Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Nisan 2021
HABERLER » Kırcaali
2011 yılında yeni 166 HIV pozitif kişi kayıt edilmiştir

2011 yılında yeni 166 HIV pozitif kişi kayıt edilmiştir

30 Kasım 2011

Kırcaali Sağlık Müfettişliğinden, Sağlık Bakanlığına bağlı Ulusal HIV/AIDS Önleme ve Kontrolü ile İlgili Programının verilerine göre 13 Kasım 2011 tarihine kadar toplam 1438 HIV pozitif kişilerin kayıt edildiği bildirildi. 2011 yılının başından beri kayıt edilen HIV pozitif kişilerin sayısı 166 olmuştur. Cinsiyete göre HIV pozitif kişilerin dağılımı 135 erkek ve 31 kadın olduğunu gösteriyor. Bu durum yeni HIV pozitif kayıtlılardan erkeklerin kadınlara kıyasla 4 misli daha çok olduğunu ortaya çıkarıyor.

Yaş bakımından yapılan analiz çok geniş yaş sınırları içindeki 17 ile 80 yaş grubu arası kişilerin enfekte edildiklerini gösteriyor. Geçen yıl ise HIV pozitif kişilerden en küçüklerin 15 yaşında olduğu açıklanmıştı. Bu yıl ilk defa yeni enfekte edilen 29 yaşına kadar gençlerin sayısında azalma eğilimi gözleniyor. Verilere göre, yeni kayıt edilen HIV pozitif kişilerin %38’i veya 63 kişi 17-29 yaş arasındalar. Geçen yıl ise, bu yaş grubundaki yeni kayıtlı HIV pozitif gençler %55 oranında idiler. 2011 yılında 30-49 yaş grubundaki HIV pozitif insanların sayısında yükselme gözleniyor.
Rapor edilen dönemde 6 hamile kadın virüsün taşıyıcısı olmuştur ve 2 HIV pozitif çocuk, HIV pozitif anneler tarafından dünyaya getirilmiştir. Tüm hamile kadınların ilk üç ayda veya üçüncü üç ayda HIV’e karşı muayeneden geçmelerinin son derecede önemli olduğu öne sürülüyor. Sağlık Bakanlığının anneden çocuğa geçmemesi için virüsten korunma uygulaması sağladığı ortaya çıktı. Bu tür zamanında ve kaliteli yapılan korunma çocuğun doğumdan sonra sağlıklı kalmasına %98 vakalarda yardımcı oluyor.

Bu yıl kaydedilen HIV pozitif kişilerden %34’i (56 kişi) enjekte ederek, esrar kullananlar erkeklerdir.
Yeni kaydedilen vakaların yaklaşık %60’sı HIV/AIDS İçin Anonim ve Ücretsiz Danışmanlık ve Test Dolaplar Odaları (KABKİS) ve AIDS, Tüberküloz ve Sıtmaya Karşı Mücadele Global Fonundan mali kaynaklar alan sivil toplum örgütlerinin (STÖ) faaliyeti sayesinde ortaya çıkarılmıştır. Veriler KABKİS’te ve ST֒nde toplam 59 837 kişinin HİV virüsüne karşı test edildiklerini gösteriyor.
En çok HİV pozitif kişiler Sofya’da 72 olmak üzere Plovdiv’te 27, Varna’da 12 ve Pazarcık’ta 11 kişi olarak bölgelere dağılmaktalar.
Çağdaş anti HİV virüs terapisine tedaviye ihtiyaç duyan herkes erişebilir, Sofya, Plovdiv, Varna ve Pleven’de açılan Enfeksiyon Hastalıkları Kliniklerinde 5 sektörde gerçekleştiriliyor.

31 Kasım 2011 tarihine doğru HIV/AIDS virüsüyle yaşayanlardan gözetim altında toplam 704 kişi bulunuyor. Veriler, son 5 yılda yeni kayıtlı olanların %70’inin ilk üç ayda tedavi görme sektöründe kayıtlı olduklarını gösteriyor. Anti HIV virüs tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanıyor, 2011 yılında 7,9 milyon leva tutarında toplam 21 ilaç teslimatı yapılmıştır.

Terapinin sürdürülebilirliği açısından AIDS, Tüberküloz ve Sıtmaya Karşı Mücadele Global Fonundan sağlanan mali kaynaklarla yaklaşık 1 milyon tutarında rezerv ilaçlar alındı. Anti HIV virüs tedavisi hastaların hayatının uzatılması ciddi bir başarı olarak kaydediliyor. Verilere göre, 10 yıl önce tedaviye başlayanların %70’i hayatını sürdürüyor. Terapi sayesinde hastaların bağışıklık sisteminde iyileşme gözleniyor, bu ise HİV pozitif insanların hayatının iyileştirilmesi ve virüsün ikinci kez verilmesinin önlenmesi için ön koşuldur.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS