Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de “ABD Ayı” girişimine start verildi

Kırcaali’de “ABD Ayı” girişimine start verildi

02 Şubat 2012

Eski Dışişleri Bakanı ve Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı Solomon Pasi, dün akşam Kırcaali’de yaptığı bir sunumla, Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Àyı kampanyasına start verdi. Biznes inkübator binasının salonu, Solomon Pasi’yi dinlemek isteyenleri zor aldı. Etkinlik, Kırcaali “ABD Dostları” Derneği ve Amerika’da Yetişenler Kulübü /US Alumni Club/ tarafından ABD Büyükelçiliği ve Kırcaali Belediyesinin desteğiyle organize edildi. Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova ve Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, resmi konuk olarak toplantıda hazır bulundular.

“ABD Dostları” Derneği Başkanı Valentina İvanova, konukları selamlama konuşmasında, Kırcaali şehrinin ABD ile ilişkilerinin 1927 yılında Trakya bölgesinden gelen göçmenler için aldığı mali yardımla başladığını belirtti. Totaliter rejim döneminde ABD ile kesilen ilişkiler son 22 yılda canlandırılmıştır. Demokrasi döneminde Barış Gönüllüleri kuruluşundan 42 Amerikan gönüllü Kırcaali İlinin 7 belediyesine yardımda bulunmuştur. Şu anda da iki Amerikalı gönüllü, Kırcaali bölgesinde bulunmaktadır. 2001 yılında Kırcaali Belediyesi, ABD’nin Elhart kentiyle kardeş oluyor, ABD’nin ilk Cumhurbaşkanı George Washington’un adı Kırcaali’de bir sokağa veriliyor, karma kuruluşlar kuruluyor. Sivil toplum örgütleri bakımından ABD’nin etkisi Kırcaali’de açık gözle görülmektedir. Rotary, Lions Kulüpleri ve Sisco Akademisi kuruluyor.

Başkan Hasan Azis, yaptığı konuşmada, şehrimiz Amerikan sembolleri bakımından ülkemizde ilk sırada yer aldığını vurguladı. Başkan Azis, Kırcaali “ABD Dostları” Derneğinden başlayarak, “Washington” sokağını, Bulgaristan-ABD ileşkilerinin yıldönümü kutlanması anısına dikilen anıt taşını, yeni kurulan “Pentagon” adlı binayı saydı. Elhart kentinde bir parkın da Kırcaali adında olduğu açıkladı.

Kırcaali Valisi konuşmasında Kırcaali’de “ABD Ayı” girişiminin gelenek haline getirilmesi teklifinde bulundu. Vali, Kırcaali’nin ABD ile bağlantısı maneviyat bakımından çok güçlü olduğunu vurguladı. Tauşanova, “İnsan hak ve özgürlükleri yönündeki Amerikan standartlarını tam olarak kavramaktayız” dedi.

Soloman Pasi, Kırcaali’de “ABD Ayı” girişiminin çok önemli bir olay olduğuna vurgu yaptı. Pasi, “İki ülke arasındaki ilişkiler, hükümet düzeyinde değil, halk düzeyinde kurulmalıdır” dedi. İki hükümet için askeri işbirliğin öncelik olduğunu öne sürdü. Pasi, kendisinden memnun olmayan 5 vatandaşın Afganistan’a teknik araçlar teslimatı yapmak üzere Amerikan uçaklarının Burgaz havaalanını kullanmasına izin verilmesine karşı protesto ettiklerini ve olayın 50 gazeteci tarafından yansıtıldığını hatırlattı. Memnun olmayan bu 5 kişi, bugüne kadar kendisine karşı tek protestoyu düzenlediklerini ifade etti.

Pasi, Kosovo’da yaşanan devlet krizinde Bulgaristan’ın aldığı tavır, NATO üyeliği için kilit nokta olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS