Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Afyonkarahisar Belediyesinden bir heyet, Kırcaali bölgesinde yatırım imkanlarını araştırıyor

Afyonkarahisar Belediyesinden bir heyet, Kırcaali bölgesinde yatırım imkanlarını araştırıyor

15 Haziran 2012

Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH Avrupa Birliği /AB Milletvekili Metin Kazak’ın girişimiyle Türkiye’den başta Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban olmak üzere 8 kişilik bir heyet bugün Kırcaali’yi ziyarete geldi. Heyette Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası /ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Belçika Brüksel Afyon Kültür Evi Koordinatörü Ali Aktan ve iş adamları yer almaktadır. AB Milletvekili Metin Kazak’ın beraberinde Kırcaali’ye gelen HÖH Dış İlişkiler Sorumlusu Saliha Emin de bugünkü görüşmelere katıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından karşılanan heyetle ilgili basın toplantısı düzenlendi. İki belediye arasında ekonomi ve kültür alanında deneyim alış-veriş yapılması ve sonucunda kardeş olunması hedeflendiği açıklandı. Tanışma görüşmelerinin Sayın Azis’in Afyonkarahisar Belediyesini ziyaret ettiği daha 2011 yılında başladığı ortaya çıktı. Mevcut ziyaretle iş, kültür ve sosyal alanlarda ortak faaliyet yapılması için konkre hedefler belirleneceği anlaşıldı.


Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, “Bizim ilişkilerimizde en önemli şey bizi birleştiren noktaları bulmak. Örneğin, tarım alanında işbirliği yapabiliriz, konkre olarak kiraz üretimi ve seracılıkta birlikte çalışabiliriz. Afyonkarahisar’da hayvan üretimi çok gelişmiştir. Üçüncü yere Kırcaali’de mermer ocakları bulunduğunu göz önüne getirerek, mermer elde edilmesiyle ilgili her türlü işi koyuyorum. Bu sektöre ilgi uyandırılabilir” dedi.


Burhanettin Çoban heyet adına sıcak karşılama için teşekkür ederek, “Çok misafirperversiniz. Başarılı bir Belediye Başkanının elde ettikleri başarılar tanışma imkanımız olduğu için memnunuz. Bu ziyaretle ikili ilişkileri hızlandırmak, ortak çıkarları ve işbirliği yönlerini belirlemek istiyoruz. Zaten bunun için bölgedeki iş adamlarıyla görüşeceğiz” diye kaydetti. Afyonkarahisar Belediye Başkanı, Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan ve mermer, tarım ve kaplıcalarıyla ünlü Afyonkarahisar’ın tarihî, doğal ve ekonomik özelliklerini tanıttı. Afyonkarahisar şehrinin 22 bini aşkın yatak kapasitesiyle modern SPA turizm güzergâhlarından biri olduğu belli oldu.


Şehirdeki sağlık merkezleri de bulunan 5 yıdızlı sekiz otelin bunu işaret ettiği kaydedildi. Bu yılın sonuna kadar da şehirde yeni bir hava limanı açılması bekleniyor.
Metin Kazak, Türkiye’de güçlü ekonomiye sahip olan Afyonkarahisar bölgesinin Kırcaali bölgesinin geliştirilmesine yardımcı olacağını düşünüyor. AB Milletvekilinin fikri, Bulgaristan’da ekonomik açıdan zayıf olan bölgelerin Türkiye’de hızla gelişen ekonomik bölgelerle ticari ve ekonomik bağlantıların derinleştirilmesine imkan sağlanılmasıdır. Metin Kazak, Kırcaali’nin son 10-15 yılda ekonomisi çok yüksek olan Afyonkarahisar ile iş ilişkileri kurmasından ancak kazanacağını belirtti. Milletvekili, Türkiye’den tarım ve hayvan üretimi konusunda öğrenmemiz gereken çok şeyler olduğunu öne sürdü.


Ev sahiplerinin misafirpervaneliğine hayran olduğunu ifade eden ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Aynı dili konuşuyoruz, ama farklı dille konuşsaydık bile çok iyi temaslar kuracağımızdan hiç şüphem yok. Son derece iyi bir Belediye Başkanına sahipsiniz. Onun ana hedefi bölgeye daha çok yatırımcılar getirmek” dedi. Aynı zamanda yerel Kanal 3 TV’yi yayınlayan Megabirlik Medya A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüsnü Serteser, “Gazetecilerin nasıl zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum. Zamanla ve karşılıklı bağlantıların derinleşmesiyle doğrudan doğruya basınla ilgii projelerimiz de olacağını umuyorum. Bu projelerin her iki belediye halkının birbirini tanımasını sağlayabilir” diye ileri sürdü.
Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileriyle yapılacak olan görüşmelerde ortak hedef ve projeler bulunulacağından ümitli olduğunu söyledi. Sayın Serteser, gazetecilere Afyonkarahisar lokumu ikram etti.


Öğleden sonra Türk heyeti Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’i makamında ziyaret etti. Burada bulunan Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslâm Şura Başkanı Şabanali Ahmet ve başka cami yetkililerle de yapılan görüşmede Müslümanların hak ve özgürlüklerinin korunması hakkında konuşuldu. Dinî adamlar konuklara son zamanlarda Bulgaristan Müslümanlarının yaşadığı sorunları paylaştılar. Aynı zamanda Edirne Millî Eğitim Müdürlüğünde görevlilerin yer aldığı bir heyet de Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in konuklarıydı. Tam o sırada güzel bir süpriz olarak Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçi Hazretleri İsmail Aramaz ve Filibe T.C. Başkonsolosu Ramis Şen, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer de beraberlerinde olmak üzere Krumovgrad/Koşukavak kasabasını ziyaret sonrası Bölge Müftüsü ile görüşmeye ve cuma namazına geldiler.


Camide hep birlikte kılınan cuma namazından sonra Belediye başkanı Hasan Azis, Büyükelçi’ye Kırcaali pazarını gezdirdi. İkisi birçok vatandaşla selamlaşıp, konuştular. Büyükelçi uğurlanınca Afyonkarahisar heyetinin programı Kırcaali Sveti Georgi Kilisesi ziyareti ile devam etti. Heyeti karşılayan Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petar Garena her bir konuğuna birer kaplan gözü yüzüğü hediye etti. Ayrıca Afyonkarahisar Belediye Başkanına tesbih hediye eden Peder, bu hediyelerle dostluğun sürmesini istediğini ifade etti. Konuklar pedere Hasan Azis’e de hediye ettikleri Mevlana resmi, marka haline gelen Afyonkarahisar lokumu ve sucuğu hediye ettiler.


Kiliseden sonra Belediyede iş dünyasının temsilcileriyle görüşüldü. Görüşmeye Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomik Odası, İnşaat Odası, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Birliği Kırcaali Bölge Şubesi ve başka iş dünyası kuruluşları yöneticileri ve iş adamları katıldı. Bölgede yatırım imkanları konuşuldu ve küçükbaş hayvan ihraçatı olmak üzere tarım sektöründe, kereste ve mermer alanında işbirliği yapılması için konkre çalışmalara geçilmesi kararlaştırıldı. Daha sonra bazı firmalara gidildi.
Afyonkarahisar heyetinin programı yarın Kırcaali’de gerçekleştirilen büyük altyapı projelerini ve tarihî kültürel yerlerini ziyaretle devam edecek. Program Ustra-Demirel, Şahinler ve Teklas şirketlerini, Cebel çevresindeki maden kaynaklarını, sera ve Gluhar /Sağırlar köyündeki tavuk çiftliğini ziyaretle sona erecek.


Burhanettin Çoban, Kırcaali Haber gazetesi için ziyaretle ilgili, “Biz Türkiye’de Türkler olarak Kırcaali’yi hep bölge ve şehir olarak duyuyorduk. Çok da merak ediyorduk. Sağ olsun, değerli Belediye Başkanınız Sayın Hasan Azis Bey’in zaten çok başarılı bir Belediye Başkanı olduğunu da duymuştum. Hem Hasan Azis Bey’in Kırcaali’de yaptığı güzel işleri, elde ettiği başarıyı görmek, hem de Kırcaali’nin güzelliğini keşvetmek amacıyla Afyon’dan bir heyet oalrak buraya geldik. Geldiğimiz andan itibaren gerçekten Kırcaali’deki güzelliği, sıcaklığı keşvettik. İyi ki, gelmişiz diyoruz. İnşallah, buraya gelmeye devam edeceğiz” diye ifade etti.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı, “Öncelikli olarak Kırcaali’ye geldik. İleriki ziyaretlerimizle tabii ki, Bulgaristan’ın tamamıyla ilgili bir çalışma yapabiliriz. Daha geniş katılımlı bir iş adamları heyetiyle hem Kırcaali bölgesinin avantajlığını görmek, hem de tüm Bulgaristan’da yatırım imkanını araştırmak amacıyla gelmeyi arzu ediyoruz” diye kaydetti.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS