Ulusal protestoya katılmak için Sofya’ya 8 otobüs Kırcaalili gidecekPazartesi, 21 Kasım 2011

Ulusal protestoya katılmak için Sofya’ya 8 otobüs Kırcaalili gidecekBulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Kırcaali İli koordinatörü İvanka Karakoleva 30 Kasım 2011 tarihinde KNSB ve Podkrepa Sendikasının hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesini istemesi üzere ortak düzenledikleri ulusal protestoya katılmak için Sofya'ya Kırcaali ilinden en az 8 otobüs vatandaş gideceğini bildirdi. Karakoleva, "Minimum 8 otobüs diyorum, çünkü başkente kamu hayatının her alanında çalışan insanlar gidecek. Protestoya katılmak isteyen tüm vatandaşları da davet ediyoruz, onlara taşıt aracı sağlamak için gelip bize bildirsinler" dedi.

Protesto kararının sebeplerini açıklarken Karakoleva, "Hükümetin sosyal diyalogu saymamasıyla razı değiliz. Bir yıl önce anlaşmaya vardığımız hususların şimdi kolayca reddedildiğini görüyoruz. İşverenler tarafından uygulanması gereken tüm önlemleri de genelleştirmiştik. Hatta bazı hususlarda taviz verdik. Fakat buna değer verilmediğini gördük. Başbakan bu konuda sükûnetini bozmuyor, Maliye Bakanı Simeon Dyankov ise adalet dağıtıyor" diye vurguladı.

Yerel sendika lideri, "Hükümetin bazı demiryollarında ulaşımın durdurulması kararıyla da razı değiliz. O yüzden bu sektördeki tüm sendika üyelerimiz demiryolu işçilerinin düzenlediği etkili protestoya katılacaklar. Demiryolu ulaşımı elden gidiyor. Demiryolu işçilerini ne beklediği belli değil. Fakat bir gerçek var ki, insanlar bu durumu kabullenemiyorlar" diye belirtti.

Karakoleva, 30 Kasım 2011 tarihinde hükümetle bir anlaşmaya varılmazsa, ayrı ayrı yerleşim yerlerinde de ulusal protestolar düzenleneceğini paylaştı.


DİĞER HABERLER