Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Boyko Sinapov: “Tarım sektörü için yeteri derecede AB mali kaynakları mevcut, fakat biz onları alamıyoruz”

Boyko Sinapov: “Tarım sektörü için yeteri derecede AB mali kaynakları mevcut, fakat biz onları alamıyoruz”

02 Aralık 2011

Ulusal Hayvan Üreticileri Derneği Başkanı Boyko Sinapov basın mensupları önünde, “Tarım sektörünün iyi gelişimi için yeteri derecede öngörülmüş Avrupa Birliğinin (AB) mali kaynakları mevcut, fakat büyük sorun onların alınamamasıdır” dedi. Sinapov, “Biz, bu paralardan yararlanacak olanlar, hayvan üreticileri olarak AB mali yardımları için aday çıkıyoruz, fakat bir anda hayatta kalabilmemiz için para almak yerine, kendimizi ceza verirken buluyoruz. Çünkü devlet yapması gereken işleri yapmamış ve hayvan üreticisi, AB tarafından mali yardım almak için adaylığını koyduğu zaman kendini bir kapanın içinde buluyor ve para alması yerine ceza ödemeye devam ediyor. Hayvan üreticilerine vurulan diğer şamar, çiftliklerin yeniden yapılandırılması süresinin 2 yıl ile uzatılmasıyla ilgilidir. Bize 20 yıl da süre verilse, eğer çiftliklerin yeniden yapılandırılması koşulları basitleştirilmezse, bir çiftlik sahibi birinci sınıftan çiftlik yapmak istediğinde devlet iktidarı yardım etmezse, hiçbir şey olmayacak. Burada ise, çiftlikleri yeniden yapılandırılması için karmaşık durum yaratılıyor. Biz de çiftliklerimizi yeniden yapılandırıp, çağdaş, Avrupalı hayvan üreticileri olmak istiyoruz, fakat ağır bürokrasi ve milyonlar içeren AB fonları kaynaklarının alınamaması buna imkan vermiyor. Maliye Bakanı Simeon Dyankov’a da söyledik, biz Bulgaristan’daki vergi ödeyicisine hiç yük olmayacağız. Bulgaristan devletinde şu anda bizim için olmayan paraların daha önemli alanlara, örneğin sağlık, bilime verilmesine razıyız. Bulgaristan’da tarımın gelişimi için yeteri derecede AB mali kaynaklarına sahibiz. Fakat biz bu mali kaynakları alamıyoruz ve buna da engel Bulgaristan çiftçisi değil” diye belirtti.

Sinapov’un ifadesine göre, hayvan üretimi sektörü 2012 yılında da hayatta olacak, fakat ayakta kalması için büyük mücadele vermesi gerekecek. Çünkü devletin öngördüğü paralar anlaşılan sürelerde verilmezse, küçük ve orta büyüklükte çiftliklerin iflas etmesi için gerçek olasılık mevcut olacak. Boyko Sinapov, makul politika ve AB mali kaynaklarını alabilme imkanı olduğu halde tarım sektörünün Bulgaristan’ı krizden çıkarması için gerçek bir şans önerdiğini vurguladı.

Ulusal Hayvan Üreticileri Derneği Başkanı, “Tarım sektöründe yaşanılan bu kaos göz önünde bulundurulursa, 21. asırda modern bir tarım olması imkansı” diye öne sürdü.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS