Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yalova’da Balkan Rüzgârı Esti

Yalova’da Balkan Rüzgârı Esti

16 Temmuz 2012

Yalova Belediyesi’nin düzenlediği ‘Büyük Balkan Buluşması’ etkinlikleri kapsamında 3’üncü Uluslararası Balkan Festivali başladı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ile etkinliklere katılan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkan Yardımcı Ruşen Rıza, Balkan Savaşı’nın 100’üncü yılında barış güvercinleri uçurdu. Gecede konser veren Bulgar sanatçı Bilyana ise Yalova’yı salladı.

Festival Gazipaşa Caddesi’nde Balkan ülkeleri ve kardeş şehirlerden gelen ekiplerin gösterileriyle başladı. Cadde üzerinde kortej halinde gösteriler yapan ekiplere vatandaşlar da alkışlarıyla destek oldu. Festivale Bulgaristan, Gürcistan, Bosna Hersek, Karadağ, KKTC, Makedonya, Meksika, Romanya, Tayvan ve Sırbistan’dan gelen halk oyunları ekipleri gösterilerde bulundu.

Barış Güvercinleri Uçurdular

Ekiplerin kortej halinde yaptığı gösterilerin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda açılış seremonisi yapıldı. Burada bir konuşma yapan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, “Bu etkinlik Balkan Savaşı’nın 100’üncü yılı münasebetiyle savaştan barışa giden bir sembolü içeren bir etkinlikler silsilesi içeriyor. 27 Temmuz’a kadar sürecek olan bu etkinlikler Uluslararası Tarih Sempozyumu ile neticelenmiş olacak. Değerli misafirlerimizin ülkelerine güzel duygularla dönmelerini istiyorum. Biz Türk milleti olarak savaşa değil barışa, zulme değil zulme karşı olan bir anlayışla her milletin barış içinde yaşamasını öngördük” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ile Bulgaristan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza birlikte barış güvercinleri uçurdu.

Balkan Gecesine Yoğun Katılım

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Balkan Festivali kapsamında Balkan Gecesi düzenlendi. 12’incisi yapılan Balkan Gecesi Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Geceye Başkan Koçal’ın yanı sıra eşi Suna Koçal, Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Bulgaristan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Bulgaristan Eski Çevre Bakanı Cevdet Çakırov, HÖH Milletvekilleri Erdoğan Ahmedov, Durhan Mustafa ve Ramadan Atalay ile birlikte parti yöneticileri, Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan, Bulgaristan Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman, Bulgaristan Omurtag Belediye Başkanı Nejdet Şaban ile konuk ülkelerden gelen misafirler ve vatandaşlar katıldı.

Gecenin açılışında katkılarından dolayı Yalova Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Başkanı Lütfi Özgür Başkan Koçal, Vekil Coşkun ile konuklara plaket takdim etti.

Bilyana Dans Grubuyla Birlikte Salladı

Gecede Yalova’ya gelen halk oyunları ekipleri gösterilerde bulundu. Gecenin sonunda ise sahneye Bulgaristan’ın ünlü pop folk sanatçısı Bilyana çıktı. Konser veren Bilyana herkesi coşturdu. Sanatçının dans ekibi ise nefesleri kesti. Protokol önünde oryantal oynayan dansçılar büyük alkış aldı. Konserin ardından sanatçıya gecenin anısına plaket ve çiçeğini Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın eşi Suna Koçal verdi.

Bulgar şarkıcı Bilyana, Yalova’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS