Bulgaristan'dan Trakya Üniversitesi Rektörü Duran'a fahri doktorlukCuma, 30 Mart 2012

Bulgaristan'dan Trakya Üniversitesi Rektörü Duran'a fahri doktorlukBulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Devlet Kütüphane Araştırmaları ve IT Teknolojisi Üniversitesi (UNİBİT), Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran'a törenle fahri doktora unvanı verdi.

Törende konuşan UNİBİT Rektörü Prof. Dr. Stoyan Dençev, Prof. Dr. Duran'ın, UNİBİT'in itibarının artırılması, bilim ve eğitim alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesindeki katkısından dolayı fahri doktorluğa layık görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Enver Duran da Bulgarca yaptığı konuşmasında, ''Balkanlar'da kültürel ilişkilere destek veriyoruz'' dedi.

Bulgaristan ile bağının çok yakın olduğunu ifade eden Duran, dedelerinin bu ülkedeki Şumnu ve Kazanlık kentlerinden olduğunu ifade etti. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz da büyükelçilik olarak Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını vurguladı. Aramaz, Bulgaristan'da okuyan 8 bin Türk öğrencinin iki ülkeyi bir araya getiren güçlü etkenlerden biri olduklarının altını çizdi.

Prof. Dr. Duran, üniversitenin şeref defterini de imzaladı. Duran, deftere şunları yazdı: ''Bulgaristan ve Türkiye arasındaki dostluk, kardeşlik ve barışa eğitim alanındaki halkayı da ekleyebilirsek, değerli meslektaş ve arkadaşım Pof. Dr. Dençev'e ne mutlu. Bu unvan iki üniversite arasındaki ilişkileri ölümsüzleştirir.''

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada da, amaçlarının kültür bağlamında ortak değerleri bulup barışa katkı sağlamak olduğunu söyledi.


DİĞER HABERLER