Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İdare Mahkemesi Müh. Hasan Azis’in Kırcaali Belediye Başkanı seçimini doğruladı

Kırcaali İdare Mahkemesi Müh. Hasan Azis’in Kırcaali Belediye Başkanı seçimini doğruladı

21 Kasım 2011

Kendisine karşı yürütülen davanın bugün açıklanması üzere saat 15.30 civarında üçüncü dönem için Kırcaali Belediye Başkanı seçilen Müh. Hasan Azis 23 Ekim 2011 tarihinde yapılan seçimlerden sonra ilk defa çalışma odasına girebildi. Başkanı Belediye İdare Dairesi önünde kurum görevlilerinin, meclis üyelerinin ve köy muhtarlarının da bulunduğu büyük bir kalabalık karşıladı. Daha sonra Hasan Azis hepsini odasında ağırladı.

Dava esnasında Hak ve Özgürlükler Hareketinin ve GERB partisinin Kırcaali Belediye Başkanı adayları Müh. Hasan Azis ve İliya İliev’e verilen tüm oylar 14 gün içinde yeniden teker teker sayıldı. Oy pusulaların ikinci sayımından sonra iki aday için geçerli oyların 33 639’dan 32 827’ye düştüğü ortaya çıktı. Buna göre 1 185 oy pusulasının geçersiz olduğu tespit edildi.

Bugün Kırcaali İdare Mahkemesi Başkanı Viktor Atanasov, Belediye Seçim Komisyonunun Seçim Sandık Komisyonlarının sunduğu protokollerden elde edilen verilere göre Hak ve Özgürlükler Hareketi tarafından aday Müh. Hasan Azis’in ilk turda Kırcaali Belediye Başkanı seçimini ilan etmesi kararını doğruladı. GERB partisinin Müh. Hasan Azis’in Kırcaali Belediye Başkanı seçiminin iptal edilmesini istemesiyle açılan dava sonucunda İdare Mahkemesinin şikayeti asılsız ve kanıtlanmamış bulduğunu ve 23 Ekim 2011 tarihinde yapılan seçimin iptal edilmesi için dayanak olmadığını açıklandı. Şikayet edilen Belediye Seçim Komisyonunun Müh. Hasan Azis’i Belediye Başkanı ilan etmesi kararının seçim sonuçlarını doğru yansıttığını ve buna göre de doğru ve kanuni olduğu belirtilmektedir.

Kalabalık önünde kendisine sunulan mahkemenin kararını okuduktan sonra Hasan Azis, “GERB partisine aynı seçim dahilinde bana ikinci kez zafer sağladığı için teşekkür ediyorum” diye ifade etti. Başkan, “Eğer GERB partisi bu kararı da yükşek mahkemeye verirse, artık seçimleri üçüncü kez kazanacağım” diye belirtti. Çünkü kendisinin Belediye Seçim Komisyonu tarafından Belediye Başkanı ilan edilmesinden sonra bugün İdare Mahkemesi de aynı kararı bildirdi. Başkan Azis’in dava için yaptığı yaklaşık 5 bin levalık masrafları da GERB tarafından karşılanacağı anlaşıldı. Hasan Azis, “Bir kere kaybetmeye alışamayanlar, iki kere kaybediyorlar. Biz ikinci kez kazanıyoruz. Bir aydan beri biz mahkeme salonundaydık ve oy pusulalarını saydık, çünkü bununla Kırcaali seçmenlerine karşı saygımızı göstermek istedik” dedi.
Kırcaali İdare Mahkemesinin kararı ilan edilmesinden sonra 7 gün içinde Yüksek İdare Mahkemesine temyiz edilmesi üzere şikayet edilebilir.

Hasan Azis konuşmasının devamında, “Oy pusulaların yeniden sayımı seçim süreciyle ilgili ihlaller olması şüphesinin asılsız olduğunu gösteriyor. İktidar parti tarafından karar şikayet edilirse, biz üçüncü kez seçimleri kazanmış olacağız. GERB partisi, Seçim sandık Komisyonundaki temsilcilerine inanmadıklarını kanıtladılar. Aslında GERB partisi, kendi kendini yargıladı” diye ironik bir şekilde paylaştı.
Hasan Azis, seçimlerden önce ve sonrası kendisini destekleyen herkese şükranlarını ifade etti ve kalabalığı odasına davet etti. Elinde mahkeme kararıyla odasına giren Başkan, görevine resmen başlamış oldu.

Gazetecilerin sorusu üzere, Başkan ilk işi olarak, imzalaması gereken belgeleri ele alacağını paylaştı. Hasan Azis, daha önceden de basına açıkladığı gibi idare ve Belediye Başkan Yardımcılarının teşekkülünde değişiklik olacağını, ancak konkre karar olarak bunun kendisini seçimlerde destekleyen parti temsilcileriyle görüştükten sonra alınacağını vurguladı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS