Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Mestanlılar soykırım şehitlerini andı

Mestanlılar soykırım şehitlerini andı

27 Aralık 2011

Bu yıl da Momçilgrad’da (Mestanlı’da) düzenlenen anma töreninde, 27 yıl önce 27 Aralık tarihinde soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenler anıldı. 26 ve 27 Aralık 1984 tarihlerinde yöre halkı, Kırcaali’nı Momçilgrad kasabasında büyük protesto yürüyüşü düzenledi. Ancak, protestocuları dağıtmak amacıyla müdahale eden asker ve milis güçleri Mestanlı sokaklarını kana buladı. Sokaklara dökülenlerden birçokları tutuklanarak yargılanmadan ölüm kamplarına ve hapislere sürüldüler. Yakın geçmişimizde yaşanan bu trajik olaylar anmak üzere, yüzlerce insanı şehitler anıtı önünde bir araya getirdi. Anma töreni, gelen konukların şehitler anısına çelenk ve çiçek koymasıyla başladı. Programın devamında duygulu şiirler okundu, beyazlar içinde bir grup genç kızlar özgürlüğün sembolü olan beyaz güvercinler havaya uçurdular.

Şehit Ravenli Mümün Ahat, Nanovitsalı Yusuf Halilibrahim, Momçilgradlı Mehmet Habil, Austalı Aliosman Ali, Drumçeli İbrahim İbrahim, Svobodalı Mustafa İbrahim, Gorsko Dülevolu Mustafa Osman, Gruevolu Mustafa Ali ve Abdülazis Bekir’in ruhlarına saygı duruşunda bulunuldu, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmed tarafından dualar okundu.

1984 yılı Aralık ayı olaylarına iştirak eden Momçilgrad Mağdurlar Vakfı Başkanı Halil Mehmedali, Orhan Mutlu, Mehmed Sadullah, Ahmed Ahmedov, Halil Rasim, Sadullah Hayrulla, İsmail Daud, Hüsniye Recep ve isimleri belirtilmeyen birçok mağdur soydaşımıza şükran duyguları sunuldu. Kotel’in Yablanovo köyü soykırım süreci mağdurları da törene katılanlar arasındaydı.

Resmi konuklardan Hak ve Özgürlükler Hareketi Merkez Konseyi Başkan Yardımcıları Lütfi Mestan ile Ruşen Riza, HÖH Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, HÖH Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbramov, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı Ahmed Habib, T.C. Plovdiv Başkonsolos Vekili Elif Kutlu, Bursa Bal-Göç Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Bursa Mestanlılar Derneği Başkanı Hasan Öztürk, İzmir BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Ali Belgin törende hazır bulundular.

Mestanlı şehitlerini anma törenine katılanlar arasında Kırcaali ilinden belediye başkanları, meclis başkanları, meclis üyeleri ve köy muhtarları da bulunmaktaydı.
Ev sahibi Momçilgrad Belediye Başkan Akif Akif, konukları selamlama konuşmasında, “Biz beraber yaşamaya mahkümuz, o yüzden atalarımız bize saygı ve hoşgörü içinde yaşamamızı öğrettiler. Biz de çocuklarımıza asırlar boyu kazanılan bu uzlaşmayı nasıl korumaları gerektiğini öğretmek zorundayız” diye belirtti. Başkan Akif, “Her insan onur ve hak bakımından diğerlerine eşit olarak dünyaya geliyor. Her yıl buraya toplanmamızın bir başka sebebi de, Bulgaristan’ın demokratik yolda gelişimine devam etmesi isteğimizdir. 26-27 Aralık 1984 tarihinde gelişen trajik olaylar, Bulgaristan’ın en yeni tarih kitabında yer almasa da, biz bu olayları onutmayacağız, soykırım sürecini ve sonuçlarını unutmayacağız”, diye konuştu. Akif Akif, Bulgaristan’dan uzak yerlerde geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlara memleketlerine dönme çağrısında bulundu. Konuşmasını önce Bulgarca başlatan ve daha sonra anadilinde devam eden Başkan Akif, “Momçilgrad’ın geleceğini parlak görüyoruz”, dedi. Duygusal konuşmasında, göcün kalplerde derin yaralar açtığını ve Bulgaristan Türkleri artık göçlerden vazgeçerek, doğduğu topraklarda hayat mücadelesine devam etmesi için çağrıda bulundu. Türkiye’deki soydaşlarımızın da Bulgaristan’a el uzatmaları gerektiğini vurguladı.

Momçilgrad Mağdurlar Vakfı Başkanı Halil Mehmedali geçmiş günleri anımsayarak, “Jivkov rejimine ilk darbe bu meydanda vuruldu. 20 gün sonra ise Yablanovo’da ikinci darbe vuruldu” dedi. Halil Mehmedali, gazilerin ve şehitlerin yakınları adına anma törenini düzenleyen HÖH partisi yönetimine teşekkür etti.

Hasan Öztürk, Bursa’da yaşayan Mestanlılar adına törende bulunanları selamladı. Bulgaristan devletinin kuruluşundan bu yana devam eden göç dramından ülkenin ve burada kalan Türklerin kaybettiğini, kazananın Türkiye olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Yüksel Özkan, “İnsanlar tarihine sahip çıkmalı ki, geleceğine ışık tutsun” dedi. Bursa BALGÖÇ Başkanı, “Hak ve Özgürlükler Hareketini sizler kurdunuz, sizler yaşattınız, sizler sahip çıkacaksınız. Değişim olması gerekiyorsa, yapılmalıdır. Fakat bu değişimi de sizler birlik ve beraberlik içinde yapmalısınız” diye seslendi.

Ali Belgin de Momçilgradlıları İzmir göçmenleri adına selamladı. İnsanların sevgi, saygı, kardeşlik ve dostluk duyguları içinde yaşayarak, barışın korunmasını diledi.
Mustafa Karadayı, “ Duygulanmamız mümkün değil. Her yıl bu kahramanlığın sayesinde buraya toplanıyoruz. Onlar bize temel hak ve özgürlüklerin, şeref ve onurun korunması için nasıl direnmemiz gerektiğini gösterdiler”, diye konuştu.

Ruşen Riza, yaptığı konuşmasında, “Maalesef, tarihimizde bu tür anma törenleri düzenlediğimiz günler çok” dedi. Sayın Riza, “HÖH partisi devlet düzeyinde ve Yerel yönetimde sizi temsil ediyor, fakat daha yapılacak birçok şey var. Savcılıkta, askeriyede, Ulusal Güvenlik Devlet Ajansı (DANS) gibi önemli yerlerde yeterince temsilcimiz yok. Bunun için çalışmamız lazım. Biz her zaman hoşgörü gösterdik ve karşımızdan da aynı şekilde şartsı hoşgörüyü bekliyoruz” diye vurguladı. Ruşen Riza, Anadili eğitiminin çok önemli olduğunu ve bundan dolayı HÖH partisi Türkçenin okullarda gerektiği şekilde okutulması için bütün imkanların zorlanması gerektiğini savundu.

Lütfi Mestan, Momçilgrad belediyesi, Bulgaristan’ın özgürlüğü için en çok kurban verdiğini ve bundan dolayı totaliter rejime karşı ilk kurulan anıtın da bu meydanda olduğunu belirtti. Momçilgradlıların hür ruhlu olduğunu savundu. Şehitler anıtının aslında bir hoşgörü anıtı olduğunu, Türk ve müslümanların yanı sıra Bulgar ve hıristiyanlarının da isimleri bulunduğuna dikkat çekti.
HÖH Genel Başkanı Dr. Ahmed Doğan’ın selamlarını ve Noel ile Yeni Yıl mesajını yerel halka aktardı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS