Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Bölge Müftüsü: “Bulgaristan iktidarı hapishanelerdeki Müslümanlara uygun koşullar yaratmıyor”

Kırcaali Bölge Müftüsü: “Bulgaristan iktidarı hapishanelerdeki Müslümanlara uygun koşullar yaratmıyor”

24 Şubat 2012

Dün Kırcaali’de “Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Dinler” başlığı altında bir konferans düzenlendi. Konferansa katılan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Bulgaristan cezaevlerindeki birçok Müslüman Başmüftülük tarafından yayınlanan dini içerikli kitaplara erişemediğini ve hapishanelerde İslam dini mensuplarına uygun yaşam koşulları sağlanmadığını belirtti. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Amerika devletinin bu hususta tam aksine bir politika izlediğini savundu. Amerikan cezaevlerinde İslam dini şartlarına uygun yiyecekler sunulduğu açıklandı. Her hafta hocalar cuma namazı için cezaevleri ziyaret eder, Müslüman mahkûmlara da dini kitaplar sağlanmaktadır, diye açıkladı.
Etkinlik, Kırcaali ABD’nin Dostları Derneği, ABD Büyükelçiliği ve Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlenen “Kırcaali’de ABD’nin Ayı” girişimi çerçevesinde gerçekleşti.
Beyhan Mehmet, Chicago’daki bir Müslüman teşkilatı yerel basını sürekli takip etmekte ve İslam’a karşı herhangi bir yazı yayımlandığında anında tepki vermektedir, diye açıkladı.

Bölge müftüsü, Başmüftülük temsilcilerinden oluşan bir heyetle birlikte Capitolia’yı ziyaret ettiklerini ve orada cuma namazı kıldıklarını paylaştı. Bunun oradaki hutbelerden ve cuma namazlarından sorumlu olan Müslüman Encümenliğin aracılığıyla olduğu açıkladı.
Beyhan Mehmet’in ifadesine göre, Amerikalılar sahip olduğu yüksek hayat standardını dini inanışla başarmışlardır. Kırcaali Müftüsü, istatistik verilere dayanarak, ABD’nin nüfusunun %85’i bir dini inanca sahip olduğunu öne sürdü.

Philadelphia Belediye Başkanının her ay dini liderlerle görüştüğü dile getirildi.

Bulgar Protestan Kilisesi papazı Hari Atanasov, ABD’de dini inanış açısından tam bir özgürlük ve yardımlaşma eğilimi gözlendiğini söyledi. Din adamına göre, ABD’de 18 Bulgar Protestan kilisesinin olduğunu, onlardan 3’ünün Chicago’da bulunduğunu belirtti.
Forumda ABD Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Richard Damstra resmi konuk olarak yer aldı.

Konferanstan sonra Kırcaali ABD’nin Dostları Derneği’nin 22. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Gradina restoranında bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona konukların yanı sıra, derneğin kurucuları ve üyeleri katıldılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS