Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
Mehmet Görmez, TİKA'nın desteğiyle kurulan Mestanlı İlahiyat Lisesi binalarının açılışını yaptı

Mehmet Görmez, TİKA'nın desteğiyle kurulan Mestanlı İlahiyat Lisesi binalarının açılışını yaptı

07 Temmuz 2012

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Geleceğe yatırımının en büyük yolu eğitimdir. Din eğitimi eğimin vazgeçilmez bir unsurudur" dedi.

Görmez, kalabalık bir heyetle Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Mestanlı (Momçilgrad) şehrini ziyaret ederek, burada Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle kurulan İlahiyat Lisesi binalarının açılışını yaptı.

Mestanlı Nov Jivot Kültür Merkezi Salonu'nda Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Görmez, lisenin eski binasını, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısıyken 2004 yılında gezdiğini ve o zamanki halinden büyük üzüntü duyduğunu anımsattı.
Okuldaki öğrencilerin geleceğini, kurum olarak önemsediklerini ifade eden Görmez, "Geleceğe yatırımının en büyük yolu eğitimdir. Din eğitimi, eğitimin vazgeçilmez bir unsurudur" diye konuştu.

Salonu dolduran Mestanlı sakinleri tarafından ayakta alkışlanan Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:
"Çinlilerin bir atasözü vardır, 'Dünya sadece bizim atalarımızdan miras değildir. Dünya aynı zamanda gelecek kuşaklardan ödünç aldığımız bir varlıktır' diye. Gelecek kuşaklara borcumuzu ödemenin en güzel yolu onların geleceğine yatırım yapmaktır.

Karşımda çok güzel gençler görüyorum. Her birimiz, dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, biz Müslümanlar kendi kimliğimizi koruyacağız. İçinde yaşadığımız toplumla, komşularımızla barış içinde yaşayacağız."

-Kültür kimliğinin önemi-

Dil, din, kültür, tarih, coğrafya, gibi öğelerin birlikteliğinin kültür kimliğini oluşturduğunun altını çizen Görmez, sözlerine şöyle devam etti:

"Tarih bize göstermiştir ki inancını kaybeden, dilini, kültürünü, tarihini, coğrafyaya bağlılığını da kaybediyor. Dinimizi doğru bileceğiz, doğru tanıyacağız. Doğru anlaşılan, doğru yorumlanan din, su ve hava kadar tabiidir. Yanlış anlaşıldığı zaman insanın bütün potansiyellerini yok eder. Onun için Mestanlı İlahiyat Lisesi çok önemlidir."

Diyanet Vakfı'nın kararıyla yapılandırılan Mestanlı İlahiyat Lisesi binasının inşasında emeği geçen Dr. Tayyar Altıkulaç'a da teşekkür eden Görmez, "Kararın uygulama aşamalarının her birinde bulunduğu için, şimdiki Diyanet Vakfı'mızın 2. Başkanı Mazhar Bilgin hocamıza teşekkür ediyorum. Onun bıraktığı hizmetleri kaldığı yerden daha ileriye taşımakla gecesini gündüzünü birbirine katan değerli mesai arkadaşım Doç. Dr. Fikret Karaman hocamıza da yine teşekkür ediyorum" dedi.

-"Biz bugün size bilgi anahtarını getirdik"-

Salondaki kürsünün arkasındaki bir panoya yazılan İncil'in Luka bölümünden bir sözü okuyan Görmez, "Luka demiş ki, 'Vay halinize ey yasa uzmanları. Bilgi kafasının anahtarını alıp götürdünüz'. Biz alıp götürmedik. Biz bugün size bilgi anahtarını getirdik" ifadelerini kullandı.

"Kendiniz girmediniz, buyurun hep beraber girelim. Girmek isteyenlere engel oldunuz" diye devam eden Luka'nın sözlerine yanıt veren Görmez, "Biz ise hiç kimseye engel olmuyoruz ama gençlere diyoruz ki, anahtarını getirdik, buyurun hep beraber girelim. Her birimiz oradan kendi ülkemize, vatanımıza, bütün Müslümanlara ve bütün insanlığa faydalı birer alim olarak çıkalım. Hepinize hayırlı olsun, buyurun gelin kordelayı hep birlikte keselim" diye konuştu.

-Bulgaristan'a teşekkür-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, beraberindeki heyetle Bulgaristan'a yaptığı ziyaretinde bazı teşekkür mesajlarını da vermek istediğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Bulgaristan Müslümanlarının 20 yıldır en önemli sorunu olan Başmüftlük sorununu, iradesini ortaya koyarak halleden Bulgaristan Cumhurbaşkanı'na ve Bulgaristan Başbakan'ına, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı olarak en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Hukukun ihlal edilmesine, suistimal edilmesine engel olarak Bulgaristan Müslümanlarının kendi özgür iradeleriyle seçtikleri müftünün, meşru müftü olduğunu ilan etmelerinden dolayı, buna katkı sundukları için devlet adamlarına teşekkür ediyorum.

Ayrıca 20 yıldır iki diyanet işleri başkanlığının ortaklaşa yaptıkları güzel çalışmalara destek veren herkese de teşekkür ediyorum."

-Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü-
Törende konuşan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci de "Biz Müslümanlar olarak bu binayla iftihar ediyoruz. Bu binada hizmet eden ve öğrenim gören hocalarımız ve öğrencilerimiz bu binanın hakkını verecektir" dedi.

Bilmin, İslam'da en önemli unsurlardan biri olduğunu, bilim öğrenenlerin, Hazreti Peygamber'in sözüyle "seçkin" insanlar olduğunu anlatan Haci, şöyle konuştu:
"Biz yemek bakımından kusur etmiş olabiliriz. Elbise bakımından kusur etmiş olabiliriz. Ama ne olur, ilim bakımından kusur etmeyelim. 'Yemedim yediririm, giymedim giydiririm' diyerek mümkün olduğu kadar çocuklarımızı bu mübarek müesseseye yönlendirmeye çalışalım. Çünkü ilim öğrenen, ilim öğrenmeyen gibi değildir. Çünkü ilim öğrenen bu toplumun temelidir."
Yarın öbür gün bir imam hatip, bir ilahiyat lisesi mezununun doktor, mühendis, belediye başkanı, ya da siyasetçi de olabileceğinin altını çizen Haci, "Bir doktor hastayı muayene ederken, bir mühendis de proje çizeceği zaman 'Bismillah' diyebilecektir. Bu iftihar, bu şeref bize yeter"dedi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz da Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son derece olumlu geliştiğini belirterek, iki ülkenin başbakanları ve üst düzey politikacılarının sık sık bir araya gelip her türlü konuları rahatlıkla görüşebildiklerini vurguladı.

Büyükelçi Aramaz, Mestanlı'ya üçüncü kez geldiğini, buradaki halkın dostluk ve sıcaklığına hayran olduğunu belirterek, haftaya kutlanacak Mestanlı Şehir Bayramı'nda bir araya gelecek dost ve akrabalara da mutluluklar diledi.

Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, Bulgaristan Dinler Müdürü Emil Velinov'un yanı sıra protokol yetkililerinin yaptığı konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve beraberindeki heyet lise binasına kadar yürüdü.

Görmez, açılış töreninde, "Bu makas duasız kordela kesemez" diyerek, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci'ye hayır duası okuttu.

Görmez, törenden sonra yeni binayı gezdi.

Kaynak: aa


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mestanlılı 2012-07-07 21:45:08
Hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra uyuşturucuya değil ailesine bağılı ve dindar nesiller yetiştirmeye vesile inşallah.
Gözlemci 2012-07-07 23:08:49
Müslüman TÜRK Ülküsü ancak DİNDAR nesilin yetiştirilmesi ile mümkün olacaktır. Ahlak ve maneviyat çizgisinde nice nesillere ön ayak olur inşallah...
Gözlemci 2012-07-08 00:12:40
İçin için, afiyet olsun.
Gözlemci 2012-07-08 00:23:17
Ne alaka? haberi okumadan sallıyonda sallıyon, ''Türkiye Diyanet Vakfı ve TİKA'nın desteğiyle yapımı tamamlanan İlâhiyat Lisesi hizmet binalarının açılışını yaptı.'' lakin kendine güzel isim beğenmişin, üstüne TAM oturuyor.
papaz'a 2012-07-09 15:53:07
Papaz,Mestanlıya papaz okulu mu açsalardı yani?
Kara Ibrahim Aga-10,cu Köy 2012-07-09 16:42:06
http://www.youtube.com/watch?v=bf2-VeRgmH0&feature=endscreen&NR=1
Kara Ibrahim Aga-10,cu Köy 2012-07-09 16:58:40
http://www.youtube.com/watch?v=BefW_W3fF30&feature=related
Menekşe 2012-07-09 20:38:15
Hayırlı olsun... bina çok güzel, kaliteli yapılmış görünüyor. Destekleri için Diyanet'e teşekkür borcumuz var. Burada sahte hocalara kalsa, okul yerine kendilerine vilalar yaptırırlardı. Bu binayı yapan firmayada helal olsun, kısa sürede binayı yaptılar, umarım daha büyük projelere imza atarlar kısa zamanda...
Açılış güzel ve görkemli olmuş, organizatörlere tebrikler. Okulun müdürü Koşukavak müftüsünün oğlu değilmiş, buna da çok sevindim. Koşukvak müftüsünün yerine olsam istifamı verirdim ve maraya giderdim...
memoli 2012-07-09 20:45:39
haha ne klisesi klisede mı açılcakmış yoksa
Menekşe 2012-07-09 20:59:16
Açılış töreninde tercümeyi yapan Bey'i kutluyorum, çok başarılı. Böyle simultane tercümenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz, doğru kelimeler ve harika vurgular...
helal olsun...
Perperek Der ki... 2012-07-10 08:41:44
Din eğitimi, eğitimin vazgeçilmez bir unsurudur
______________________________________

"Atma Recep din kardeşiyiz" der halkımız. Din eğitimi, kültürün vazgeçilmezidir. Kültür ve eğitim elma ve armut gibidir.

* * *

"Çinlilerin bir atasözü vardır, 'Dünya sadece bizim atalarımızdan miras değildir. Dünya aynı zamanda gelecek kuşaklardan ödünç aldığımız bir varlıktır' diye
______________________________________
Sanki bu bir Kızılderili deyimiydi, bana aklı evvel bir siyasetçinin Diojen ile Roman Diojen ayırt edememesi olayını hatırlattı.
mestanlılıgenç 2012-07-10 15:46:44
Menekşe hanım burdaki sahte hocalara diyorsunuzda bunu aaçan Türkiyeli hocalar gerçek hocalar mı? kasbadaki hocalar hep bunların kurumlarında yetişen hocalar sahtekarlığıda bunlardan öğrenmişler ama aralarında gerçekten çok efendi ciddi adamlarda var tanıdığım onlara da saygım sonsuzdur. Bayram namazlarında deriyi camiye bağışlayın diyorlar okulun başına Türkiye Bolu'dan gelen emekli öğretmen olan hoca kendisi 3 5 leva para alacam diye dericiye satarken şahit olduk. bu mu dürüstlük bir kısmı kasabada ticaretle uğraiıyorlar her türlü hile onlarda bunlara mı teşekkür edecez sanki kendi ceplerinden yaptırıyorlar. Bizim vergilerle bize hava atıyorlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS