Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BNP Pariba bankası, OZK’nın mal varlığını satmaya başladı

BNP Pariba bankası, OZK’nın mal varlığını satmaya başladı

18 Temmuz 2012

Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikasından (OZK) alacaklı BNP Pariba bankası mal varlığına el koyarak, satmaya başladığı öğrenildi.

OZK’da problemler Mart ayının başında işçilerin başlattığı süresiz grevle gün yüzüne çıktı. Valentin Zahariev’e ait kombinede işçilerin yarım yıl boyunca aylık ücretlerini almamaları nedeniyle kentin sokaklarında protestoya koyuldular. Durumu kontrol altına almak için hükümetin olaya müdahale etmesi gerekti ve Paskalya öncesi işçilere yaklaşık bir buçuk aylık ücrete eşit olan ödeme yapıldı. O sırada Başbakan Boyko Borisov bizzat protestocularla görüşüp, 2 aya kadar fabrikanın yeni sahibi olacağını vaat etmişti.

Alacaklı bankalar birçok Bulgar ve yabancı kuruluşlarla fabrikanın satılışı hakkında müzakerede bulundular, fakat bu güne kadar bu konuda her hangi bir anlaşma yapılmadı. En son Pariba Bankasının finansman sağlamaya hazır olduğu yeni bir yatırımcının bulunduğu duyurulmuştu, fakat onun daha önceden fabrikayı kiralamak isteyen Polonya’dan Silezya Holdinginin olmadığı ortaya çıktı.

BNP Paribanın artık OZK’ya ait kurşun, çinko ve gümüş satmaya başladığı belli oldu. Söz konusu mal varlığının 70 milyon tutarında bir kredi anlaşması kapsamında teminat olarak gösterildiği anaşıldı. Bugün OZK’dan alacaklı bankaların yeni bir görüşme yapacaklar.

Aynı zamanda fabrika çalışanları aylık ücretlerinin ödenmesi için beklemeye devam ediyor. Mart ayından beri 260 kişi görevden ayrılmıştır, kalan diğer 200 işçinin de işi bırakma dilekçelerinin hazır olduğu, bugünkü görüşmeden sonra sunacakları haber verildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS