Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaaliler, ağaç oymacı Ridvan Mustafa’nın sanatına hayran oldular

Kırcaaliler, ağaç oymacı Ridvan Mustafa’nın sanatına hayran oldular

20 Aralık 2011

Dün akşam Kırcaali KRIG Sanat Galerisinde “Ridvan’ın Atölyesi” adlı Kırcaalili ağaç oymacı Ridvan Mustafa’nın ilk kişisel sergisi açıldı. Basının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri serginin açılışını KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva yaptı. Kendisi aynı zamanda Ridvan Mustafa’yı da tanıttı. Ustanın malzeme olarak odundan başka, ağaç kökleri de kullandığı ortaya çıktı. Yaratıcı, seyircilerin karşısında gerçek bir atölyenin havasını hissetmeleri için bazı ağaç oymacı tekniklerini gösterdi. Bu fikrinin kendisine ait olduğu açıklandı.

Ridvan Mustafa Kırcaali’de bulunan tek ağaç oyma ustası, sergisi de oyma, heykel eserleri ve onun sanat projelerinin illüstrasyonlarını içeren günlük tanıtıyor. Usta 90 keski ile çalışıyor ve ağacın edebi işlenmesinde Bulgar klasik ağaç oymacılığını ve oryantal süs geleneğini birleştirerek, yeni teknolojileri kullanıyor.

Ridvan Mustafa, ağaç oymacık zanaatını doğup büyüdüğü Dobriç ilindeki General Toşevo kasabasında iken dedesinden öğrenmiştir. 1980 yılında Kotel’deki Uygulamalı Sanatlar Edebi Lisesinde “Ağaç Oymacılık ve Edebi İşleme” ihtisasındaki öğrenimini tamamlıyor. 1983 yılında Kırcaalili bir hanımla evlendikten sonra buraya yerleşiyor. Bir süre eski Kırcaali Kukla Tiyatrosunda ve eski “Kadriye Latifova” Devlet Drama ve Müzikal Tiyatrosunda çalışmıştır. 2005 yılından itibaren Halk Edebi Zanaatlar Ustalarının Birliğine üye oluyor. Ridvan Mustafa’nın en büyük eserleri Entçets köyündeki “Kırcaali Barajı” otelinin ağaç oymalı büyük giriş kapılarıdır. Onun ağaç oyma eserleri ve edebi heykelcikleri Bulgaristan’da, Amerika Birleşik Devletlerinde ve Güney Afrika’da bulunan özel koleksiyonlarda yer alıyor.

Sergide 1,20 metreden 2,00’ye kadar çaplı tavan rozetleri, figürlü heykelleri, oyma mücevher kutuları, dekoratif panolar, ahşap tabaklar, modern daire ve ofislerin iç düzenine uygun çam, ceviz, kiraz ve kızılağaçtan ürünler görülebilir.

Kırcaali Haber için Ridvan Mustafa, yaratıcılığını Kırcaalilere göstermekten çok memnun olduğunu ifade etti. Ağaç oyma ustası olan annesinin babasının atölyesinde oduna aşık olup, ilk defa daha 9-10 yaşlarında iken eline keski aldığını paylaştı. Ridvan Usta, yaptığı işle oduna karşı duyduğu saygıyı ve onun güzelliğini gözler önüne sermeyi amaçladığını belirtti. Ridvan Mustafa, “Odun çok sıcak ve canlı bir malzemedir” diye öne sürerek, genelde bir eve gereken eşyaları yarattığını vurguladı. Ridvan Usta, insanların onun eserlerine büyük ilgi gösterdiklerini, fakat maddi sıkıntılar yüzünden sahip olamadıklarını üzüntüyle paylaştı. Kırcaali’de 28 yıl bulunmasına rağmen, maddi durum sebebiyle kendi atölyesini 10 yıl önce açtığını ve dolayısıyla ilk kişisel serginin düzenlenmesine geç kaldığını ifade etti. Fakat daha önceden Kırcaali’de açılan 5 karma sergide yer aldığını açıkladı. Kırcaalili ağaç oyma ustası, ilk kişisel sergisini gösterme zamanının bir bakıma kendisini felsefi açısından belirli bir seviyeye gelmesine denk geldiğini vurguladı. Bu bağlamda Türkiye’de de eserlerini göstermek için kendini hazır hissettiğini dile getirdi. Ridvan Usta’nın ağaç oymacılık ve doğramacılık yaptığı iş yeri, “Borovets” /Kaşbaşı/ semptinden sonra Entçets yolu yanında bulunuyor. Ağaç oyma sanatına devam etmesi için doğramacılıkla kendisine geçim kaynağı sağlaması gerektiğini paylaştı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS