Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali hastanesinde moleküler biyoloji laboratuvarı açılacak

Kırcaali hastanesinde moleküler biyoloji laboratuvarı açılacak

14 Aralık 2011

Yunanistan ile ortaklaşa gerçekleşecek proje sayesinde Kırcaali hastanesinde moleküler biyoloji laboratuvarı açılacak. Doğu Rodopların en büyük sağlık kurumu, 163 000 Avro tutarındaki projenin gerçekleşmesi için Alexandrupolis’teki Tıp Üniversitesi ile partnerlik yapacak. Hastane müdürü Dr. Todor Çerkezov, “Alexandrupolis Üniversitesinin Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü ile çok iyi bağlantılar içerisinde bulunuyoruz” diye açıkladı. Projeyle hekimlerin, bazı nadir rastlanan doğumsal hastalıklara daha hamilelik döneminde tanı koymaları amaçlanıyor. Şu anda bu tür incelemelerin ancak Sofya ve Plovdiv’teki genetik laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Dr. Çerkezov, bölgede daha çok talasemi denilen Akdeniz anemisi hastalığına rastlandığını belirtti. Bu hastalığın endemik olduğu ve Alexandrupolis Üniversitesinde bu tür hastalara ilişkin istatistiklerin mevcut olduğu kaydedildi.

Dr. Çerkezov, bu projeyle açılacak moleküler biyoloji laboratuvarını yönetecek uzman kişi aradıklarını duyurdu. Adayların hekim, biyolog veya biyokimyacı olmaları yanı sıra çok iyi düzeyde İngilizce veya Yunanca bilmeleri gerektiğini söyledi. Moleküler biyoloji laboratuvarı şefinin yüksek maaş alacağına vurgu yapıldı.

Ayrıca, Kırcaali hastanesinin, Yunanistan’ın Komotini (Gümülcine) hastanesiyle ortaklaşa gerçekleştirecek 912 000 Avro’luk proje kazandı. Proje, Makas yolunun açılmasından sonra, trafik kazaları kurbanlarını, iki taraf hekimlerinin karşılamaya hazır olmalarına yöneliktir.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS