması konusunda muhatap makamlarla irtibata geçmesi sağlanmıştır.

Avustralya Hükümeti’nin Türkçeyi ulusal müfredata alması için ayrıca bu ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşları da haberdar edilmiş ve Türk STK’ları hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerine mektuplar göndererek Türkçe konuşan 150 bin civarında bir topluluk olduğunu, bu yüzden hükümetin Türkçeyi de ulusal müfredata almasını talep etmiştir.

Avustralya Türk toplumundan gelen bu talepleri değerlendiren Avustralya Ulusal Müfredatı Belirleme Otoritesi (ACARA), bunun üzerine Türkçe’nin de ulusal müfredatta öğretilecek yabancı diller arasına alınmasını kararlaştırdı. Konuyla ilgili olarak Avustralya Eğitim Bakanı Sayın Peter GARRETH 21 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı basın açıklamasında, Türkçeyle birlikte Çince, İtalyanca, Arapça, Fransızca, Almanca, Hintçe, Endonezya’ca, Japonca, Korece, Yunanca, İspanyolca ve Vietnam dillerinin ulusal müfredat programına alındığını bildirmiştir. Avustralya’da, soydaş ve akraba topluluklarla birlikte 150 bine yakın Türkçe konuşan bir topluluk yaşamaktadır.

Basın yayın kuruluşlarının bilgilerine sunulur.

T.C. Başbakanlık
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı
Basın Müşavirliği

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS