Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinde “Pçelarovo 2” barajının tehlikeli olduğu tespit edildi

Kırcaali bölgesinde “Pçelarovo 2” barajının tehlikeli olduğu tespit edildi

16 Şubat 2012

Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov, barajların kontrolü ve beklenen yoğun kar erimesiyle ilgili valilerle toplantı düzenledi. Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’nın da katıldığı toplantıda, Bakan Yardımcısı Delayan Dobrev, Ulusal Elektrik Şirketi (NEK) Genel Müdürü Mihail Andonov, “Barajlar ve Kaskatlar” Genel Müdürü Milço İvanov ve “Sulama Sistemleri” Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Georgi Harizanov hazır bulundular. Toplantının amacı, tesislerin güvenliği ile ilgili sorumluluk taşıyan kurumlar arası koordinasyonun sağlamaktı.

Valilere, yoğun kar erimesi halinde taşkın olmaması için barajlarda boş hacim oluşturulması ve kontrol altında tutulması talimatı verilmiştir. Valiler, baraj sahiplerine veya kiracılara verilen talimatları yerine getirmelerini kontrol edecekler. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne, nehir ve barajlarda taşkın olma ihtimali değerlendirip, önlemler alınmasına karar verilmiştir.

Ülke çapında taşkın tehlikesi oluşturan toplam 600 barajlardan 140’ında denetleme yapılmış, sonuçlar görüşmede değerlendirilmiştir. 11 barajın kapaklarında çatlak ve bazı diğer olumsuzluklar tespit edilmiştir. Bunların arasında Kırcaali bölgesindeki “Pçelarovo 2” barajı da bulunmaktadır. Diğer tehlikeli barajlar, Smolyan, Sliven, Montana ve Pazarcık illerindedir.

Barajlar bir kez daha uzmanlar tarafından denetlenecek, tehlike oluşturmamaları için acıl önlemler alınacak. Denetleme 20 Şubat 2012 tarihine kadar sürecektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS