Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Türk Kültürümüz Ölmeyecek

Türk Kültürümüz Ölmeyecek

02 Temmuz 2012

Bizler, doğduktan sonra hemen bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz, yani eğitim almak için, özellikle anne, baba, öğretmenlerimiz, emek veriyoruz. Yaşadığımız ülkemizin toplumu içinde değeri olan, yetenek, tutum ve diğer davranış biçimlerini geliştirmek için uğraşılar yapıyoruz.

Eğitim, belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler dizesi olduğundan dolayı bu güzel ve sıcak yaz günlerinde de durmadan usanmadan çalışmalarımızı devam ediyoruz. Özellikle Türk olduğumuzdan dolayı Türk kültürümüzü tanımak, tanıtmak, hatırlatmak ve geliştirmek için 140 çocuk ve öğretmen civarında eğitim almaya başlıyoruz. Dahi Atatürk’ün “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder” sözlerini sizlere hatırlıyoruz. Bir de Terry’nin “Bilgi cesaret verir, cehalet küstahlık” düşüncesini hatırlatarak Türkiye destekleriyle eğitim alan kursiyerler, döner dönmez Şumnu Kültür Evi, geleneksel yaz kurslarını düzenleyecek. Kurslara katılanlar, öğrendiklerini arkadaşlarına aktarmaya çalışacak ve sonucunda gelen bayramlar günlerinde bu güzellikleri sergilemeye, manevi değerlerimizi tanıtmaya özen gösterecek, Türk folkloru, Türk edebiyatı ve Türk sanatların büyülü özelliklerini bizlerden farklı olan, farklı etnik grup temsilcilerine tattıracak. Ayrıca Atatürk’ün “Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır” eğitim ile ilgili sözleri ve felsefesi gibi Bulgaristan’da oturan Türklerin Türkçe, Türk kültürü ve Türk eğitimi ile ilgili olan bazı eksiklikleri kapama çabalarımızın sonuçları güzel olacağına inanıyoruz. Bilgi, aklın ilacı olduğundan dolayı bir sonraki Mozaik dergisi sayısında imbikten süzülmüş hayat gibi öğrendiklerimizi sizlere ayrıntılı anlatmak istiyoruz, çünkü. Hz. Ali” Bilgiyle dirilenler ölmez” demiş.

Bizler de yakın geçmişte, çok zor günlerimize rağmen, bilgi kaynaklarımız olmamasına rağmen, yasaklara ve ezgilere rağmen ölmedik. Bu gün de, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki imzalanan anlamlı ve yararlı ekonomi, eğitim, kültür, spor ve sosyal sözleşmelerin sayesinde Türk kültürümüz ölmeyecek diyoruz, gurur ve mutlulukla ifade ediyoruz.

Kaynak: Nurten REMZİ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2012-07-03 08:45:32
Bilim adamları tanrı parçacığı die bilinen ‘HİGGS bozonu’ parçacığnı bulmuşlar. Eğer doğruysa dini anlayışımzdan tutunda her şey değişecek. O zaman belki milli kültürler de yeniden ele alnacak ve türk külltürünün yaşama şansı artacak. Bekleyip görelim.
emir 2012-07-03 11:54:02
Yani, boyle oldugundan dolayi ve herseye ragmen, yani seyden dolayi bu boyledir...
Gözlemci 2012-07-03 12:38:54
Güzel bir yazı, ama, bulgaristan Türklerinin siyasetteki üst temsilcileri kendi anadilleri Türkçeyi konuşamıyorlar! Bu işin sonu imam şe yaparsa cemaat misali olur. Türkçesiz Türk Kültürü Yaşatılamaz!
emir 2012-07-03 19:14:50
Bencede hersey degisecek, daha dindar ve daha modren bir toplum olma yolunda hizla ilerliyoruz...
fes 2012-07-04 00:09:50
İnsanlar Doğan'a bakarak türkçeden vazgeçiyor değiller; başka sebeplerden dolayı vaz geçiyorlar. Tabi Doğan'ın türkçenin gelişmesi için hiç bir şey yapmaması iyi bir şey değil.
do 2012-07-04 13:37:21
mesela hangi sebepten açıklamakta bi sakınca var mı?varsa burdan yazmayın.bence ahmet doğan gıtmıyorsa kı yılların tecrubelı devletın tanıdığı biri. yenı olan başkan eski kurta bir değildir orası kurtlar sofrası .yardımcısı çok aktıf yaptırımlarda bulunmalı bu durumda yardımcıya iş düşüyo .
Perperek Der ki... 2012-07-04 23:31:26
Hep merak etmişimdir Kasım dallamasının Türkçe bilgisi seviyesini acaba çıkıp da ey Cemaat-i Müslüm ey Aşina soyu Türk Milleti ben size size yeni Ergenekon'u vaad ediyorum diyebilecek mi?
do 2012-07-05 12:15:49
perperek turklukten ıslamıyetı brak mılletımıze dınımıze zarar verıyosun
Perperek Der ki... 2012-07-05 14:18:49
Sen Türkçe kursuna gidiver bir ara ne dediğin hiç anlaşılmıyor...
do 2012-07-05 17:21:53
doğrudur anlayamazsın çunku ayzaymırsın beynın helvaya donmuş algılan da yok

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS