Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Ömer Lütfi Derneğini nezaket ziyaretinde bulundu

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Ömer Lütfi Derneğini nezaket ziyaretinde bulundu

13 Temmuz 2012

Bugün Ardino (Eğridere) 3. Hemşeriler Buluşmasına katılmak için kardeş Kartal Belediyesinden başta Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz olmak üzere gelen 30 kişilik bir heyet Ömer Lütfi Kültür Derneğini ziyarette bulundu. Heyette bulunan 12 kişinin Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi olup, kalan diğerlerin de Kartal Belediyesinde görevli oldukları anlaşıldı. Dernekte konukları Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Müdürü Müzekki Ahmet karşıladılar.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Ömer Lütfi Derneğine artık ikinci kez gelmekten çok memnun olduğunu paylaştı.

Dostane bir ortamda yapılan sohbette Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgön, Ömer Lütfi Derneği ile artık kardeş olduklarını ifade etti. Müzekki Ahmet, bundan dolayı çok memnun olduklarını resmî olarak da kardeş dernekler olmalarını diledi.

Sayın Ahmet, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının Türkiye ile yapılan ortak projeleri finanse ettiğini belirterek, ileride bu yönde girişimlerde bulunmalarını önerdi. Müzekki Ahmet, Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ömer Lütfi Kültür Derneği ile birkaç gün önce sona eren Balkan Türk Folkloru Festivalinin ileride ortak bir organizasyonu olmasının çok iyi bir girişim olacağının altını çizdi. Müzekki Ahmet, konuklarına 1940 yılında ilk defa Yıldız Derneği olarak kurulan Ömer Lütfi Derneğinin kısaca tarihçesini anlattı. İkinci Dünya Savaşında hayatını kaybeden derneğin aktif üyelerinden Kırcaalili birinin adını taşıdığını açıkladı. Kültürden başka, tiyatro, spor alanına kadar geniş faaliyetlere sahip olan derneğin o zamanki komünist iktidarın gözüne batmaya başladığını ve 1960 yılında kapatıldığını kaydetti. 1993 yılında tekrar faaliyete açılan dernek binasının toplam 500 metre kare alana sahip olduğunu ve Kırcaali Belediyesi tarafından kullanılmak üzere tahsis edildiğini dile getirdi.

Müzekki Ahmet konuklarıyla şu anda kullanılmayan alt katın Türkiye Yunus Emre Vakfının yardımıyla Türk Kültür Merkezine dönüştürülmesi projesi olduğunu paylaştı.

Sayın Ahmet, derneğin genel faaliyetlerini anlattı. Yaklaşık 100 çocuk ve gençlerle yürütülen folklor çalışmalarından başka, kütüphane faaliyeti ve edebiyat etkinlikleri de düzenlendiğini paylaştı. Müzekki Ahmet, karşılşatıkları zorluklara rağmen derneğin Türk folklorunu tanıtma ve yayma amaçla organize ettiği çeşitli fetsivallerin altını çizdi. Bu festivaller arasında
Balkan Türk Folklor Festivalinin büyük önemini vurguladı.

Müzekki Ahmet, ayrıca izinde olarak yurt dışında bulunan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in de özel selamlarını iletti. Müzekki Ahmet, aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi olarak Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı olduğunu ve Kırcaali Belediyesinden her konuda maddî ve manevi destek gördüklerini ifade etti.

Aynı zamanda Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı olan Müzekki Ahmet, yeni kurulan derneğin de faaliyetlerine değindi.

Müzekki Ahmet, “Zor şartlarda Türk kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Milliyetçi diye damga almış olsak da tek derdimiz Türk kültürümüzü muhafaza edip, gelecek nesillere aktarmak. Bulgarlarla da kardeş gibi hep beraber yaşamayı arzu ediyoruz” diye özetledi.

Kırcaali Haber gazetesinin sahibi olarak Müzekki Ahmet, Bulgaristan’da tek Türkçe gazeteyi yayınlayarak Türk kültürüne hizmet vermeye çalıştığını dile getirdi.

Kendisi iş adamı olan Seyhan Mehmet, Ömer Lütfi Drrneği Başkanı olmasına rağmen, genelde dernek faaliyetlerini Müzekki Ahmet’in yönettiğinin altını çizerek, ileriye dönük çok güzel ortak organizasyonlara açık olduklarını vurguladı.

Heyet kütüphane ve prova salonunu gezdikten sonra Kartal Belediye Başkanı Kırcaali Haber gazetesiyle tanıştı. Daha sonra heyet tarafından Ömer Lütfi Derneği çalışanları ve amatör folklor sanatçıları için Kartal Belediyesi ve Balkanlılar Derneğini sembolize eden kitap, tişört, bardak ve kupa gibi hediyeler sunuldu.

Müzekki Ahmet Kırcaali Haber gazetesi için, “8 Mart 2012 tarihinde Kırcaali Türk Folklor Topluluğu Kartal Belediyesinin Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla organize ettiği kutlamalara katılmıştı. Bizler orada çok iyi karşılandık. Balkanlar Derneği Başkanı Olcay Özgön derneğimize hediyeler getireceğini söz vermişti. Bunun buğün gerçek olduğunu gördük” diye açıklama yaptı.

Ömer Lütfi Derneğinden önce Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Burada heyeti Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet karşıladı. Cuma namazını Çernooçene (Yeni Pazar) Camisinde kıldıkları bellli oldu. Tanışmadan sonra konuklar Bulgaristan’da İslâm dini sisteminin ne şekilde finanse edildiğini, dinî hakların korunup korunulmadığı ve mevcut sorunlar hakkında bilgi edindiler. Karşılıklı hediyeler verildikten sonra Şabanali Hoca konuklarını uğurladı.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


hmm 2012-07-14 01:06:14
sayın zaman medyasının alt grubu olduğunu duşunduğum site.sureklı kırcalıden haberler bu memlekete başka turk yokmu sadece kırcalımı var .sadece desteğiniz kırcaliyem ı ozaman biz uveymiyiz.turk değilmiyiz?.sureklı ahmet doğanı hedef alan turlu pıslık atılmasına bunu medyanıza taşımanız ULU ONDER ATATURKun dedelerının dobrucadan olmasyla bı bağlantısı varmı

bu arşivlerı sıze bulgarlar verdı dune kadar soyağacını bılmıyodunuz.şimdı bu yuzden ayrımcılık yapıldığı duşuncesındeyım
DAĞLI 2012-07-14 17:12:57
Hmm kardeş uykudan yeni uyandın galiba, ne dediğin belli olmuyor

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS