Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
Türkiye’den Balkanlara Kültür ve Sanat Köprüsü

Türkiye’den Balkanlara Kültür ve Sanat Köprüsü

02 Temmuz 2012

Türkiye ile Kültürel İlişkiler Derneği GÜNEŞ’i temsilen 5 öğrenci ve 4 öğretmen Temmuz ayında başta Prof. Dr. Fahrettin OLGUNER ve CENAN Vakfı organizasyonunda Türkiye’den Balkanlara Kültür ve Sanat Köprüsü programına katılmaktadır.

2008 ve 2009 yaz aylarında ilk olarak sadece Bulgaristan / Şumnu ve Rusçuk/, son üç yıl ise Balkanlar’dan /Bulgaristan, Romanya, Makedonya/ çocuklarımız 1 ay süren kürslarda Türk Dili ve Edebiyatı / Şerife ERTUĞRUL /, Diksiyon/ Galip ÇAKIR /,Bağlama, Davul, Zurna, Halk Türkülerü ve oyunları /Yaşar ÖZKAN/, Şarkılar/ Elif UYAR /, Ebru /Seher AŞICI/ derslerine katılmaktadır.

Çocuklarımızın başarılarını göz önüne alarak bu yıl Bulgaristan / Şumnu – 5, Rusçuk – 5/, Romanya /Köstence – 6, Galati – 5/, Kosova / Prizren -3/, Makedonya – 2, toplam 26 öğrenci Musiki, Türkçe, Kültür değerleri derslerine katılacaktır. GÜNEŞ Derneğinden Julide – 3, Rujdi – 2, Şezai, Emre ve Raşid ilk defa katılmaktadır. Kurslarda edinen bilgileri Bulgaristan’a dönünce TUNA SESLERİ davul grubu ve GÖNÜL TELLERİ saz grubunda arkadailarına aktararak, çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’den Balkanlara Kültür ve Sanat Köprüsü program çerçevesinde CENAN Vakfı ve Maltepe Üniversitesi Eğitim Vakffi ile birlikte yukarıda adı geçen ülkelerden sadece öğrenciler değil, Türk öğretmenleri de katılmaktadır. GÜNEŞ’i temsilen Ayşe MEHMED, Gülay ÇAVUŞ, İmren NECİBOVA, Hılmiya ÇAVUŞ kurslarda 8 Profesor, 4 Doçent, 4 Yrd. Doçent ve 3 öğretim üyesi tarafından Türk Dili ve Edebiyatı, Diksiyon, Öğretmenlik ve Motivasyon, Türkiye ve Balkanlar arası Manevi ve Kültürel Bağlar, İnasının Mahayyel Dili, Dünü ve Bugünü Balkanlar, Tarih ve Kültür, Balkanlar ve Ortadoğu Üzerine, Kültür ve Değerler Üzarine derslerine katılacaktır.

Derneğimizin özel talebi olarak, 3 öğretmenimiz Gölge tiyatrosu – Hacivat ve Karagöz eğitimi planlanmıştır. GÜNEŞ derneği temsilcilerine ve tüm katılımcılara başarılar diliyor, hepberaber dostluk köprüsünde çiddi çalışmalarda devam edeceklerini umuyoruz.


Kaynak: Mecbure EFRAİMOVA, TİKİD GÜNEŞ BAŞKANI


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


do 2012-07-03 12:01:57
öğretmen hnm.turk çocuklarını kucaklamışınız romen çocukları neden arkada kaldı.keşke onlarıda yanınıza alıp kucaklasaydınız. bu hiç olmadı.
yeter artık dışlama onyargılarınızdan kurtulun yoksa gun gelir devran doner ektığınızı biçersiniz.

turkluk insan olan herkezi kucaklamayı gerektirir.hepimiz turkuz hepimiz romeniz hepimiz pomakız hepimiz makedonyalıyız ama dışlama içgudusune sahip insanlar .insanlık sıfatının neresinde goruyo kendini
dilerim ki dernek gıbı açılan kurum yoluna peşkeş olmadan ayrımcığa dönüşmeden devam eder
do 2012-07-04 07:42:17
benim şahsi düşüncem tum çocukları kucaklamaktı "ya hepsi yada hiçbiri"


öğretmenın sevgi ve şefkat eli tüm çocukları kucaklamalı
birlikten kuvvet doğar
romanlar bildiğimiz gibihain bır mıllet değildir neden bu onyargılar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS