Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
8. Balkan Türk Folklor Festivalinin muhteşem gala konseri

8. Balkan Türk Folklor Festivalinin muhteşem gala konseri

12 Temmuz 2012

8. Balkan Türk Folklor Festivali bu akşam Kırcaali merkez parkında düzenlenen gala konserle sona erdi. Yüzlerce Kırcaalinin yoğun ilgi gösterdiği konserde Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Makedonya’dan katılan folklor grupları yörelerine has halkoyunları sundular, seyircilerin gönlünü doldurdular.

Gala konsere Türkiye Cumhuriyeti Filibe Konsolos Vekili Elif Kutlu, Krumovgrad (Koşukavak), Ardino (Eğridere), Kirkovo (Kızılağaç) ve Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanları Sebihan Mehmet, Resmi Murat, Sali Ramadan ve Aydın Osman, Hasan Azis’i temsilen Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Ortodoks Cemaati Başkanı Peder Petar Garena, DNES Sivil Toplum Hareketi Kırcaali Bölge Koordinasyon Kurulu Başkanı Dimitır İlçev hazır bulundular.

İlk önce sahneye Kırcaali Türk Folklor Ekibi çıktı ve o muhteşem Çiftetelli dansıyla konukları ve Kırcaalileri selamladılar. Sonra Yunanistan’ın Komotini (Gümülcine) kentinden katılan kızların renkli elbiselerle dikkat çektiği Türk Gençler Birliğinin folklor grubu sahne aldıktan sonra Romanya’dan Karasu Kırım Tatar Topluluğu halkoyunları tanıttı. Giresun folklor grubu Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde geleneksel halkoyunu olan horon oynadılar. Ardından Makedonya’dan Valandovo kentinden katılan iki folklor ekibi Makedon ve Türk halkoyunları sundular. En son Zonguldak Fatih Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu gösteri yaptı.

Gösterilerinden hemen sonra folklor grupların yönetmen ve yöneticilerine sırasıya Elisaveta Kehaoyova, Sebihan Mehmet, Sali Ramadan , Resmi Murat, Aydın Osman, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Konsolos Vekili Elif Kutlu tarafından birer plaket sunuldu. Onlar da kendi tarafından ödül verenlere sembolik hediyeler sundular. Ayrıca DNES Hareketi adına Dimitır İlçev de foklor grupların yönetmenlerine birer teşekkür belgesi takdim etti.

Folklor grupların yönetmen ve yöneticileri festivalin organizatörlerine teşekkür ettiler, yerel foklor gruplarını da kendi şehirlerine davet ettiler.

Konserden sonra Kırcaali Haber gazetesi aracılığıyla Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, festivalin organizatörlerine teşekkür etti. Bölge Müftüsü, “8. Balkan Türk Folklor Festivali olarak 5 ülkeyi 7 temsilcisiyle bir araya getiren bu güzel organizasyon bizleri son derecede mutlu ediyor. Çünkü bu Kırcaali’ye yakışan bir güzelliktir, Kırcaali toleransın merkezi, hoşgörünün başkentidir” diye paylaştı. Beyhan Hoca, Peder Garena ile birlikte çay, kahve içerek konseri izlediklerini söyledi.

Petar Garena, “Buraya Makedonya ve Mecidiye’den arkadaşlarımızı görmeye geldik. Daha önce kendileriyle yine Balkan Türk Folkloru Festivali esnasında tanışmıştık. Ben burada Makedonya, Romanya veya Türkiye’den olsun, her hangi bir yabancı görmüyorum. Hepimiz Balkanlıyız. Bu festival çok güzel bir olay. Müzik olamayan yerde tanklar olacak. İnsanlar el ele olmazsa, birbirine karşı olacaklar” diye konuştu.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mehmet serbest 2012-07-12 07:03:40
8.Balkan Türk Folklor Festivali nin Tüm katılımcı balkan ülkelerine hayırlı olmasını diliyorum Bu projeyi 8 yıldır ayakta tutan Başta Kırcaali Belediye Başkanımız sn Müh.Hasan AZİZ ve diğer ilçe belediye başaknlarımıza şükranalarımızı sunuyoruz.Tabi k,i maddi desteksiz bu işler imkansızdır amma bir de bu hamuru yormak da çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu hamuru yoran Başta Ömer Lütvi Derneğinin Kale taşı vaz geçilmez ismi Müzekki AHMET bey ve onun yanında olan çok değerli yönetim kurulu üyeleri.Bu etk,inliğin Balkan Ülkeleri arasındaki var olan dostluk köprülerinin pekişmesinde büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.Ülkeler arasında üç şey çok önemlidir Turizm,Ticaret,Kültürel etkinlikler.Çünkü Turizm Ticaretin pasaportudur,Ticaret barışın temelidir,Kültürel etkinlikler ise dostluğa uztılan ellerdir.O yüzden bu etkinliklerin çok faydası olduğunun düşünüyorum.Uluslar varlıklarını KKültürleriyle sürdürür bir ulusun kültürü bittiği an o ulus bitmiş demektir.Kültürümüze sahip çıkmak zorundayız Başta dilimize,diinimize,adımıza,gelenek ve göreneklerimize.İşte o zaman biz yuıkılmaz bir kale oluruz değerli dostlar.
saygılarımı sunuyor ve bu etkinlimizin sonsuza dek devam etmesini diliyorum
Resmiye Mümün 2012-07-12 14:20:25
Bir vatandaş olarak Türk kültürü açısından çok büyük önem arz eden Balkan Türk Folklor Festivalinin organizatörlerine ve emeği geçen herkese en içten teşekkür etmek istiyorum! Hayatını Türk kültürüne adayan Kırcaali'de Sayın Müzekki Ahmet gibi insanlar varken ve çok değerli Kırcaali İli Belediye Başkanlarımız Türklük adına yapılan girişimleri desteklediği sürece Kırcaali'nin Türklüğün baş kalesi olmaya devam edeceği kanaatindeyim! Bulgaristan'da Türk kültürünü yaşatan herkesin önünde saygıyla eğiliyorum!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS