Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Meclis Kurulunun ikinci oturumunda 10 daimi komisyonun olması kararlaştırıldı

Kırcaali Meclis Kurulunun ikinci oturumunda 10 daimi komisyonun olması kararlaştırıldı

24 Kasım 2011

Bugün Kırcaali Meclis Kurulu gecikmeyle başlayan ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Oturumda toplam 41 Meclis Üyesinden 35’i yer aldı. Hak ve Özgürlükler Hareketinden Raif Mustafa, Rasim Musa , Ahmed Habib ve Mümün Emin’in de aralarında bulunduğu 8 Meclis Üyesi oturumu boykot ettiler ve katılmadılar. Boykot nedeni olarak Eski içişleri Bakan Yardımcısı Raif Mustafa’nın Meclis Başkanı seçilmemesi olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık bir saat süren oturumun başında Meclis Üyeleri olarak yeni seçilen Bulgar Sosyalist Partisinden Veliçka Georgieva ve GERB’ten Yordanka Goçeva vatandaşların çıkarları için çalışacaklarına dair yemin törenine katıldılar. Georgieva diğer Meclis Üyelerinin katıldıkları yemin töreni düzenlenen birinci oturumda eksikti, Goçeva ise Belediyenin hisse sahibi olduğu “Su ve Kanalizasyon” Şirketinin Müdürü Slavço Slavkov’un Meclis Kurulunda yer aldığında çıkar çatışması durumunda bulunması sebebiyle onun yerini aldı.

Daha sonra Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından sunulan Meclis Kurul Başkanı Niyazi Şakir’in maaşı belirlendi. Sayın Şakir’in Belediye Başkanı maaşı kadar aylık maaş alması kabul edildi. Ayrıca Meclis Üyeleri Niyazi Şakir’in 30 gün yıllık izin kullanmasını onayladılar. Sunulan protokollere göre, HÖH’nin 23, GERB’in 9 ve BSP’nin 7 Meclis Üyeleriyle Kırcaali Meclisinde üç siyasi grup oluşturdukları kaydedildi. Meclis Kuruluna bağlı 9’ar üyesi olan 10 daimi komisyon olması karar alındı. Meslis, “Bütçe ve Mali İşler”, “Ekomi Politikası”, “Bölge Düzenlemesi”, “Yasama ve Kamu Düzeni”, “Eğitim, Kültür ve Dini İşler”, “Sağlık ve Sosyal Faaaliyetler”, Gençlik Faaliyetleri, Spor ve Turizm”, “Ulaşım ve Kominikasyon”, “Ekoloji ve Avrupa Projeleri”

Komisyonları ve yeni Tarım Komisyonu olmasını karar aldı. Gelecek oturumda komisyon başkanları ve üyeleri belirlenecek. Niyazi Şakir, HÖH’nden 2 üye ve BSP ile GERB’ten 1 üyenin yer aldıkları 2011-2015 dönemi Meclis Kurulu Tüzüğünün güncelleşmesiyle ilgili kurulan geçici komisyonun başına getirildi. Yerel Meclis, Harun Bekir’in Başkanı olduğu üyelerinin çoğunun hukukçu oldukları anlaşılan Çıkar Çatışması Tespiti ve Aşılması Komisyonun teşekkülünü seçti. Ayrıca Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Nurcan Hüseyin’in Başkanlığını yapacağı Uzun Vadeli Konut Tasarrufuna Sahip Vatandaşların Hakları Komisyonu kuruldu.

Bağımsız Meclis Üyesi seçilen Dr. Marin Muhtarov, komisyon yönetimi seçilmesi prosedürlerle ilgili Yerel Meclis parti gruplarının kendisini ve ENP partisinden Meclis Üyesi Dr. Bircan Mehmed’in yapılan danışmanlıklara davet edilmelerinden dolayı eleştiride bulundu.

Ayrıca Marin Muhtarov, kendisinin oturuma telefon aracılığıyla davet edildiğine dikkat çekerek, elektronik posta yoluyla resmi bir davetle olmasının daha dürüst olacağını vurguladı. Buna karşılık Meclis Kurulu Başkanı Niyazi Şakir, her bir Meclis Üyesinin Belediyenin sitesinde yayınlanan Meclis Kurulu oturumlarıyla ilgili program, malzemeler ve davetlerin yer aldığı bölüme erişebileceği parolaya sahip olduğunu belirtti. Konuyla ilgili söz alan BSP Meclis üyesi Milan Milanov, ilk oturumun organizasyonu için Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’yı suçladı. Milanov, iki hafta önce Perşembe günü yapılan oturum için Salı günü rastgele karşılaştığı HÖH’ten Meclis Üyesi Ehliman Çoban’dan öğrendiğini ve ertesi gün de tüm BSP Grubu üyelerine bildirme angajmanı üstlendiğini paylaştı.

Oturumun sonunda GERB’ten Ognyan İvanov meslektaşlara hitaben Meclis Kurulu oturumlarının ilan edilen saatte başlaması çağrısında bulundu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS