Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Mestanlı Belediyesi’nin interaktif eğitim projesi için belgesel çekildi

Mestanlı Belediyesi’nin interaktif eğitim projesi için belgesel çekildi

03 Temmuz 2012

"Mestanlı Belediyesinde Etnik Azınlıklara Mensup Çocukların ve Öğrencilerin Entegrasyonunu Desteklemek İçin İnteraktif Eğitim" projesinin kapanış konferansı gerçekleşti. Proje, "İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi 2007 - 2013" Operasyonel Programı gereğince Avrupa Sosyal Fonu tarafından finanse edildi. Proje faaliyetleri kapsamında Momçilgrad /Mestanlı/ Belediyesinden 400’den fazla çocuk, bilgi ve bilgisayar teknolojileri, tarih, insan ve doğa, coğrafya dersleri için açılan enteraktif odalarda ek eğitim aldılar. Nanovitsa /Ali Bey Konağı/, Gruevo /Hayranlar/ , Zvezdel /Güren/ ve Raven /Yeni Cuma köyündeki anaokullardan çocuklar, yüklenmiş bilgisayar sistemleri sayesinde harf ve sayılar hakkında daha geniş bilgi edindiler.

"Mestanlı Belediyesi’nde Etnik Azınlıklara Mensup Çocukların ve Öğrencilerin Entegrasyonunu Desteklemek İçin İnteraktif Eğitim" projesinin kapanış konferansında öğretmenler, “Çocuklar ilgi alanları üzere açılan kulüplerde de çok yeni bilgi sahibi oldular. Hem okudular, hem eğlendiler” diye yorum yaptı.

Momçilgrad Belediyesi’nin projesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programını tanıtmak üzere belgesel film çekildi. Çekim ekibi, Raven ve Gruevo köylerinden görüntüler aldı, projede yer alan katılımcılarla söyleşi yaptı.

Kapanış konferansında proje ekibi, tüm faaliyetleri, sonuçları, eğitimden bol bol resimler ve çocukların gösteri sunduğu sanat günlerinden kareler tanıttı.

Gruevo’daki anaokulundan bir çocuğun annesi, “Bu tür başka bir proje daha olursa, tekrar çocuğumun dahil edilmesini isteyeceğim. Proje boyunca çocuğum çok heyecanlıydı, okulda öğrendiğini evde gösteriyordu” diye açıkladı.

Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif proje katılımcılarını tebrik etti ve belediyenin çocukların okumasını teşvik eden her türlü girişimleri destekleyeceğini söyledi.

Konferansta öğretmen, veli, okul ve anaokul müdürleri hazır bulundular. Konferansta ek öğretim için toplam 19 planın hazırlanıp, hayata geçirildiği kaydedildi. Proje esnasında okullarda ilgi alanlarına göre 20 kulüp ve anaokullarda ders dışı çalışmalar için 6 grup kurulmuştu.

Çocuklar 4 edebi sanatlara ilişkin müsabaka ve temsillerde yer aldılar. Ek öğretime 400’den fazla çocuk ve öğrenci dahil edildiler, 80’in üzerinde öğretmen ise çağdaş elektronik içerikli ders verme teknikleri öğrendiler.

Momçilgrad Belediyesi’nin projede ortakları Gruevo Nikola Yonkov Vaptsarov İlköğretim Okulu, Zvezdel Nikola Yonkov Vaptsarov İlköğretim Okulu, Nanovitsa “Sveti Sveti Kiril ve Metodious İlköğretim Okulu, Raven Vasil Levski İlköğretim Okulu, Gruevo Slıntse/Güneş Anaokulu, Nanovitsa Prolet/Bahar Anaokulu ve Raven Buket/Demet Anaokulu idiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2012-07-04 00:20:37
Geçenlerde Türkiye'de olmayan türkçenin olimpiyatları yapıldı. Bu ifade bana ait değil, İsmat Özel'e aittir.
Gözlemci 2012-07-04 15:44:11
Ben, 135 ülkenin katıldığı Türkçe Olimpiyatlarını 100 bin kişiyle brlikte canlı izledim. O büyük organizasyonu gerçekleştiren ekibe çok derin ve çok şok derin saygı duyuyorum ve diyorumki böyle büyük bir işi ancak Türkler yapabilir. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, haklarını helal etsinler.

İsmat Özel saydığım sevdiğim değerli bir abimdir.

Link ver bakalım İsmat abim ne demiş?
berk 2012-07-04 16:59:59
‎''Türk''iye ismindeki Türk isminden rahatsız olan bazı Türkler, Somalili öğrenci 5 kelime ''Türk''çe konuşunca, ''Türk''lük iftiharından gözyaşlarına boğulabiliyor, bu işte bir gariplik var ama.
Gözlemci 2012-07-04 17:17:47
Doğru! Türk isminden rahatsız olan bazı Türkler vam ama emin ol O rahatsız olanları yanlış yerde arıyorsun. 135 ülkeden gelen yüzlerce çocukla canlı yayınlarda reportaj yapıldı, konuştukları Türkçe sandığın gibi ''5 kelime'' değil. Keşke HÖHün başındaki zat-ı muhterem o çocukların %5 kadar Türkçe konuşabilse.


Bu işte bir gariplik var ama.....
Perperek Der ki... 2012-07-04 22:40:27
"Söz gümüşse, sükut altındır" demiş atalarımız konuşmasını bilmeyenler susmaları daha manidardır.
Perperek Der ki... 2012-07-05 00:11:28
"Mestanlı Belediyesi’nde Etnik Azınlıklara Mensup Çocukların ve Öğrencilerin Entegrasyonunu Desteklemek İçin İnteraktif Eğitim"
____________________________________________________


Yıllardan 1980; öğretmen der ki: "da stanat decata ot maltsinstvata"; Sınıfta ne kadar Ulah ve Çingene çocuğu varsa kalkar ve hiç bir öğretmen sınıftaki tek Türk çocuğuna; "sen neden oturuyorsun?" diye sormaz.

2012 yılı, coğunluğu Türk olan coçukların okuduğu okullarda; "Etnik Azınlıklara Mensup Çocukların ve Öğrencilerin Entegrasyonunu Desteklemek İçin İnteraktif Eğitim" programları uygulanır...

Sonuç 1980 yılındaki Ulah ve Çingenelerin yerini 2012'de Türk çocukları almıştır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS