Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Ardino Hemşeriler Buluşmasına 500 misafir katıldı

Ardino Hemşeriler Buluşmasına 500 misafir katıldı

15 Temmuz 2012

Üçüncü Hemşeriler Buluşmasında yurt içinden ve yurt dışından 500’den fazla Ardinolu Yabılkovets (Elmalı) köyündeki “Planinski İzgled” otel kompleksinde bir araya geldiler.

“Dünya Küçülüyor, Ardino Büyüyor” başlığı altında gerçekleşen etkinlik Ardino (Eğridere) Belediyesi tarafından kardeş İstanbul-Kartal ve Bursa-Nilüfer ve Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin desteğiyle düzenlendi.

Ardino’nun fahri vatandaşı Halit Aliosman Dağlı’nın, “Doğup büyüdüğüm yerde etnik asıllılık veya önyargı olmaksızın insan sözlerinin sıcaklığını en iyi hissediyorum. Çünkü hepimizin aynı hamurdan yoğrulduğumuzu ve hiç kimsenin bizi ayıramayacağını da biliyorum” sözleriyle buluşma açıldı.

Üçüncü Hemşeriler Buluşmasını Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Necmi Ali şereflendirdiler. Gecede resmi misafir olarak kardeş İstanbul-Kartal Belediyesi Başkanı Altınok Öz, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Eğridereliler Derneği Başkanı Ahmet Kahraman, Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgön, Bursa BAL-GÖÇ Federasyonu Başkanı Yüksel Özkan hazır bulundular.

Etkinliğe HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, Yunanistan Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman ve Ardino Fahri Vatandaşı Reşat Aydın da katıldılar. Buluşmanın diğer katılımcıları çoğunlukta bilimin, kültürün, spor ve iş dünyasının seçkin temsilcileriydi.

Etkinliğin başında Bulgaristan milli marşı ve Avrupa Birliği marşı seslendirildi. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, görüşmeye katılanları selamlama sırasında, “Üçüncü Hemşeriler Buluşmasını kardeş Kartal ve Nilüfer Belediyeleri ve Bursa, İstanbul, İzmir ve Lüleburgaz Eğridereliler Dernekleriyle birlikte daha iyi organizeli olarak ve daha geniş kapsamlı bir biçimde düzenlemiş olduk. Bizler Ardino için özveri ile çalışmaya, Ardino’yu sevmeye, sıla sevgisiyle dolup taşmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Büyükelçisi İsmail Aramaz, Bulgaristan Türklerinin Bulgaristan vatandaşı olduklarını söyledi. Büyükelçi, “Bizler buradaki Türklerin eşit vatandaş olarak muamele görmesini istiyoruz. Bundan daha fazla veya daha az hiçbir şey istemiyoruz” diye belirtti.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ardino’da yapılan hemşeriler görüşmelerinin göçmenlerin memleketini ziyaret edip, akraba ve yakınlarıyla görüşmeleri için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Bursa BAL-GÖÇ Federasyonu Başkanı Yüksel Özkan, buluşmanın hoşgörü gecesi olduğunu söyledi. Sayın Özkan, “Rodoplar’da, Ardino’da insanlar arasında gerçek bir dostluk örneği doğup pekişiyor” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Biz Eğridere’ye sizi kardeşçe selamlamak ve hep beraber olduğumuzu söylemek için geldik” dedi.

Sami Toraman, muhteşem insanlar olan Eğriderelileri iyi bir niyetle kıskandığını paylaştı. Sayın Toraman, “Siz zengin bir iç dünyasına sahip iyi insanlarsınız ve halkların çokkültürlülüğünden nasıl faydalanacağınızı iyi biliyorsunuz” dedi.

Ahmet Kahraman, toplum sivil kuruluşlarının kardeş belediyelerle birlikte Ardino ve Bursa’da gerçek bir dostluk ve işbirliği için sınırlar olmadığını kanıtlıyorlar.

Eğriderelileri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına ve kendi adına Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Karadağ selamladı. Sayın Karadağ, kardeş belediyelerle göçmen dernekleri arasındaki başarılı etkileşimden çok etkilendiğini dile getirdi.


Ardino Belediyesi tarafından bu gecenin gerçekleşmesi ve Ardino kentinin gelişmesinde çok büyük payı olan konuk ve diğer kişilere birer plaket sunuldu.

Rumeli türkülerinin ünlü icracısı Ekrem, söylediği türkülerle Eğriderelilerin gecesine neşe kattı. Eğlence gecenin geç saatlerine kadar sürdü ve böylece hemşerilerin birbirileriyle görüşüp, konuşup, eğlenmeleri için imkan sağlanılmış oldu.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ardino'lu hemşerilere 2012-07-15 17:30:15
Gaga kuşum Doğan kendisi gelememiş,yerine Necmi Ali'yi göndermiş.Seçim öncesi de inşallah gelmez ve bizde oyumuzu,tercihimizi özgürce kulanma fırsatı buluruz.
İKİNCİ BİR TÜRK PARTİSİ ZARURİ HALE GELMİŞTİR.KURULMASI KAÇINILMAZDIR!
BULGARİSTAN TÜRKÜ UYAN!
KASIM DAL GELİYOR.HABERİNİZ OLA.....
amaçları parti kurmak 2012-07-15 21:54:04
bunların amaçları partı kurmak yılların ezıklığı var ezık olmak zordur.gozu donmuş oraya buraya saldırıyolar başa gecme ıcın yaptıkları ıftıraya ba rezıl oldukları rezıllıklerıne bı bakın

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS