Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Anadili - bir sahne oyunu mu?!

Anadili - bir sahne oyunu mu?!

13 Haziran 2012

Bugünlerde Türkçemiz üzerine sahnede yeni oyunlar oynanıyor. Okullarda seçmeli mi, saçmalı mı okutulmalı sorunu gündemde. Yeni, okul öncesi ve okul eğitimi yasasının meclisten geçmesiyle ilgili bir sürü lakırdılar dökülüyor ortaya. Ne gerek?! Bir milyona yakın Türk bu topraklarda ömür yıpratıyor. Anadilleri Türkçe, vatanı Bulgaristan Cumhuriyeti. Bu şüphesiz bir gerçek. O zaman lakırdıya ne gerek? “Türk çocukları devlet ve belediye okullarında kendi anadillerini mecburi okumalıdır “, diye yasada belirtilsin ve sorun çözülsün. Bir de, yine yasada uzmanların fikri alındıktan sonra “Haftalık 4 saat veya 6 saat okunmalı “, diye belirtilsin ve o kadar. Zaten kendi Anayasamız, Avrupa birliği yasaları ve devletleri anlaşmaları da bu hakları azınlıklara tanıyor.

Bildiğime göre pedagoji uzmanları anadili ne kadar iyi bilinirse, yabancı diller daha kolay ve tam öğrenileceğini öneriyorlar. Demek anadilinin doğru dürüst benimsenmesinde zararı yok, faydası var. Dilin iyi öğrenilmesi de okullarda, daha çocuk yaşta olur. Yasalar okunmasını mecburi kılar, devlet gereken olanakları sağlar ve mesele hallolunur.

Yasa tasarısının 74 maddesinde “ Okullarda eğitim süreci esnasında Anadili dersi ile Sahne Yönetimi dersi okunabilir “, diye belirtiliyor. Yasa bu haliyle meclisten geçerse vay halimize! Anadili sahne oyunu oluyor. Nereye çekersen çek. Öyle de olur, böyle de. Okunur da okunmaz da. Zorunlu da olur, seçmeli de. Bu nedenle Anadili Türkçemizin eğitimi ile kurulan Kırcaali ve Şumnu Türkçe Öğretmenleri Dernekleri, diğer sivil toplum örgütleri ve Türk aydınları seslerini yükseltme ve duyurma, aslanın ağzından kemiği çekip alma zamanıdır bu zaman. Susma zamanı değil. Aksi taktirde vay halimize!

Biz bu ülkenin eşit halklı vatandaşlarıyız. Hakkımıza hukukumuza saygılı insanlarız. Çocuklarımızın Anadili Türkçeyi okumaları çok görülmemelidir bize. O, onların hakkıdır. Doğru dürüst Türkçeyi öğrenip kullanmak her çocuğun temel ödevidir. Çocuk süt ile de beslenir, ille ana sütsüz olmaz. Resmi dil Bulgarcanın daha da iyi benimsenmesine, Türkçenin okullarda zorunlu öğretilmesi önayak olacaktır. Bize Kimse ayak tapırtısına çarık çıkartmaya kalkışmasın, anadili öğretimini sahne oyununa bezletmeğe yeltenmesin!

Kaynak: Av. Mustafa BAYRAMALİ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS