Etnik Kültür Kulübünde yer alan öğrenciler, “Ömer Lütfi” Kültür Derneğini ziyaret ettilerSalı, 22 Kasım 2011

Etnik Kültür Kulübünde yer alan öğrenciler,  “Ömer Lütfi” Kültür Derneğini ziyaret ettiler Bugün Kırcaali "Otets Paisiy" Lisesine bağlı Etnik Kültür Kulübünden öğrenciler , "Ömer Lütfi" Kültür Derneğini ziyaret ettiler. 10-17 yaşındaki öğrencilerin yer aldığı kulüp, tarih öğretmeni Dimitrinka Nyagulova yönetmenliğinde "Petko Raçov Slaveykov" Lisesi ve "Otets Paisiy" Lisesi ile partnerlik içinde realize edilen "Okul, Hep Beraber Okuyabileceğimiz, Hayal Edebileceğimiz ve Eğlenebileceğimiz Yer" başlığı altındaki proje üzere Haziran ayında açılmıştır. Dernek Müdürü Müzekki Ahmet, öğrencilere folklor ekiplerinin kazandığı ödülleri ve kütüphaneyi gösterdikten sonra kültür ocağının kısaca tarihi ve yürüttüğü faaliyetleri tanıttı. 1940 yılında kurulan "Ömer Lütfi" Derneği 1960 yılına kadar faaliyet sürdürdükten sonra kapatılmıştır ve demokrasinin gelmesiyle 1993 yılında tekrar hizmete açılmıştır. Derneğin en önemli faaliyeti yerel folklorun korunup, geliştirilmesidir. Bu bağlamda, yaklaşık 100 çocuk ve gençlerin yer aldığı Kırcaali Tük Halkoyunları Topluluğu, Bulgar Folklor Grubu, Modern Bale Grubu ve de bir halk müziği orkestrası kurulmuştur. Müzekki Ahmet, amatör sanat alanında "Ömer Lütfi" Derneğinin Kırcaali ilinde en büyük kültür kurumu olduğunu kaydetti. Folklor ekiplerinin ulusal çapta düzenlenen festivallerden başka, 80'den fazla uluslararası festivallerde yer aldığını belirtti. 10 000'den fazla kitap fonuna sahip olan kütüphanesinin her yıl çeşitli projelerle yenilendiği açıklandı. Proje üzere "Ömer Lütfi" Derneğinin geçen yıl yaklaşık 1000, bu yıl ise daha 50-60 yeni kitap alacağı anlaşıldı. Müzekki Ahmet, diğer kütüphanelerden farklı olarak, kitap fonunun %50'sinin Anadili Türkçede olduğunu ve büyük ilgi gördüğünü vurguladı. Ayrıca derneğe bağlı "Recep Küpçü" Edebiyat Kulübünün yeni çıkan kitapların tanıtımını düzenlemekte, "Hıtır Petır ve Nasreddin Hoca" Mizahçılar Kulübünün de ayrı faaliyet göstermektedir. Bunun dışında dernek artık 6. yıl Aralık ayında sosyal evlere yardımda bulunmak için "Ver Elini" adı altında bağış kampanyası düzenlemektedir. "Ömer Lütfi" Derneği, Uluslararası Balkan Festivalini ve Ulusal Etnik Azınlıklar Festivalinin organizatörüdür.

Proje ekibinde yer alan öğretmenler, yerel şair ve yazarların eserlerinden başka, Recep Küpçü'nün şiir kitaplarından ve etnografya malzemeleriyle ilgilendiklerini dile getirdiler. Bu bağlamda Müzekki Ahmet, derneğin bir kata daha sahip olduğunu, faaliyetini genişletme projesinin hazır olduğunu ve finanse edilmesinin beklendiğini paylaştı. Bu bağlamda çocukların ve gençlerin ücretsiz kullanacakları internet salonu ve etnografya bölümü açılması düşünüldüğü ortaya çıktı.

Daha sonra Müzekki Ahmet ve Etnik Kültür Kulübü yönetmeni Dimitrinka Nyagulova öğrencilere Türklere has erkek ve kadın giyim takımlarını gösterip, ayırt edici özelliklerine dikkat çektiler.

Öğretmenler, bölgede yaşayan çeşitli etnik grupların gelenekleri ve göreneklerini inceleyip, tanıtmayı hedef alan Etnik Kültür Kulübü öğrencilerinin Mart 2012 tarihinde sona erecek projeden sonra da bundan böyle "Ömer Lütfi" Derneğinin sunduğu konserleri seyredeceklerini ve yürüttüğü faaliyetlere katılacaklarını söylediler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER