Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de “Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması” çalıştayı gerçekleşti

Kırcaali’de “Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması” çalıştayı gerçekleşti

22 Şubat 2012

Türk Kültür ve Sanat Derneği / TÜRKSAD / dün Kırcaali’de Uluslararası Anadili Günü vesilesiyle Güney Bulgaristan’dan yüzden fazla Türkçe öğretmenini bir araya getirerek, “Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması” başlığı altında bir çalıştay düzenledi. Etkinliğe konuk olarak katılan T. C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Kırcaali İlinden Belediye Başkanları, Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Lüleburgaz Balkan Türkleri Dernek Başkanı Nedim Dönmez, Hak ve Özgürlükler Hareketi Merkez Kurul temsilcisi Saliha Emin, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin ev sahiplerini şereflendirdiler.

Çocukların Anadilleri Türkçe üzerine söyledikleri şiirlerden sonra TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, Türkçe öğretmenlerini ve konukları selamladı, Anadili Gününü kutladı. Sayın Ahmet yaptığı açılış konuşmasında, düzenlemiş oldukları bu etkinlikle Bulgaristan Türklerinin Anadiline sahip çıkmaları konusunu vurgulamak istendiklerini belirtti. Şumnu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Emine Halil, Kuzey Bulgaristan Türkçe öğretmenleri adına çalıştayın organizatörlerini ve katılımcıları selamladı. Emine Halil, Türk gençlerinin Bulgarca konuşmayı tercih etmelerine çok üzüldüğünü paylaşarak, onlara “Anadilimizde konuşmayı utanmayalım” diye seslendi.

Zülfettin Hacıoğlu, Türkçe öğretmenlerine hitaben bu günü görmek için çok emek verildiğini belirterek, çalıştayın hayırlara vesile olmasını diledi.

T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, bu önemli etkinliğin organizatörlerinden TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet’e ve Türkçe eğitimine verdikleri hizmetten dolayı Türkçe öğretmenlerine teşekkürlerini sundu.

Tüm İlindeki Belediye Başkanları adına konuşma yapan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Anadili Günü vesilesiyle etkinliği düzenlemede emeği geçen herkasi ve katılan Türkçe öğretmenlerini kutladı. Başkan Azis, Türkçe eğitiminin yeterli olmadığını vurgulayarak, Kırcaali Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan çalışmalara değindi. Başkan Hasan Azis, “Türkçe eğitiminin bu durumu için hepimiz suçluyuz” diyerek, son yıllarda Kırcaali Belediyesinin Ankara Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği çalışmayla gerek Ankara’da, gerekse Kırcaali’de Türkçe öğretmenlerine hizmet içi eğitim seminerleri düzenledik, Türk sokak isimleri verdik, kültür evlerinde ve okumaevlerinde Türkçe çalışmaları yürüttük, Türkçe dersleri verilen okulları destekledik, mevcut Türkçe ders kitaplarının Türkiye’de ikinci baskısı yaptırdık”. Hasan Azis, problemlerin çözümü için Türkçe öğretmenlerinin bir dernek kurmaları gerektiğini savundu.

Çalıştayın programı üzere ilk konuşmacı TÜRKSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Türkçe Müfettişi Harun Bekir “Bulgaristan’da Anadili Türkçe Öğretiminin Günümüzdeki Durumu” konulu bir bildiri sundu, bugün gelinen noktayı değerlendirdi. Harun Bekir, 2000 yılından beri Anadili Günü’nün birçok ülkede kutlanmaktadır. Böyle bir günün olması, aslında Anadilinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Harun Bekir bildirisinde, Bulgaristan’daki demokratik değişimi başlangıcından günümüze kadar Türkçe eğitiminde yaşanılan sıkıntıları değerlendirdi. İlk başta öğretmen sıkıntısının Kırcaali Öğretmen Enstitüsünde açılan Türkçe Bölümü mezunlarıyla giderildiğini, fakat Türkçe öğretmenlerinin statüsünün okullardaki belirsizliğinden dolayı çektikleri sıkıntıları dile getirdi. Bulgaristan’da 1993 yılında ülke genelindeki okullarda 114 000 öğrenci Türkçe eğitimi görürken, bugün bu sayının 7 000’e kadar düştüğü açıklandı. Ayrıca görev başındaki Türkçe öğretmenlerinin sayısının hızla azaldığı, eski ve yeterli derecede olmayan ders kitaplarının ve yardımcı ders kitaplarının kullanmaz hale geldiği, önceden haftada 4 saat okutulan Türkçenin 3,2 ve 1 saate düşürüldüğü, birçok okulda ise hiç okutulmadığı anlaşıldı. Son yıllarda Türkçe öğretmenleri için ülke çapında ve Türkiye’de Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenlenmediği ortaya koyuldu.

Uzun yıllar Türkçe eğitimine hizmet veren şair Haşim Semerci “Türkçe Öğretimindeki Problemler ve Çözüm Yolları” başlığı altında bir konuşma yaptı. Bulgaristan’da Türkçe eğitiminin çok acı durumda olduğunu savunan öğretmen, “Anadilimiz elden gidiyor” diye yakınarak Bulgaristan Türklerinin Anadiline sahip çıkmadıklarını söyledi. Bu hususta velilere düşen görevi vurguladı. Haşim Semerci, meslektaşlarıyla Türkçe öğretmeni olarak yaşadığı haksızlıkları paylaştı. Bir öğretmen derneğinin kurmalarını önererek, bir şiiriyle konuşmasına son verdi.

Ardino “Hristo Smirnenski” Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Selahattin Karabaşev, “Türkçemiz” başlıklı bir sunum yaptı. Türkçe’de Bulgarca’nın etkisiyle yapılan hatalara dikkat çekti. Ardino kasabasında düzenlenen Türkçe açısından çok önemli etkinlikleri gözler önüne serdi. Bu bağlamda, Kırcaali Haber gazetesi tarafından düzenlenen "Anadilimiz Türkçe" adlı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencisi Gündoğan Ömer’i, Sabahattin Ali anısına yapılan etkinlikleri ve daha birçok çalışmalara değindi. Sunum sonrası Karabeşev’in 9. sınıf öğrencisi İsmigül Bayram’ın ifadeli okuduğu şiir, herkese güzel bir sürpriz oldu.

Türkçe öğretmeni Habibe Halibram, “Öğretmenler Arasındaki İletişimin Türk Dili Eğitimine Faydaları” başlığında yaptığı konuşmasında Anadili eğitiminin Türk azınlığının kültürünü sürdürmesi için verdiği bir mücadele olduğunu savundu. Plovdiv Üniversitesinin Kırcaali Şubesinde eski Türk Dili Öğretim Görevlisi Habibe Halibram, “Eskiden Türkçe ders kitapları yoktu, şimdi Türkçemiz yok demeye gücümüz yok” diye yakınarak, “Bulgaristan’da Türkçe öğretmenlerinin örgütlenmesi zamanı geldi” dedi.

Türkçe öğretmenleri çalıştayın sonunda öğretmenler derneklerinin kurulmasını ve öğretmenlerinin örgütlenmesi, Türkçe öğretmenlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için önlemler alınması, Türkçe öğretmenlere Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenlenmesi, ders kitapların içeriğinin güncellenmesi ve öğrencilere Türkçe ders kitapları temin edilmesi gibi önlemler alınması belirtilen sonuç bildirisi kabul ettiler.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet rahatsızlığından dolayı çalıştaya katılamayan eski Kırcaali Öğretmen Enstitüsünde Türk Dili Hocası Abdüllazim Aptişev’e, T. C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen’e, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e ve Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu’na birer teşekkür plaketi sundu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS