Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Sendikalarla iktidar GERB partisi, yine anlaşamadılar

Sendikalarla iktidar GERB partisi, yine anlaşamadılar

01 Aralık 2011

Hükümet ve Podkrepa ile Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) temsilcileriyle yapılan görüşmeden sonra, sendikaların iktidar GERB partisinin Parlamenter Grubu tarafından sunulan üç yıl süresince emeklilik yaşının 4 ay ile yükselmesi önerisini kabul etmedikleri açıklandı.

GERB partisinden, sendika örgütlerinin tutumuna rağmen öneriyi tartışmak üzere Parlamento’nun Bütçe Komisyonuna sunacaklarını bildirdiler. GERB Parlamenter Grubu Başkan Yardımcısı İskra Fidosova, “GERB de taviz vermiyor. Budur nihai kararımız” dedi.
Fidosova, “Bugün saat 14.30’da yapılacak Bütçe Komisyonunun oturumunda yapacağımız öneriyi artık önümüzdeki üç yıl içerisinde emeklilik yaşının dört ayla yavaş yavaş yükselmesi kararını oylayacağız” diye belirtti.

Bugün daha önce Parlamento Bütçe Komisyon Başkanı Menda Stoyanova da GERB’in sendikaların pozisyonunu göz önünde bulundurmaksızın, öneriyi sunacaklarını söylemişti.
İskra Fidosova, emeklilik yaşının yükselmesiyle ilgili reformun zorunlu olduğunu öne sürdü. Onun ifadesine göre, Maliye Bakanı Simeon Dyankov ile Ulusal Sigorta Enstitüsünün (NOİ) uzmanları tarafından yapılan hesaplamalar, uzun vadede 2016-2017 yıllarında bunun kesinlikle gerekli olduğunu gösteriyor. Böylece NOİ’deki eksiklik 2 milyar levadan fazla parayla ortadan kaldırılacaktır. Fidosova, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren emeklilik maaşının yavaş yavaş yükseltilmesi için 2012 Devlet Bütçesinde öngörülen hesaplamalarda düzeltme yapılmasına gerek kalmayacağını ve öngörülen miktardaki paraların değişikliği karşılamaya yeterli olacağını belirtti.

Sendika yöneticileriyle görüşmeden önce Emek ve Sosyal Politika Bakanı Totü Mladenov, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yeni emekliye ayrılacak olanlar için maaşlarda tavan olması zorunluluğu yürürlükten kaldırılacağını bildirdi. Bu tarihten sonra emekli maaşı almaya başlayanların maaşlarının miktarı sigorta katkılarına göre olacağı anlaşıldı. Bakan, diğer emekli maaşlar için de 2014 yılından sonra giderek tavanın düşeceğini vurguladı.

İskra Fidosova, “Emeklilik maaşıyla ilgili pozisyonumuzu baskı altında değiştirdiğimiz söylentilerinin olması dürüst bir tutum değildir” diye yorumladı. Fidosova’nın ifadesine göre, GERB partisi her hangi bir şey için siyasi inatlık yapmıyor ve iktidardakiler ancak Bulgaristan vatandaşlarının çıkarları açısından hareket ediyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS