Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
Balkan Kültür Evi'ne Amerikalı gençlerin ziyareti

Balkan Kültür Evi'ne Amerikalı gençlerin ziyareti

06 Temmuz 2012

Amerikan Balkan Dernekleri Federasyonu FEBA tarafından düzenlenen öğrenci değişimi programı kapsamında bir grup öğrenci Kocaeli’de bulunuyor. Bir gün önce Amerika'dan gelen Boşnak kız öğrenciler Balkan Kültür Evi'ni ziyaret etmişti. Mütakip günde de yineAmerika’da yaşayan Boşnak ve Arnavut ailelerin çocukları; kimisi Bosna’da, Makedonya'da, kimisi Almanya’da kimisi de Amerika’da doğmuş. Bu öğrenciler Kocaeli’deki ailelerde akranlarıyla birlikte kalıyor, misafir ailenin çocuğu İngilizcesini geliştirme fırsatı bulurken, misafir öğrenci de Türk örf ve adetlerini yakından tanıma fırsatı buluyor. Sekapark'ı gezen öğrenciler rehper öğretmenleri ile birlikte Balkan Kültür Evi’ni de ziyaret etti.

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, yönetim kurulu yedek üye Fatih Sünbül, Gençlik Kolu temsilcisi Abidin Karasu ve Körfez Şubesi yönetim kurulu üyeleri Merdan Özgür ve Salih Değirmencioğlu ile dernek üyelerince karşılanan misafir öğrencilere derneğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Körfez Şubesi yönetim kurulu üyeleri Salih Değirmencioğlu ve Merdan Özgür birlikte Balkan Türküleri söyledi ve sazının tellerine vurdu. Birlikte çay içildi. Osman Paşa marşı söylenirken öğrencilerin heyecanında da bir farklılık ortaya çıkıyordu.

Ziyaretten oldukça memnun kalan öğrenciler hatıra fotoğrafları çektirerek programlarının diğer bölümüne geçmek üzere vedalaştılar.

Kaynak: Bal-Türk


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Balkan Masası 2012-07-08 00:11:29
Yirmi yıldır yapılan en hayırlı, en isabetli ve en kutsal çalışma. Kimliğimizi korumak, değerlerimizi yaşatmak ve gelecek nesillere kuşaktan, kuşağa aktarmak en doğal hakkımız olduğu gibi en büyük görevimizdir. Bu faaliyetleri çok, çok genişletmemiz şarttır. Kıtalar arası, ülkeler arası ve şehirlerarası yapmalıyız. Zorunlu parçalanmış milletimiz, biz parçalananların gözleri kapanmadan çocuklarımızı buluşturarak milli şuur aşılayarak birbirleriyle kucaklaştırmalıyız. Yirmi birinci asır sivilleri asrıdır. Sivil teşkilatlarımızı çoğaltmalıyız, güçlendirmeliyiz. Balkan Türkü’nde ganimet ve sadaka kültürsüzlüğü yoktur ve olmayacaktır. Ancak, emeğimizin hakkını da hak ettiğimiz kadar alamıyoruz. Yüce tarihimizin bütün süreçlerinde kazandığımız yüksek değerlerle; dünyanın neresinde bulunursak bulunalım, yönetilenler değil yönetenler olmalıyız. Çünkü insanlığın uygarlık tarihi şahittir ki; Türk hâkimiyetinde kalan coğrafyalarda insani değerler hep korunmuştur.
Yeryüzüne hâkim olmak isteyenlerin kimliğimize ve tarihimize çamur atmaları hep bu yüzdendir. Türk titreyip, özüne dönmelidir. Işık dolu saygılarımla.
İzmir Balkan Masası

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS