Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Gluhar (Sağırlar) köyü muhtarı Erkan Hüseyin: “Ahaliden yol haritamı çizmesini isteyeceğim”

Gluhar (Sağırlar) köyü muhtarı Erkan Hüseyin: “Ahaliden yol haritamı çizmesini isteyeceğim”

21 Aralık 2011

36 yaşındaki Erkan Hüseyin, Gluhar (Sağırlar) muhtarlığının artık ikinci dönem muhtarı seçildi. 2001 yılında Plovdiv Üniversitesi Kırcaali Şubesinin “Tarih ve Coğrafya” Bölümünden öğretmen olarak mezun olmuştur. Muhtar olmayı hiç düşünmediğini, fakat Hak ve Özgürlükler Hareketinin yaptığı bir toplantısında komşularının ısrarı üzere muhtar adayı olduğunu paylaştı. İlk dönem parti içi muhtarlık seçimini 4 adaya karşı, ikinci dönem için ise 2 adaya karşı kazandığını belirtti.

Gluhar köyünün ahalisinin yaklaşık 1000 kişi olduğunu, sabit adresli ise 2000’den fazla olduklarını bildirdi. Gluhar’ı Yukarı Mahalle, Aşağı Mahalle ve Yeni Mahalleler oluşturuyor. Gençlerin çoğu ekmeğini gurbette kazanıyorlar. Orta yaşlı kadınların çoğu tekstil fabrikalarında, erkekler ise kuruculukta çalışıyorlar.
Erkan Hüseyin, köyün topraklarının tarıma elverişli olmadığını ve arazilerin çoğunun Gledka sakinlerine ait olduklarını vurguladı. Muhtar, Gluharlıların %99’unun göçmen olduklarını belirtti. Şu anda birkaç kişi yeni satılan arazilerden toprak sahibi olmuş. Ancak tarım makinelerine sahip olan bir kişinin köydeşlerine hizmet sağladığı ortaya çıktı.
Muhtar, 4 yıl önce köyde yaklaşık 70 hanenin tütün çalıştığını, şimdi ise 20 hanenin ek iş olarak 2-3 dekar tütün yetiştirdiklerini söyledi.
Muhtar, Kırcaali bölgesinde her köyde olduğu gibi, Gluhar’ın da problemlerinin altyapıyla ilgili olduğunu öne sürdü. Su tesisatının eski olup, değişilmesi gerektiğini savundu. Son araştırmalara göre, kanser oluşmasına sebep olan asbestli çimento borularından geçen suyu içmek zorunda kaldıklarından yakındı. Bu yönde su borularının Vırbitsa, Vasil Levski gibi sokaklarda değiştirilmesine başlandığı, su olmayan tek sokakta da “Su ve Kanalizasyon” şirketi sayesinde su boruları geçirilerek, su sağlanacağı anlaşıldı.

Erkan Üseyin, “Köylerde altyapı diye bir şey yok. Gluhar oldukça büyük köy olduğu için burada altyapının olması daha önemli olduğu görülüyor” diye ifade etti. Genç muhtar, ilk döneminde başlanan işlere de değindi. Bu anlamda yeni inşa edilen caminin minaresi ve görevlilerin gerektiğinde ev olarak kullanabilecekleri, misafirhane, lokanta gibi hizmetler için öngörülen yapı kurulması planlanıyor. İlk dönemde projesi hazırlanan Aşağı ve Yukarı Mahalle arasında daha kestirme yol oluşturan Kurt dere üzerindeki köprünün genişletilmesi öngörülüyor. Aynı yolda yaklaşık 250 metre alan üzerine asfalt dökülmüştür.

Erkan, daha Rasim Musa’nın Kırcaali Belediye Başkanı olduğu dönemde başlatılan “Nikola Yonkov Vaptsarov” sokağında da 250 metre yolun asfaltlandığını kaydetti. Ayrıca “Vapsarov” ile “Nazım Hikmet” sokağını bağlayan yol kısmında tamir yapıldığı, Yeni Mahalle sokağında da 200 metrelik yola asfalt döküldüğü anlaşıldı. Muhtar, birinci dönemde köyde toplam yaklaşık 700 metre yol asfaltladıklarını ve bundan dolayı memnun olduğunu belirtti. Ayrıca köye yeni modern durak, çocuk alanı kurulduğunu paylaştı. Erkan Hüseyin, tam gün kreş hizmeti için okula bağlı ek bina kuruluşuna başlandığını, fakat mali sıkıntılar yüzünden şu anda inşaatın durdurulduğunu bildirdi. Aslında yeni ek binanın hazır olduğunda ilköğretim okulu için kullanılacağı, şimdiki okul binasının ise kreş olarak faaliyet göreceği belirtildi. Yapının bitirilmesi için mali kaynaklara ihtiyaç duyuluyor. Fakat ilk önce öğrencilerin öğleden sonra da çalışmalarına devam etmeleri için okulda yemekhane açılması gerekiyor. O zaman geçici olarak okul binasında tam gün kreş programı görecek çocuklara da hizmet verilmesi imkanı olacak. Okulda genel tamirat yapılıp, ahşap çerçeveler yeni PVC ile değiştirilmiştir. Muhtarın ödevleri arasında Vırbitsa sokağındaki su borularını değiştirip, asfalt dökmek yer alıyor. Erkan Hüseyin yeni döneminde Gluhar’da toplam 2000 metre yola asfalt dökmeyi planlıyor. Su tesisatının %30’unun değiştirildiği, kalan %70’inin de yenileneceği anlaşıldı. Progres Halk Toplum Merkezinin bulunduğu binanın birinci katında Gençlik Evi açılmış ve artık orada gençler zamanını masa tenisi, satranç, tavla gibi oyunlarla geçiriyorlar. Gluhar’da yumurta üretimi yapılan büyük tavuk çiftliği, çakıl kum firması, değirmen, 5 dükkân, 3 restoran faaliyet gösteriyor. Ayrıca bölgede bilinen birçok iş adamları Gluharlıdır.

Erkan Hüseyin, “Bir muhtarlığın problemlerini çözmek için bir dönem hiçbir zaman yeterli değil, çünkü bir soruna çözüm aranırken, başka bir sorun ortaya çıkıyor. Örneğin, 2007 yılında muhtar seçildiğimde ilk önce Yukarı Mahallenin en büyük “Hristo Botev” sokağında atık su borularını yeniden yapılandırdık, bununla bu sokağın problemini çözdük sandık. Fakat insanlar bana gelip, suyun her haneye yetmediğinden yakındılar. Su tesisatını da yeniledik. Şimdi ise, aynı sokağa “Su ve kanalizasyon” şirketi çakıllı kum döktü ve öylece bıraktı, yani asfalt dökümü yapılması gerekiyor” diye paylaştı.
Genç muhtar, ahaliye hiçbir şey hakkında söz vermediğini, sürekli insanlarla danışarak mevcut ihtiyaçları karşılamaya çalıştığını dile getirdi. En yakın zamanda köy toplantısı yaparak, halkın kendisine yol haritası çizmesini isteyeceğini ve onun doğrultusunda çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS