Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Temmuz 2020
HABERLER
Rani list / Işıklar/ köyü'nün muhtarı s-n Gültekin Fayık Kırcaali Habere konuştu

Rani list / Işıklar/ köyü'nün muhtarı s-n Gültekin Fayık Kırcaali Habere konuştu

15 Mayıs 2006

- SAYIN GÜLTEKIN FAYIK, SIZ 1999 YILINDAN BU YANA KIRCAALI BELEDİYESİNİN EN BÜYÜK KÖYÜ OLAN RANİ LİST / IŞIKLAR/ KÖYÜNÜN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETI PARTISI ADINA SEÇILMIŞ MUHTARISINIZ. BU ZAMAN İÇİNDE KÖYÜNÜZDE NE GİBİ YENİLİKLER YAPILDI?

- Köyümüzün en büyük problemi olan su şu anda yüzde 80 çözülmüştür diyebilirim. Daha sorunlarımız var, fakat onları gidermeye çalışıyoruz. Muhtarliğimın birinci yıllarında telefon ve sokak ışıklandırmaları büyük problemdi, artık bu sorunlar belediye yönetiminin yardımı ile geride kaldı. Yeniliklerden bahsederken eski caamimizin yeniden inşaatından söz etmeden geçemem. Şu an yenibaştan yapılan caamimiz köy halkımızın hizmetine açıktır. Ayrıca köyümüzün bir mahallesindeki sokağın asfaltı yapıldı.

- KÖYÜNÜZDE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN NASIL SORUNLAR VAR VE NASIL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR BU KONUDA?

- Köyün en büyük sorunlarından biri ise Ranilist / Işıklar/ muhtarlığına bağlı olan Bolyartsi /Alembi/ köyünde içme suyu bulunmaması. Belediye başkanının sözüne dayanarak bununla ilgili proje hazırlanmakta olduğunu açıklaya bilirim. Başka bir sorun köy sokaklarının çoğunda asfalt ve altyapı’nın olmaması. Belediye yönetiminden anlayış görüyoruz, fakat ayrılan bütçe yetersiz kalıyor.

- MUHTARLIĞINIZDA YAŞAYAN HALKIN GEÇİM KAYNAĞI NEDİR?

- Köylülerimizin bir kısmı Kırcaali’de çalışmaktadır, diğeri ise tütüncülük ve hayvancılık ile meşküldür. Bütün ülkemizde olduğu gibi bu yıl ki tütün kotalarınnın azaltılması tabi ki köyümüze de yansıdı. Bu da köy halkını kötü etkiledi ve insanlar çözümü gurbette arıyorlar. Maalesef gidenlerin çoğunlu gençlerden oluşmaktadır.

- EĞİTİM DURUMU NE DÜZEYDE?

- Köyümüzde 100 öğrenciden oluşan bir orta okulumuz var. Resmi ve batı dilleri yanısıra ana dilimiz Türkçe de okunmaktadır. Orta okulu bitiren çocuklar eğitimini Kırcaali’de ki lise ve üniversitelerde devam etmektedir. Öğrencilerimiz bir çok dalda başarı göstermektedir, tabi ki köyümüzde bulunan “İvan Vazov” Kültür Derneği kütüphanesinin bunda katkısı büyüktür.

- SON OLARAK NE EKLEMEK İSTERDİNİZ?

- Öncelikle Kırcaali Haber ekibine gelecek çalışmalarında başarılar diliyorum. İnşallah bu site sayesinde sesimizi tüm dünyaya duyuracağız.

Soruları soran:LEMAN ALİ

Kaynak: YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:175 136
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 806
-Toplam Vaka Sayısı:7 175
-Aktif Vaka Sayısı:3 597
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:211
-Toplam Vefat Sayısı:267
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:532
-Yoğun Bakımda Olanlar:33
-Toplam İyileşenler:3 311
-Son 24 Saat İyileşenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS