Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Edirneliler, taşkınlardan dolayı Bulgaristan'dan tazminat talebinde bulunabilirler

Edirneliler, taşkınlardan dolayı Bulgaristan'dan tazminat talebinde bulunabilirler

13 Şubat 2012

Türk Kızılayı Edirne Şube Başkanı Metin Kıray, yaşanan taşkınların sorumlusunun Bulgaristan olduğunu ve bu ülkeden tazminat talep edilebileceğini bildirdi. Kıray, basına yaptığı açıklamada, hem hukukçu, hem de 25 yıllık Kızılay Şube Başkanı olması nedeniyle taşkınları iki yönden değerlendirebildiğini söyledi.

Edirne için "rutin bir felaket" haline alan nehir taşkınlarının sorumlusunun Bulgaristan olduğunu öne süren Kıray, şunları kaydetti: "Yaşanan bu taşkınlar Bulgaristan kaynaklı. Türkiye bu felaketin giderilmesi için elinden geleni yapıyor ancak Bulgaristan'a baktığınızda gösterdiğimiz çabanın onda birini göstermiyor. Coğrafi olarak bölgemiz baraj yapımına müsait olmadığı için kendi toprakları barajlarla dolu Bulgaristan'a Suakacağı Barajı önerisini götürdük, büyük oranda bu taşkınları önleyecek baraj konusuna Bulgaristan yeterince eğilmedi. Bulgaristan kaynaklı sorun, yerinde çözülmezse Türkiye bu felaketi hep yaşayacaktır."
-"Madem ilgilenmiyor, o halde tazminat ödesin"
Bulgaristan'ın taşkın sorunuyla çok fazla ilgilenmediğinin bilindiğini o yüzden taşkında zarara uğrayan vatandaşların bu zararlarını tazmin için hukuka başvurabileceklerini anlatan Kıray, "Hukuki olarak yapabileceğimiz bazı girişimler var. Türkiye'nin sel taşkınlarının giderilmesi için gösterdiği çabanın onda birini Bulgaristan göstermiyor, bu durumda Bulgaristan kusurlu duruma düşüyor. Türkiye'de yaşayan vatandaşlar bireysel olarak Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak, Bulgaristan'dan tazminat isteğinde bulunma hakkına sahipler" dedi.
Kıray, Edirne'deki sivil toplum kuruluşlarının ve öncelikle Edirne Barosu'nun bu konuya sahip çıkıp, hukuki girişimlere başlaması gerektiğini kaydetti.

-Tarlalar sular altında

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ise Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu oluşan taşkınların ekili alanlara büyük zarar verdiğini belirtti.

Son taşkında nehirlere yakın olan 10 köyde tarım alanlarının zarar gördüğünü ifade eden Yorulmaz, "Halan daha su taşkını devam ettiği için zarar tespiti yapamadık. Su çekildikten sonra ekili alanlarda ne kadar zarar var onu belirleyeceğiz. Suyun girdiği tarlalarda aşırı şekilde buzlanmada meydan geldi. Buz kalkarken mahsulü koparacak ve büyük tahribat oluşacak" dedi.
Taşkınların sadece Edirne'ye değil Bulgaristan ve Yunanistan'a da büyük zarar verdiğini ifade eden Yorulmaz, üç ülkenin birleşip ortak bir çalışmayla nehirlerde ıslah çalışması yapması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS