Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Gluhar köyünün yeni camisinde ibadet edilmeye başlandı

Gluhar köyünün yeni camisinde ibadet edilmeye başlandı

12 Aralık 2011

Kırcaali’nin Gluhar (Sağırlar) köyünde inşaatı devam eden yeni büyük modern cami halka hizmet etmeye başlamıştır. Daha önceden yakın Pepelişte (Külcüler) köyünden Müslümanlara da hizmet etmiş olan üç odalık mescidin cuma ve bayram namazlarında Müslümanlara yeterli olmadığı anlaşıldı. İlk defa Ramazan ayında ibadete açılan yeni cami ikinci katta kadınlar bölümü olmak üzere 500 kişiye kadar kapasiteye sahiptir. 280 metre kare alan üzere kurulan caminin henüz minaresi yapılmamıştır. 15 yıldan fazla kurulması düşünülen cami gönüllü olarak köy halkından toplanılan parayla ve daha çok bölgeden iş adamların yaptıkları bağşlar sayesinde meydana getirilmiştir. Birçok hayırsever vatandaşın da katkısı olmuştur.

Gluhar’da 12 yıldır imamlık yapan 76 yaşındaki Saffet Ahmedali’yi birkaç arkadaşlarıyla beraber inşaat işlerinin başında bulduk. Saffet Hoca, “Cami inşaatına 2009 yılının mart ayında başladık. İlk önce caminin mimarisini Türkiye’den biri yapmıştı, erkeklere ayrılan bölümde bir direk vardı ve bundan dolayı onu beğenmedik. Daha sonra bu işi Kırcaali’den bir mimar üstlendi. Şükür Allah’a ki, gerek komşuların, gerek buradan Türkiye’ye göç edenlerin, gerekse yerli iş adamların sağladıkları mali kaynaklarla cami bu hale geldi” dedi. İmam, caminin kuruluşunda en büyük mali desteğin işadamları Adem Mehmet ve Erol Kasim’den görüldüğünü belirtti. Camiden ayrı kurulan erkekler ve kadınlar için ayrı abdestlik bulunan yapının Vişegradlı (Hisarüstü) Yusuf Durmuş’un yaptığı para bağışıyla sağlandığını kaydetti. Hoca, “Önceki mescit çok küçüktü ve sıcak havalarda büyük sıkıntı yaşıyorduk. Artık bu camide çok rahatız. Bu yıl Ramazan ayını burada çıkardık. Üzücü olan şu ki, düzenli olarak namaz kılmaya gelenlerin çoğu emekli yaşta. Cuma namazına 20-25 kişilik cemaat toplanıyoruz. Yeni caminin inşaat işlerini de yaşlılardan 10-15 kişi yaptık. Gençlerden ancak cuma namazına 5-6 kişi ve daha çok bayram namazlarına geliyorlar. Bugün görüyorsunuz, inşaat yerinde 5-6 kişi çalışıyoruz, hepimiz yaşlıyız ”diye belirtti. İmam,“Camimizin ne zaman hazır olacağı belli değil. Daha minaresi kurulacak, avizesi alınacak, klima gerekiyor. Duvar yapısı güçlendirilecek, avlusunda da birçok işler var. İnşallah, bu gereksinimleri para bulduğumuzda yerine getireceğiz. Cami aslında hizmete hazır, sadece Müslümanlarla dolmasını istiyoruz. Köydeki 300 haneden en az 100 kişiye kadar camiye gelmeleri gerekiyor. Geçen bayramlarda camide yaklaşık 200 kişi vardı. Bu görüntüyü daha sık görmek istiyoruz” diye paylaştı.
Saffet Hoca, “Köyün muhtarı Erkan Üseyin cami için her zaman yardımcı oldu. İş adamlarından yardım istemek için cami encümenliği başkanı Aptikadir Hasan ile hep beraber gittiler” dedi. İmamın, perşembe, cumartesi, pazartesi akşamları ve pazar günleri Kadir Aptikadir Hoca ile birlikte camide ücretsiz olarak Kuran kursları düzenledikleri anlaşıldı. Gluhar köyünde yapılan din derslerine 4 kız çocuğunun ve 5-6 genç kadının katıldığı açıklandı.

Gluhar yolunda rastladığımız Gledka Camisinin imamı 75 yaşındaki Aliosman Bekir de yeni camiyle ilgili, “Köyümüzün nüfusu 300 kişiden fazla, fakat şimdiye kadar camimiz yoktu. Bu cami artık dünyanın sonuna kadar kurulu bir eser kalacak. Şükürler olsun ki, hepimiz Türk’üz, Müslüman’ız ve bizim için bir camimizin olması çok önemli. Biz yaşlılar için camiden daha iyi bir şey yok. Dinle ilgilenen de, ilgilenmeyen de elinde sonunda camiye geliyor. Ne yazık ki, gençlerimiz din eğitimi görmediler, o yüzden biraz dinden uzak kaldılar ve pek camiye uğramıyorlar. Burada olsun, Gledka camisinde olsun cuma namazına ancak 20-25 kişi toplanıyoruz. Aramızda 3-4 genç görünüyor. Mestanlı’daki İlahiyat Lisesinde birçok gencimiz imam hatip eğitimi görüyor, fakat mezun olunca daha küçük yerleşim yerlerindeki imamlara maaş sağlanmadığı için bu işten vazgeçiyorlar. Bu yıl müftülükten Bulgaristan genelindeki yaklaşık 200 büyük cami imamlarına maaş sağlandı, fakat tüm imamlara değil ”dedi.

Gluhar köyünün muhtarı Erkan Üseyin, “Bismillah ile camimizin yapımına başladık ve şükürler olsun ki, Kırcaali Belediyesinin işbirliği sayesinde sağlanan çeşitli şirketlerin, hayırsever kişilerin ve yerli halkın maddi ve manevi yardımlarıyla bu hale getirdik. Caminin mimarisi Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’in desteğiyle sağlandı, “Türeskonsult” Ltd şirketinin yöneticisi Müh. Remzi Tahir’e aittir. Cami için çaldığımız her kapı bize el uzattı. Tek tek isim verirsek, her halde birilerini unutmuş olacağız, o yüzden ben Gluhar ahalisi adına camimizin yapımında katkısı bulunan herkese cani gönülden teşekkür etmek istiyorum. Allah razı olsun kendilerinden!” diye ifade etti. Genç muhtar cami ile ilgili daha projelerin olduğunu vurguladı. Cami önünde görevlilerin gerektiğinde ev olarak kullanabilecekleri, misafirhane, lokanta gibi hizmetler için öngörülen yapı kurulması planlanıyor. Fakat ondan önce daha önemli olan 20 metre yükseklikte cami minaresinin kurulması olduğu anlaşıldı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS