Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Ömer Lütfi Kültür Derneğine kitap bağışı yapıldı

Ömer Lütfi Kültür Derneğine kitap bağışı yapıldı

18 Temmuz 2012

Aslen Ardino (Eğridere) Belediyesi’nin Brezen (Halaçdere) köyünde dünyaya gelen, hala Sofya’da oturan gazeteci-yazar Dr. İsmail Cambazov, yeğeni Kırcaalili avukat-yazar Mustafa Bayramali aracılığıyla bugün Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Kütüphanesine en son basılan “Bulgaristan Türk Basını Tarihinde Yeni Işık-Nova Svetlina Gazetesi” adlı kitabından 5 adet bağışta bulundu.

Mustafa Bayramali’den alınan bilgiye göre 2011 yılında İstanbul’da basılan kitapta yazar, Yeni Işık gazetesinin 9 Eylül 1944 tarihinden demokrasi döneminde kapanıncaya kadar tarihini vermiş ve bunun yanı sıra gazetedeki kendi çalışmalarını da anlatmıştır. Başta Türkçe çıkan gazetenin adı Işık, sonra Yeni Işık olmuştur. Daha sonra gazete Türkçe ve Bulgarca olarak Yeni Işık /Nova Svetlina/ adında yayınlanmıştır. Bir dönem gazete sadece Bulgar Dilinde Nova Svetlina adıyla, ondan sonra tekrar Türkçe ve Bulgarcada Işık /Svetlina/ adında basılmıştır. Gazete en son Güven /Doverie/ adıyla okuyucusuyla buluşmuştur. Yazar, kitabında Bulgaristan Türklerine karşı zorla asimilasyon politikası uygulandığı dönemde gazeteye verilen ödevler ve onların nasıl icra edildiğine dair ayrıca bölümler ayırmış.

“Bulgaristan Türk Basını Tarihinde Yeni Işık /Nova Svetlina/ Gazetesi” kitabının önsözünde yazar, “Bu kitapta kötülüğe ya da iyiliğe örnek gösterdiğim arkadaşları da, eleştirmek fikrinden uzağım. Okuyucuya, hele de arkamızdan gelen nesillere telkin etmek istediğim fikir şu: “İçinde çalıştığımız objektif ve sübjektif ortam bizi yanılttı. Birçok yanlışlıklar yaptık, günahlar işledik. Siz bizim karışık, inişli-çıkışlı hayatımızdan ibret alınız ki, yanlışlıklarımızı tekrarlamayasınız. Allah hepimizin yardımcısı olsun” diye sözünü tamamlamış.

Mustafa Bayramali, Dr. İsmail Cambazov’un aynı kitabından kendisinin aracılığıyla Ardino Rodopska İskra (Rodop Kıvılcımı) Toplum Merkezi ve Cami Kütüphanesine, Momçilgrad (Mestanlı) Nov Jivot (Yeni Hayat) Toplum Merkezi ve İlâhiyat Lisesi Kütüphanesine de bağışta bulunacağını duyurdu.

Dernek kütüphanesinde kitapları kabul eden Nesrin Hasan, “Ömer Lütfi Kültür Derneği Kütüphanesine daha çok Türkiye’den dernekler kitap bağışında bulunuyor. Tabii ki, yerel şair ve yazarlarımız da yeni çıkardıkları kitaplarından kütüphaneye birkaç adet hediye etmeyi unutmuyorlar. Ömer Lütfi Kültür Derneği yönetimi adına Dr. İsmail Cambazov’un en son kitabını bize bağış etmesinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu değerli kitabın çok sayıda okuyucusu olacağından eminim” diye kaydetti.

Dr. İsmail Cambazov’un daha önce çıkardığı kitaplarından da Ömer Lütfi Kültür Derneğine hediye ettiği anlaşıldı.

Dr. İsmail Cambazov, 10 Haziran 1928 tarihinde Ardino’nun Brezen köyünde doğmuştur. İlkokulu köyünde, rüştiyeyi ise Kırcaali’de bitirmiş. Şumnu Medresetü’n Nüvvâb mezunudur. Nüvvâb’tan sonra 1953’de Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. “Yeni Işık” gazetesinde çalışırken dışarıdan öğrenimini sürdürerek Sofya Üniversitesi’nin Gazetecilik Fakültesi’nden diploma ve Toplumsal Bilimler ve Sosyal İdare Akademisi’nden „ Felsefe Bilimleri Doktoru” unvanını kazanmıştır. Tüm hayatı gazetecilikle geçen Dr. Cambazov, İslâm Enstitüsü’nde ders vermiş, rektörlüğünü yapmıştır. Hâli hazırda Sofya’da yaşayan Dr. Cambazov hatıralarını yazmakla meşguldür. Şimdiye kadar „Medresetü’n-Nüvvâb”, „Sofya “İslâm Enstitüsü”, “Osman Kılıç Mahkemesi’nin Perde Arkası” başlıklı kitapları, „Bulgaristan’da Gazetecilik Yazgım” adlı hatıratı ve en son “Bulgaristan Türk Basını Tarihinde Yeni Işık-Nova Svetlina Gazetesi” (Belgeler, Bilgiler, Anılar) adlı kitabı yayınlanmıştır.

Dr. İsmail Cambazov’un şu anda çocukluk dönemi ve Kırcaali rüştiyesini bitirinceye kadar hayatını anlattığı yeni bir kitap hazırladığını öğrendik.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:85 435
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 174
-Toplam Vaka Sayısı:2 585
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:25
-Toplam Vefat Sayısı:147
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 322
-Son 24 Saat İyileşenler:116All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS