Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hemşerimiz Aygül Gavazova Bulgaristan Çevirmenler birliğine üye kabul edildi

Hemşerimiz Aygül Gavazova Bulgaristan Çevirmenler birliğine üye kabul edildi

01 Şubat 2012

Uluslararası Çevirmenler günü arifesinde hemşerimiz Aygül Gavazova Bulgaristan Çevirmenler birliğine üye kabul edildi.

Uzun yıllar Ardino ve Kırcaali’de çeşitli görevlerde bulunan Nikopol’lu Gavazova son yıllarda Edebiyat çevirmenliğine kol sıvadı. Kendisini “Balkanlarda Türk öyküsü” projesi kapsamında neşrettiği “Gül nişanı”, “Bursa esintileri “ ve „Güney yelleri “ çeviri kitaplarında tanımaktayız. Baskıda bulunan yeni kitabı ile birlikte, bu dört kitapla Aygül hanım şimdiye kadar okuyucularımıza 60’ın üzerinde Balkan ülkeleri Türk öykü yazarını takdim etmiştir.

Bununla ilgili yazar, Prof. Dr. Slavi Slavof “Yaşam” adlı kitabında Gavazova ‘ya hasrettiği yazısında özetle şöyle diyor:
“Aygül Gavazova öncelikle klasik ve çağdaş Türk öykü yazarlarını çevirmekle bilinir. Fakat aslında bütün zengin maneviyat gücünü seferber ederek, kendine has bir yaratıcı özelliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Bu çok sorumlu ve yararlı uğraşlarıyla Balkan halkları arasındaki mevcut olan dostluğu daha da pekinleştirmek çabalarına katkıda bulunmakla birlikte, bizde bu ilk edebiyat yöntemi dikkate ve takdire layıktır”.

Böyle bir girişim İlk olmakla birlikte, Aygül Gavazova ‘nın şahsında Kırcaali’de Tek Bulgaristan Çevirmenler Birliği azamız olmuştur.

Bu şerefe nail olduğu için kendisini candan kutlar, önünde duran anlamlı ve iddialı planlarını gerçekleştirmesinde başarılar dileriz.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS