Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ekim 2019
HABERLER » Kırcaali
8. Balkan Türk Folklor Festivalinin muhteşem açılışı

8. Balkan Türk Folklor Festivalinin muhteşem açılışı

09 Temmuz 2012

Bugün Kırcaali’de yüzlerce vatandaşın büyük bir ilgiyle izlediği muhteşem bir konserle 8. Balkan Türk Folklor Festivalinin açılışı yapıldı. İki yılda bir düzenlenen festival Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği, bu yıldan itibaren ise Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından Kırcaali, Momçilgrad (Mestanlı), Ardino (Eğridere), Cebel, Krumovgrad (Koşukavak), Kirkovo ve Çernooçene (Yeni Pazar) belediyelerinin desteğiyle organize edilmektedir.

Açılışta sunuculuk yapan tiyatro oyuncusu Borislav Hristov ve Türkçe Öğretmeni Habibe Halibram organizatörler adına Bulgar ve Türk Dilinde, “Bugün burada bizlerle Balkan ülkelerinden folklor grupları bulunmakta. Bu anlamda festival, sanatın sihriyle bir araya gelen kimselerin hoşgörü mesajıdır.” diye Balkan Türk Folklor Festivalinin vermek istediği mesajı duyurdular. Sunucular, “8. Balkan Türk Folklor Festivaline hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz! Kırcaali kapılarını her zaman ruhunda hoşgörüyü, insanseverliği taşıyan herkese açmış, açıyor ve açacaktır” diye organizatörler adına katılımcıları ve seyircileri selamladılar.

Bu yılki festivale Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Romanya’dan 6 Türk Folklor Ekibi katılıyor.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’i temsilen açılışı Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova yaptı. Sayın Kehayova katılımcıları selamlarken festival boyunca unutulmaz anlar yaşamalarını ve yaşatmalarını diledi. Başkan Yardımcısı, “Burada yeni dostlukların başlamasından başka, gelenek, folklor ve güzel duyguların birbirini bulacağına inanıyorum. İki yıl sonra tekrar burada hep beraber olacağımızı umuyorum” diye ifade etti.

Elisaveta Kehayova, 8. Balkan Türk Folklor Festivalinin gerçekleşmesini mümkün kılan Kırcaali İlinden Belediye Başkanlarına, verdikleri maddi ve manevî destekten dolayı teşekkürlerini arz etti.

Açılıştan sonra sahneye ilk Türkiye’den Zonguldak Fatih Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu çıktı. Ardından sırasıyla sahne alan Romanya’dan Mecidiye “Karasu” Tatar Türkleri Folklor Grubu, Makedonya’dan Valandovo Bahar Türk Folklor Ekibi ve Gotse Delçev Folklor Grubu ve en son Türkiye’den Giresun folklor ekibi sundukları birbirinden güzel halkoyunlarıyla seyircilerin gönlünü kazandılar.

Kırcaali Haber gazetesi içn Zonguldak Fatih Halk Eğitim Merkezinden Sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Satılmış Tunçkaya, “Biz Türkiye Zonguldak şehrinden bir folklor ekibi olarak, Kırcaali’de yapılan bu festivale ilk defa katılıyoruz. Burada Zonguldak yöresi halkoyunlarını tanıtacağız. Zonguldak’tan tüm Kırcaalili soydaşlarımıza kucak dolusu selamlar getirdik. Bu hoşgörü festivaline bir değil, birçok kez katılmamızı umuyorum” diye ifade etti.

Kırcaali’nin sempti haline gelen Prileptsi (Salifer) mahallesinden 1989 yılında Türkiye’ye göç eden 65 yaşındaki Nasuf Kılıç bugün festivalin açılışını çok duygulanarak izlediğini paylaştı.

Sayın Kılıç, “Türkiye’ye göç etmezden önce burada iken çok zorluklar gördük. Türkiye’ye bir mektup gönderemezdik, oradan bir haber alamazdık. O yüzden Kırcaali’de Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Bulgaristan’dan Türk folklor ekiplerinin bir araya gelip, konser vermesini görmekten kendimi çok mutlu hissediyorum. Türkiye bayrağının burada dalgalanması bana gurur veriyor. Çünkü bu güzelliği ben hayalimde bile yaşatamazdım. Daha önce de Kırcaali’ye İzmir Avrasya Derneğini temsilen gelmiştim, Balkan Türk Folklor Festivali kapsamında yapılan gösterileri izlemiştim” diye paylaştı.

Nasuf Kılıç, “Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Müdürü ve Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet’i bu güzel etkinliğin ana organizatörü olarak tebrik etmek istiyorum. Aynı zamanda bizlere Kırcaali’de Türk Folkloru bayramı yaşattığı için teşekkürlerimi sunuyorum” diye dile getirdi.

Nasuf Kılıç, gazete aracılığıyla yerel Türk halkına hitaben, “Biz Bulgaristan Türkleri birlik ve beraberlik içinde Türklüğümüzün yaşatılmasını sağlayan partiye oyumuzu kullanmazsak, özgürce kültürümüze sahip çıkamayacağız. O yüzden hepimiz bir olup, güçlü olmalıyız, yani tek bir partiye oyumuzu vermeliyiz. Ancak o zaman Bulgaristan Türk kültürü açısından daha güzel gelişmeler olabilir” diye çağrıda bulundu.

Bugün açılışı yapılan Balkan Türk Folklor Festivali öğleden sonra Cebel (Şeyh Cuma) ve Krumovgrad (Koşukavak) kentlerinde düzenlenen gösterilerle devam etti.

Yarın 10,30’da Momçilgrad /Mestanlı/ ve 19,00’da Ardino /Eğridere/ kentlerinde, çarşamba ise saat 10,30’da Kirkovo’nun Çorbaciysko /Çorbacılar/ köyünde ve aynı saatte Çernooçene /Yenipazar/ Belediye merkezinde konser programları sunulacak. Aynı gün saat 19.00’da Kırcaali şehir parkında gerçekleşecek olan gala konser için organizasyona iştirak eden Kırcaali İlinden yedi Belediye Başkanlarından başka Türkiye’den Kırcaali’ye kardeş Tekirdağ ve Bursa-Osmangazi Belediyelerinden birer heyetin geleceği açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen’in bu güzel organizasyonda da Kırcaalilerin yanında olacağı anlaşıldı.

Kırcaali Haber gazetesi okuyucuları için organizatörler adına Müzekki Ahmet, “Üç gün süren festivalin çarşamba akşamı saat 19.00’da Kırcaali merkez parkında yapılacak olan gala konserine çok sayıda misafir davetli. O zaman festivale katılan tüm folklor ekipleri gösteri sunacak. 8. Balkan Türk Folklor Festivalinin gala konserine tüm vatandaşları davet ediyoruz” diye seslendi.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mehmet serbest 2012-07-11 09:13:09
8.Balkan Türk Folklor Festivali nin Tüm katılımcı balkan ülkelerine hayırlı olmasını diliyorum Bu projeyi 8 yıldır ayakta tutan Başta Kırcaali Belediye Başkanımız sn Müh.Hasan AZİZ ve diğer ilçe belediye başaknlarımıza şükranalarımızı sunuyoruz.Tabi k,i maddi desteksiz bu işler imkansızdır amma bir de bu hamuru yormak da çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu hamuru yoran Başta Ömer Lütvi Derneğinin Kale taşı vaz geçilmez ismi Müzekki AHMET bey ve onun yanında olan çok değerli yönetim kurulu üyeleri.Bu etk,inliğin Balkan Ülkeleri arasındaki var olan dostluk köprülerinin pekişmesinde büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.Ülkeler arasında üç şey çok önemlidir Turizm,Ticaret,Kültürel etkinlikler.Çünkü Turizm Ticaretin pasaportudur,Ticaret barışın temelidir,Kültürel etkinlikler ise dostluğa uztılan ellerdir.O yüzden bu etkinliklerin çok faydası olduğunun düşünüyorum.Uluslar varlıklarını KKültürleriyle sürdürür bir ulusun kültürü bittiği an o ulus bitmiş demektir.Kültürümüze sahip çıkmak zorundayız Başta dilimize,diinimize,adımıza,gelenek ve göreneklerimize.İşte o zaman biz yuıkılmaz bir kale oluruz değerli dostlar.
saygılarımı sunuyor ve bu etkinlimizin sonsuza dek devam etmesini diliyorum

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS